10. Boğaziçi Zirvesi başladı: 90 ülkeden 3 bin katılım

featured

10. Boğaziçi Zirvesi, ‘Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru’ temasıyla bugün İstanbul’da başladı. Geçen yıl 81 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığı Boğaziçi Zirvesi’nde bu yıl 90’dan fazla ülkeden rekor sayıda 3 bini aşkın katılımcı bekleniyor.

“Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi’nin açılışında konuşan Zapatero, güvenlik ve huzur için Orta Doğu’daki istikrar sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, çok önemli bir güç olan Türkiye’nin Doğu-Batı’yı bir araya getirme kapasitesinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Türkiye, Avrupa Birliğinde (AB) olmalı. Hep bunu savundum, daha iyi bir Avrupa için harika olurdu.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi, “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla bugün İstanbul’da başladı. Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil toplantıya katılarak konuşma yaptı. ( Onur Çoban – Anadolu Ajansı )

Türkiye’nin çok aktif ve güçlü bir oyuncu olduğunu mülteci krizinde oynadığı rolle gösterdiğini anlatan Zapatero, şöyle devam etti:

“Bu bölgede gelecekten söz edeceksek Türkiye’nin rolü çok çok önemli. Türkiye çok önemli bir güç. Doğu ile Batı’yı bir araya getirme kapasitesi çok yüksek. Türkiye, AB’de olmalı. Hep bunu savundum, daha iyi bir Avrupa için harika olurdu. Türkiye’nin AB’ye güç katacağına inanıyorum. Türkiye’ye, Türk iş insanlarına tekrar tekrar Avrupa’ya yaklaşma çağrısı yapıyorum. Bu Avrupa için de çok önemli. Yeni bir düzen diyorsak, istikrar ve barış şart. Bu asla iş birliği yapılmadan olmaz. Yeni bir düzen için İspanya elinden geleni yapacaktır.”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi, “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla bugün İstanbul’da başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle toplantıya katılarak konuşma yaptı. ( Onur Çoban – Anadolu Ajansı )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Ülkemize 2003’ten günümüze 158,9 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. Bu başarıda, bugün başlayan Boğaziçi Zirvesi gibi toplantıların katkısı yadsınamaz. Sadece Boğaziçi Zirvesi kapsamında bugüne kadar 2,2 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını biliyoruz.” dedi.

10. Boğaziçi Zirvesi’nin açılışında konuşan Gülle, zirvenin önemine işaret ederek, üst düzey katılımcıların, zirveye vizyon katmanın yanı sıra bölgenin geleceğine yön verdiğini söyledi.

Gülle, bu yıl ortaya konulan temanın “insan odaklı değişimi” vurguladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Burada, ‘Yeni Dünya Düzenine Doğru’ geleceğimizi her boyutu ile tartışıp çözümler ortaya koyacağımız bir ekosistem oluşturacağız. Aslında buna mecburuz. Çünkü küresel şartların geldiği nokta; artık bizlerin daha fazla dayanışma içerisinde hareket etmesini, başkalarının değil, kendi ajandamızı oluşturmamızın gerekliliğini öne çıkartıyor. Bilhassa küresel ticarette dijitalleşme ve lojistiğin yeni bir boyuta geçtiği bir dönemde yaşıyoruz. Çin’in başlatmış olduğu ‘1 Kuşak 1 Yol’ projesi, Avrasya bölgesini ve bilhassa Türkiye’yi coğrafi anlamda küresel ticaretin en önemli odak noktalarından biri haline getiriyor. 2020 yılına doğru, küresel hacmi 1 trilyon dolara dayanan e-ticaret sektöründe İstanbul Yeni Havalimanı, sunduğu lojistik imkanlarla büyük bir konuma sahip olacak.”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi, “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla bugün İstanbul’da başladı. ( Onur Çoban – Anadolu Ajansı )

Aynı şekilde demir yolu taşımacılığında da önemli gelişmeler olduğunu dile getiren Gülle, bu ve buna benzer etkenler sayesinde Türkiye’nin hizmet ihracatının 50 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

İsmail Gülle, Türkiye’nin 2018 yılı itibarıyla dünyanın en fazla turist çeken 6’ıncı ülkesi konumunda bulunduğuna işaret ederek, “Yıllık ortalama 550 bin yabancı hasta, ülkemizi sağlık imkanlarından faydalanmak adına ziyaret ederken, 182 ülkeden 40 bin üzerinde yabancı öğrencimiz ise üniversitelerimizde eğitim görüyor. Dizi ve film ihracatında ABD’den sonra dünyada ikinci sıraya yükselmiş durumdayız. Artık büyümede, üretimde, ihracatta yakaladığımız başarıyı hizmetlerde de sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünyadaki 223 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini, her yere ayak bastığını belirten Gülle, bu başarıların yatırımı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Avrupa Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu, “İnsansızlaşma dünyanın temel problemi haline geldi. Biz eğer insan sıcağından vazgeçersek, ne elde edersek edelim, giderek robotlaşmış varlıklar olacağız ve bu varlıkların oluşturduğu dünyada da kendimize yer bulamayacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi, “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla bugün İstanbul’da başladı. Uluslararası İşbirliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil (solda) zirveye katılan eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’ya (sağda) plaket takdim etti. ( Onur Çoban – Anadolu Ajansı )

