‘130 bin canımız gitmiş’ sözleri gündem oldu… Murat Kurum’dan gece yarısı açıklaması

İBB adayı Murat Kurum'un "130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, İstanbul 11 ile yetişir” sözleri tartışma yarattı. Gece yarısı açıklama yapan Kurum, “130 bin” sayısının Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybettiklerimizin değil tarihimiz boyunca kaybettiğimizin vatandaşların sayısı olduğunu söyledi.

featured

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum’un Tv100 canlı yayınındaki “130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, İstanbul 11 ile yetişir” sözleri sosyal medyada gündem oldu. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde, resmi olarak 50 bin yurttaşımızın öldüğü açıklanmıştı. Kurum’un “130 bin” sözleri ölümler gizlendi mi sorularına neden oldu.

Kurum tartışma üzerine gece saatlerinde yeni bir açıklama yapıp, “130 bin” sözünün Cumhuriyet tarihindeki depremlerde toplam kaybettiğimiz kişi sayısını ifade ettiğini belirtti. Kurum, canlı yayında depremlerle ilgili yaptığı açıklamaların siyasi polemik haline getirildiğini bildirdi.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş depremlerinde 11 ilde 50 bin canlarının gittiğini belirtti.

Kurum, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Aynı yayında ve aylar önceki yayınlarda da defalarca söylememize rağmen bunun bugün bir siyasi polemik konusu haline getirilmesi gerçekten üzücü. Yalana sarılan siyaset anlayışıyla hakikatli bir zafer kazanılamayacağını 31 Mart’ta kaybettiklerinde görecekler.”

Kurum ayrıca paylaşımında, bugün katıldığı televizyon programında Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili ve başka bir yayında Cumhuriyet tarihinde meydana gelen depremlere ilişkin sözlerinin bulunduğu videolara da yer verdi.

‘2 PUAN GERİDEYDİK, ŞİMDİ 1,5 ÖNDEYİZ’

Kurum, aynı programda yerel seçime yönelik anketlere ilişkin de iddialarda bulundu. Kurum, “8-10 puan kendilerini yukarıda lanse ediyorlardı, anketler havada uçuşuyordu. Biz adaylıktan sonra bir anket yaptık, 2 puan gerideydik. Lansmandan hemen önce anket yaptırdım, şu an biz 1,5 puan öndeyiz ve bu CHP’nin yaptığı ankette de böyle.” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 12 BAKANLIK EDER’

Kurum, İstanbul’da olası depreme yönelik kentsel dönüşüm projelerine değinerek, şunları kaydetti:

“39 ilçede yıkımlar başlıyor, temeller atılıyor. Hem Bakanlığımız hem de biz orada elimizden gelen her türlü enerjiyi, gayreti vereceğiz ve dönüştüreceğiz. Bunun başka çaresi yok, 130 bin canımız gitmiş. Ve 11 ilde bakın deprem oldu. İstanbul 11 ile yetişir ama Allah göstermesin İstanbul’a bir şey olursa ülke gider, bayrak gider, devlet kalmaz. ‘Terörle mücadele kadar önemli.’ diye o yüzden söylüyoruz. Büyükşehir belediyesi 12 bakanlık eder. Büyükşehir belediyesi o kadar güçlüdür ki birçok bakanlığın bütçesinden fazla bütçesi vardır. İstanbul kendisine yetmesi dışında 80 ile yetebilecek zenginliğe sahiptir. Siz bütçenizi doğru, etkin, verimli kullanırsanız, liyakatli kadrolarla çalışırsanız bunların hepsi yapılır. ‘Yarısı büyükşehir belediyesinden.’ diyoruz. 700 bin lira hibe, 700 bin lira kredi ve 100 bin lira da kira, taşınma yardımı yapacağız. 100 bin kiralanacak konut yapacağız, 39 ilçeye yetecek. Bu konutlar satılmayacak, kiralanacak. Kentsel dönüşüme tabi tutulmuş alanlardaki vatandaşlarımız o konutlarda uygun bedellerle oturabilecekler. İnşaatı biten vatandaşımız evine taşınacak, oraya başkası gelecek.”

‘130 bin canımız gitmiş’ sözleri gündem oldu… Murat Kurum’dan gece yarısı açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. Ülke kalmaz, devlet kalmaz , ülke gider vs vs vs !
  20 yildir ülkeyi kim yönetiyor?

  imar AFFI, Rant, Mant vs vs vs

  AKLI simdi mi basina geliyor?
  20 yildir neler yapildi neler? ve NASIL?

  Demek istiyor ; Biz gelmezisek ülke gider vs vs
  Sorumlusu iktidardir !! ve Onu secenler !

 2. 1 Şubat 2024, 14:43

  99 depreminde de gizlendi demişlerdi ama meclis araştırmasıyla gerçek rakamlar ortaya çıkmıştı, öyle yalan da yoktu. Şimdi meclis hiçbir şeyi araştıramıyor çünkü ortada meclis yok artık.

 3. 1 Şubat 2024, 12:11

  Az söylemiş; 1 milyon 300 bin can belki de…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!