15 Temmuz’dan sonra da sızmışlar!

featured

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), FETÖ ile irtibat ve iltisakları bulunduğu gerekçesiyle ihraç ettiği 13 hakim ve savcının 9’unun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından mesleğe başladığı ortaya çıktı. İhraç edilen bu kişilerden bazılarının, örgütün mahrem evlerinde sınava hazırlandıkları belirtildi. Bu durum, örgütün darbe girişiminden sonra da hala yargıya sızabiliyor olduğu yorumlarına neden oldu.

HSK, bugün 13 hakim ve savcıyı daha ihraç etti. Kararda, FETÖ gerekçesiyle ihraç edilen 13 isim aleyhinde delil olarak, daha önce itirafçı olan hakim ve savcıların ifadeleri, örgütün gizli haberleşme programı ByLock kayıtları gösterildi.

Bu ihraçlarla birlikte 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana meslekten çıkarılan yargı mensubu sayısı 3 bin 960 oldu.

Olay TV’den Alican Uludağ’ın haberine göre, meslekten çıkarılan 13 yargı üyesinin 9’u 2016’daki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından göreve başladı. 15 Temmuz’dan sonra yargıya yaklaşık 10 bin yeni hakim ve savcı alınmıştı. Bu durum, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimin sonra da halen yargıya sızabildiği yorumlarına neden oldu.

Hakim ve savcı adayları, Emniyet İstihbarat ve MİT tarafından yapılan geniş kapsamlı bir güvenlik soruşturmasından geçiyor. Sınavı kazanan adayların ortaokul yıllarına kadar araştırma yapılıyor.

Üst düzey bir HSK yetkilisi, ihraçların neden şimdi yapıldığı, o dönem neden tespit edilemediğine ilişkin sorulara şu yanıtı verdi:

“FETÖ’nün tespit edilmesi gereken zor bir yapılanması var. Bugün ihraç edilenler, o dönem mesleğe kabul edilirken yapılan araştırmada olumsuz bir bilgi yoktu. Ancak süreç içerisinde yeni bilgiler, deliller ortaya çıktı. Örneğin, Tokat’ta yürütülen mahrem evler soruşturması vardı. Bu dosyada ortaya çıkan bilgilere göre, ihraç edilen bazı isimler FETÖ’nün 2015-2016 yıllarındaki mahrem evlerinde kaldı ve sınavlara hazırlandı. Yine bazı isimlerin de sınava hazırlık dönemlerinde örgütün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlar üzerinden görüştükleri tespit edildi.

HSK’nın FETÖ ile mücadelesi kararlılıkla sürüyor. 15 Temmuz öncesi veya sonrası fark etmez, FETÖ ile irtibatları belirlenen kimsenin gözünün yaşına bakmayız.”

15 Temmuz’dan sonra da sızmışlar!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bırak hukuku dudak ısırtacak biçimde anormal! ne hukuk, ne yasa,ne yargı kararı,dosyadaki bilgi-belgeleri tanımaz hakim ve savcılar var! onlar hala yerlerinde olduğuna göre, onlar neci acaba? HSK bir cevap versin,hep işleme koymama kararı vermesin.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!