15 yaşındaki çocuk işçinin darbedilmesine ilişkin davada karar

Kağıthane'deki bir tekstil atölyesinde çalışan 15 yaşındaki çocuğun darbedilmesine yönelik davada "kasten yaralama" suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırılan sanık Yücel Bayır hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştıran mahkeme diğer sanık Samet Bayram Karadağ'ın beraatine karar verdi.

featured

İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, mağdur E.Y. ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanık Bayır’ın “kasten yaralama” suçundan 8 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, sanık Samet Bayram Karadağ’ın üzerine atılı suçu işlediğine yönelik delil bulunmadığından beraatini talep etti.

Mütalaaya karşı beyanda bulunan mağdur E.Y’nin avukatı Ayşenur Şen, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Duruşmada esasa ilişkin savunma yapan sanıkların avukatı Süleyman Deniz ise söz konusu görüntülerin şaka ve eğlence amacıyla çekildiğini iddia etti.

Deniz, medyada olaya dair yer alan görüntülerin gerçeği yansıtmadığını ve videoların montajlanarak sunulduğunu öne sürerek müvekkillerinin beraatini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Yücel Bayır hakkında 9 ay hapis cezası verdi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, sanığın 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Sanık Bayır’ın, olay tarihinden 6 ay öncesinde de mağdura yönelik “beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak kişiye karşı silahla kasten yaralama” suçunu işlediğine dair kesin ve yeterli delil elde edilemediğinden bu suçtan beraatine karar verildi.

Mahkeme, sanık Karadağ’ın ise beraatine hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 14 Kasım 2020’de yapılan başvuruda, henüz 15 yaşında olan mağdur E.Y’nin darbedildiğinin bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

Sanık Bayram Samet Karadağ’ın iş yeri sahibi, sanık Yücel Bayır’ın ise aynı iş yerinde kaplama ustası olduğu aktarılan iddianamede, mağdur E.Y’nin, Bayır’ın yanında yaklaşık 1 yıldır çırak olarak çalıştığı anlatılmıştı.

İddianamede, müracaat tarihinden yaklaşık 3 hafta önce hiçbir geçerli neden yokken şüpheli Bayır’ın mağdura defalarca tokat attığı, diğer sanık Karadağ’ın ise darp anlarını görüntüye aldığı ifade edilmişti.

Sanık Bayır’ın bu yaralama olayıyla “silahla yaralama” suçunu işlediği belirtilen iddianamede, Bayır’ın “canavarca hisle, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten yaralama” suçundan 8 aydan 2 yıla kadar, “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, silahla kasten yaralama” suçundan da 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar olmak üzere toplamda 1 yıl 2 aydan 3 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İddianamede, iş yeri sahibi hakkında ise “canavarca hisle, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten yaralama” suçundan 8 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

15 yaşındaki çocuk işçinin darbedilmesine ilişkin davada karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!