104 Amiralin Montrö açıklaması İyi Parti’de krize neden oldu

featured

İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu bildiride kullanılan dilin rahatsız edici olduğunu savunuken,  Aytun Çıray, “Bu metinden darbe çıkarılamaz” düşüncesini dile getirdi. İyi Parti Genel başkanı ise açıklamayı yapan amirallere ‘zevzek’ dedi.

Emekli amiraller, “Tekkedeki amiral”, “Montrö’nün tartışmaya açılması”, “Atatürk ilke ve devrimleri” konularında dün bir açıklama yapmışlardı. Açıklamada, FETÖ kumpasları hatırlatıldı ve aynı tehlikenin yaşanmaması için önlemler alınmasının altı çizildi.

AKP’den birçok isim açıklama için “Darbe bildirisi” benzetmesinde bulunurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise emekli amirallerin yayınladığı Montrö bildirisi için, “Kişisel fikrimi söylüyorum; bu bir zevzekliktir” dedi.

İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu ise bildiride kullanılan dilin rahatsız edici olduğunu savunuken,  Aytun Çıray, “Bu metinden darbe çıkarılamaz” düşüncesini dile getirdi.

Çıray, “Bu metinden darbe çıkarılamaz. Amaçları son zamanlarda Türkiye’nin gündemine oturan ve iktidarın yıpranmasını hızlandıran uyuşturucu-siyaset-rüşvet üçgenini, milletin hayat pahalılığı altında ezilmesini, AKP kongreleri ile iyice yayılan salgınını ve aşı beceriksizliğini örtbas etmek” dedi.

Ağıralioğlu, amirallerin bildirisinde “darbe imaları” olduğunu ve bunu rahatsız edici savunarak şu ifadeleri kullandı. 

“Darbelerle ilgili en ufak bir imayı teyakkuzla karşılıyoruz. Bu tür imalar ve bu imaların satır aralarını okumaya dair bir zorunluluk psikolojisi oluştu millette. Ne yaptığınız kadar nasıl yaptığınız, ne dediğiniz kadar nasıl dediğiniz önemlidir. Amiraller değerlendirmelerini yapsınlar ama bir gece yarısı bildirisi ile toplu olarak, içine darbe imalarını yerleştirerek yapmasınlar. Bu özensizlik ve kasıt olarak anlaşılacak açıklamalar.

Montrö’yle ilgili hassasiyetiniz varsa bunu ifade edebilirsiniz ama bu hassasiyeti ifade ederken darbe imasını metnin içine yerleştirirseniz Montrö’den daha fazlaca bir gündeminiz olduğuna dair tartışma yaratırsınız. ‘Kanaatlerimi ifade etmek istiyorum’ diyen amiraller parti kurabilirler. Memleketimizde çok ciddi gündemler ve dertler var. Hükümetle mücadele etmenin tek yolu sandıktır. Sandık dışında hiçbir imayı meşru göremeyiz.”

Çıray ise şu görüşleri kaydetti:

“Demokrasilerde geçmişte hangi meslekte olursa olsunlar Türk milletinin bütünü iktidarı eleştirme ve iktidara tavsiyede bulunma hakkına sahiptir. Bunu emekli öğretmenler de sağlıkçılar da yapabilir. Emekli olmadığı halde özel bir kanunla yasaklanmadıysa herkes siyasi görüşünü ifade edebilir. Nitekim bu metni dikkatle okuduğunuzda esasen Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin varlığını ve birliğini korumak için yazıldığını görüyoruz. 

En aptal zihinler bile bu metinden darbe çıkaramaz. Amaçları son zamanlarda Türkiye’nin gündemine oturan ve iktidarın yıpranmasını hızlandıran uyuşturucu-siyaset-rüşvet üçgenini, milletin hayat pahalılığı altında ezilmesini, AKP kongreleri ile iyice yayılan salgınını ve aşı beceriksizliğini örtbas etmek.

Ancak artık bu tiyatroyu millet ezberledi. Dolayısıyla bu yarına kadar sürecek bir gündemdir. Yarın yurttaş geçim sorunu ile karşı karşıya kaldığında, babalar ellerini cebine atıp çocuklarına harçlık veremediğinde bu hayali gündem sona erecektir” diye konuştu.

Açılan soruşturmanın seyrine ilişkin ise Çıray, “Soruşturma açılması doğrultusunda sarayda çalışan bir devlet memuru büyük bir baskı yarattı ama kanunun verdiği yetkilerin dışına çıkan bu insanlar günü geldiğinde hesaplarını bağımsız cumhuriyetin savcıları önünde verecekler. Böyle giderse 81 milyonu hapsetmek zorunda kalabilirler. Yaşasın demokrasi, yaşasın özgürlükler”

KAVUNCU’DAN AMİRALLERE TEPKİ

İyi PArti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ise “Emekli ya da muvazzaf güvenlik bürokrasisinin, siyasi görüşler üzerinden taraf olması ülke için en büyük tehlikedir! Siyaset, siyasetçi tarafından yapılır. Demokrasiye tehdit; kim tarafından, kime karşı yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Ülkenin gerçek gündemi yoksulluktur.” dedi.

İyi Parti’nin kuruluşunda yer alan ve sonra istifa eden Ali TÜrkşen ise Kavuncu’ya tepki göstererek “Çok zorlama olmuş Buğra. Mecbursunuz tabii. Sizi de anlıyorum. Öte yandan her sivil vatandaş herhangi bir siyasi organizasyonda yer almaksızın siyasi kimlik taşıyabilir. Siyaset bir meslek değil, geleceğinin kontrolünü ele almaktır. Ve herkes anayasal hakkını kullanmakta özgürdür” dedi.

104 Amiralin Montrö açıklaması İyi Parti’de krize neden oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 sene önce

  Bu partinin bir fikri yok mu?
  M: Arkadaşlar öyle düşünüyor
  M: Kişisel fikrim. Bu zevzekliktir.
  vb.

  Cevapla
 2. Yavuz Ağıralioglu 2 dir. Mukaddesatci tavrı ile çelişiyor.

  Cevapla
 3. Kavuncu nasıl kendini belli ediyor ama. Eee kimin yeğeni?

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  İP, Ümit Özdağ’ın ifşalarından sonra ne yapacağını şaşırdı, bir yandan milliyetçiymiş görünmeye çalışıyor diğer yandan ABD/PKK/Fetö. nün ajandasından dışarıya çıkamıyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!