10. Boğaziçi Zirvesi kapsamında düzenlenen “Değişen Dünya Düzeninde Küresel Ticaretin Geleceği” panelinde konuşan Mahiroğlu, hayatta heyecanı olmayan insanın başarılı olamayacağını söyledi.

Yıllar önce gurbetçi olarak gittiği İngiltere’de bugün iş insanı olarak yoluna devam ettiğini anlatan Mahiroğlu, şunları kaydetti:

“Sivas sokaklarından çıkmış, Londra’da kendini bulmuş, tek başına mücadele ederek hayatını kazanmış, şimdi 5 ülkede 7 bini aşkın kişiye istihdam sağlayan bir iş insanıyım. Özellikle dünyanın dijital dönüşümü ile birlikte yüz yüze ilişkilerin azaldığı bugünlerde ısrarla ve inatla, insanın insana ihtiyaç duyarken, birbirimizin yüzüne bakmak çok anlamlı.

İnsansızlaşma dünyanın temel problemi haline geldi. Bugün burada dünyanın sorunlarının tamanını çözecek değiliz. Ancak şunu bilmemiz yeterli; biz insan sıcağından vazgeçersek, ne elde edersek edelim, giderek robotlaşmış varlıklar olacağız ve bu varlıkların oluşturduğu dünyada da kendimize yer bulamayacağız.”

Göçmenlik konusunda değerlendirmelerde bulunan Mahiroğlu, insanların yaşadığı çağda bazen kendi ülkesinde göçmen olabileceği gibi, bazen de gurbette ev sahibi haline dönüşebildiğinden bahsetti.

Mahiroğlu, “Eğer kökünüz sizin toprağınızdaysa, oranın kaygısını ve kavgasını gittiğiniz her yere götürürsünüz. Verdiğimiz mücadele büyük, kendimizi Avrupa’da kabul ettirdik.” ifadelerini kullandı.

KALİFİYE İŞ GÜCÜNÜN ÖNEMİ

Şirketini yönetirken, kendi yurdunu da temsil ettiğini anlatan Mahiroğlu, ekonomik yaşam içindeki aktörlerin rakamlar kadar arka plandaki insan hikayelerinde de odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Mahiroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rakamlara çeviremediğimiz o hikayeler, gerçek başarının kendisidir. Çünkü kalkınma verilerin artışından daha fazla insanların kendi yeteneklerini, becerilerini, hayallerini kısacası potansiyellerini yaşayabilmesiyle ilgilidir. Kendi yurttaşlarına bu imkanı verebilen, onların bu özelliklerini güçlendirmek için yatırım yapabilen toplumlar ancak başarılı olabilir.

Endüstri için en büyük zorluklardan birinin kalifiye iş gücüne erişim olduğunu biliyoruz. Bunun için iş dünyası ve sivil toplumun birlikte çalışması gereklidir. Gençlerimizin, girişimcilerin yeteneklerine yatırım yaparak, çocuklarımızın miras almasını istediğimiz adil ve müreffeh bir toplum inşa edebileceğiz. İnsan yaşamının temel ilkelerinden biri olarak, milletlerin kalkınma konusunda farklı ve özel hedefleri ve anlayışları olsa da hepimiz daha güvenli, sürdürülebilir, daha mutlu ve müreffeh olmak istiyoruz.”

Cafer Mahiroğlu, gelişimin yalnızca daha büyük sosyal programlar başlatmanın yanı sıra altyapı oluşturma ve ağır projeler yapma meselesi olmadığını dile getirdi.

Yeni ekonomik köprüler kurarak, yeni bir ticaret çağını şekillendirerek, engelleri kaldırarak ve en önemlisi insana yatırım yaparak daha müreffeh ve daha barışçıl topluluklar oluşturulabileceğini belirten Mahiroğlu, “Değişen dünya koşullarını bilen, teknolojinin verdiği olanakları kavrayan, bunun içerisinde yeni çözüm yolları, yeni arayışlar bulmaya çalışan bir kimse olarak, dünyanın neresine gidersem gideyim yurdumu yanımda götürdüğümü söylemek isterim.” ifadelerini kullandı.

10. Boğaziçi Zirvesi başladı: 90 ülkeden 3 bin katılım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!