15 Temmuz’dan sonra terfi etmişti… ‘Ankesör’den çıkan general hakkında karar verildi

2022 Yüksek Askeri Şura kararlarında emekli edilen 38 general ve amiral arasında 15 Temmuz'dan sonra terfi ettirilen ancak FETÖ'nün ankesörlü aramalarına takılan Tümgeneral Kutlay Demir de yer aldı.

featured

VERYANSIN TV

YAŞ kararları açıklandı. Buna göre, Yüksek Askeri Şura’da, 30 Ağustos 2022’den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 38 general ve amiral de kadrosuzluk sebebiyle emekli edildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan, YAŞ kararlarını onayladı… İşte atama, emekli ve terfilerin tam listesi

Emekli edilenler arasında son günlerde adı FETÖ’nün ankesör aramalarıyla sık sık anılan Tümgeneral Kutlay Demir de yer aldı.

15 Temmuz‘dan sonra terfi ederek tam beş yıl Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı yapan Kutlay Demir‘in, 2007-2008 tarihlerinde, FETÖ mahrem imamı tarafından ankesörlü hattan arandığı ortaya çıkmıştı.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, geçen günlerde kaleme aldığı yazısında Kutlay Demir’le ilgili hazırlanan terfi dosyasında ‘FETÖ/PDY ile kararlı bir şekilde mücadele etmektedir’, ‘PDY ile ilgisi yok. Ancak başka cemaat bağlantılı olduğu kanaatindeyim’, ‘Terfi etmeli (eşi türbanlı), hükümet yanlısı’ yazdığını aktarmıştı. Terkoğlu, ortaya çıkan belgelerin ardından Demir’in önce istifa ettiğini, sonra ‘birilerinin’ devreye girmesiyle, personel dairesinden başka göreve kaydırıldığını yazmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

TSK’da terfilerde üç kriter… Üçok’tan ‘ankesörlü general’ yorumu

15 Temmuz’dan sonra terfi etmişti… ‘Ankesör’den çıkan general hakkında karar verildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Gözlerden kaçmaması için kimler emekliye sevk edildi diye dikkatle incelemek lazım.

  11 Mart 2021 tarihinde basına bir haber yansıdı ve Ahmet Zeki Üçok’un ağzından şu ifadeler paylaşıldı. “02 Ağustos 2019 tarihinde Tuğamiralliğe terfi eden Albay hakkında 2019 başında 2019/98670 soruşturma numarası ile soruşturma açıldığı hatta terfisinden 45 gün önce de 17 Haziran 2019’da Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine yazı gönderildiği bilgisi mevcut”

  Bu haber sonrasında ismi geçen asker, avukatı aracılığı ile aynı gazete yazarına açıklama gönderdi ve açıklaması yayınlandı. Özetle avukat; müvekkili hakkındaki soruşturmanın terfiden sonra açıldığını ve bir yıl sonrada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğini bildiriyordu.

  Soru-1) Ahmet Zeki Üçok açıkça tarih veriyordu, avukat ise bu tarihten farklı bir tarih veriyordu, o halde kim yalan söylüyordu? Birinin yalan söylediği kesin…

  Soru-2) Avukat açıklamasında “Öncelikle ve üzülerek belirtmek isteriz ki böylesine bir iklimde yapılan haberin kamuoyunda müvekkilin bir şekilde FETÖ/PDY ile iltisakı olduğu algısını oluşturacağı açıktır.” diyordu. Terfiler kamuoyu algısı ile gerçekleştirilmediğine göre, önce pasif göreve atanan ve ardından 3ncü yılında emekliye sevk edilen bu amiralin FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı olmadığına kamuoyu şimdi nasıl inansın?

  Soru 3-) Hakkında kovuşturmaya yer yoktur kararı verilen bir çok asker, irtibat ve iltisak gerekçesi ile Kuvvet Komutanlıklarının teklifi, MSB’nin Onayı ile TSK’dan çıkarılır iken bu general ve amirallere kimler nasıl ve neden sessiz sedasız emekli olma imkanı tanımıştır?

  Cevapla
 2. 2 hafta önce

  Caycinin tepesine cokup bunlara da babanizin cebinden emekli maasi veriyorsunuz degil mi. Utanmazlar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!