Depremde 100 kişiye mezar olan apartmanın firari müteahhidi yakalandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Diyarbakır'da yıkılan Hisami apartmanının müteahhidi Nurettin Özcan, Beyoğlu'nda polis denetiminde yakalandı.

featured

Beyoğlu Galatasaray Meydanında-İstiklal Caddesi üzerinde denetim yapan polis ekipleri, tedirgin hareketlerinden şüphelendikleri bir kişiyi durdurarak kimlik kontrolü yaptı.

Ekipler yaptıkları incelemede şüpheli kişinin 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Diyarbakır’da yıkılan ve 100 kişiye mezar olan Hisami apartmanının müteahhidi Nurettin Özcan olduğunu belirledi.

Özcan, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Özcan, ‘kasten öldürme’ suçundan sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

DEPREMDE 100 KİŞİYE MEZAR OLMUŞTU

Diyarbakır’da 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Hisami apartmanında 100 kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetmiş, 32 kişi yaralanmıştı.

Merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi’ndeki Hisami Apartmanı’nın depremde yıkılmasıyla ilgili tutuklanan müteahhit Mehmet Ali K, tutuksuz müteahhit Mehmet M. ile tutuksuz sanık arsa sahipleri Nurettin Ö. ve Ahmet Ö. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Deprem Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma tamamlanmıştı.

Savcılıkça “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talebiyle sanıklar hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

BİNANIN BAZI KOLONLARINA PROJESİZ ŞEKİLDE MÜDAHALE EDİLMİŞ

İddianamede, “Nurettin Ö’nün, 1993 yılının sonlarına doğru Hisami Apartmanı’nın çaprazındaki bir binanın apartmana yakın olacak şekilde yıkılması sonucunda kolonları mantolama yapmak suretiyle güçlendirdiği”ne dair beyanı olduğu belirtilmişti.

İddianamede, yer alan bilirkişi raporunda şunlar kaydedildi:

“Binanın, ruhsatsız ve projesiz inşa edilmesi, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, binanın denetimsiz olarak yapılmış olması ve kontrolsüz bir şekilde kolonlarda mantolama yapılarak taşıyıcı sisteme müdahale edilmesi nedenleri ile yıkılmış olduğunun, bu yıkımda da binanın projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz yapılması nedeni ile inşaata izin veren arsa sahibi ve inşaatı yapan bina müteahhidi ve bina müteahhidi işi bıraktıktan sonra inşaatı tamamlayanların, binanın bazı kolonlarına projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz bir şekilde mantolama yaparak taşıyıcı sisteme müdahale edenlerin sorumlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır.”

İddianamede, soruşturma kapsamında haklarında işlem yapılan G.A, S.A, M.S.K, O.Ç, H.A, S.Y, M.B, S.B, A.Ç, M.H.Ö, H.B, C.Y, Y.B. ve B.O’nun ise kusurlarının olmadığı tespit edilerek, haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiği belirtilmişti.

Depremde 100 kişiye mezar olan apartmanın firari müteahhidi yakalandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!