100 bin mahkum cezaevine dönmeyecek

Denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine geri dönmeyecek. Bu sayı yaklaşık 100 bin kişi. Kapsam dışında kalan yaklaşık 21 bin hükümlünün verilen haklardan yararlanması için başvuru yapmaları gerekiyor.

featured

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “örtülü af” olarak nitelendirilen uygulamanın ayrıntılarını dün Elazığ ziyaretinde anlattı.

Kovid-19 iznindeki açık cezaevi hükümlülerine ilişkin soru üzerine Tunç, Kovid-19 izinlerine ilişkin 2020’nin Nisan ayında kanun çıktığını anımsattı.

Açık cezaevindeki hükümlülerin Kovid-19 iznine çıkarıldığını, bu iznin 3 yıl sürdüğünü ifade eden Tunç, izinde geçen sürenin infazdan sayıldığını kaydetti.

Yılmaz Tunç, bu sürenin 31 Temmuz itibarıyla dolduğunu, süre dolmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni bir yasal düzenleme yapıldığını aktararak, şöyle devam etti:

“Bu düzenlemenin içeriği şu şekilde, denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine dönmeyecekler ama denetimli serbestlik tedbiri için 5 yıldan fazla olanlar, yani cezası daha yüksek olanlar cezaevlerine geri dönmüş olacaklar. Bu düzenlemede kapalı cezaevlerinde barındırılan hükümlüler de açık cezaevine 3 yıl erken çıkmış olacaklar ve denetimli serbestlik olarak da açık cezaevinden 3 yıl erken denetimli serbestliğe çıkmış olacaklar. Düzenleme bu şekilde. Başvuruda 2 haftalık bir süre var. 15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün, süresi içinde müracaat etmesi lazım. O süre 15 Ağustos’ta sona eriyor. 15 Ağustos’a kadar müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş, direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar. Müracaat ederlerse açık cezaevinde barındırılmaya devam ederler.”

 

100 bin mahkum cezaevine dönmeyecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!