16 milyon değil 160 milyon ceza kessen ne olur! Acilen kapatılmalı

Veryansın Tv'nin aylardır gündeme getirdiği Erzincan İliç'teki 'siyanür havuzuyla' ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, çevre kirliliğine neden olan altın madeni işletmesine 16 milyon lira ceza kesti. Bölgede yıllardır çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, altın madenine verilen cezayla ilgili, "16 milyon bir insanın tırnağının parası yapar mı? 16 milyon değil 160 milyon da ceza kesse de yetmez. Acilen madenin kapanması lazım." ifadelerini kullandı.

featured

VERYANSIN TV

Siyanür sızdırdığı iddialarıyla gündemden düşmeyen Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeni genişlemeye devam ederken, madenin siyanür havuzunda sızıntı yaşandığı ve Fırat nehrini besleyen dereye karıştığı iddia edildi. Bölgede yıllardır çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu’nun açıklamasına göre siyanür borusundaki patlama, bir kaç gün önce fark edildi. Siyanürlü atık maden sahasından çıkarak “Küçük Dere” olarak adlandırılan Sabırlı Köyü’nün deresine karıştı.

Dün Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada 20 metre küp siyanürlü solüsyonun, borudaki sızıntı nedeniyle toprağa karıştığı kabul edildi. Valilik, siyanürün dereye ve Fırat nehrine karıştığı iddialarını ise reddetti.

BAKANLIKTAN 16 MİLYON LİRALIK CEZA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çevre kirliliğine neden olan altın madenine en üst sınır olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca olayla ilgili 5237 sayılı ‘Türk Ceza Kanunu’ kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız sürdürüleceğini, analiz sonuçlarına göre ise lüzum görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı. 

Bölgede yıllardır çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, bakanlığın altın madenine verdiği cezayla ilgili açıklamalarda bulundu. Madenin acilen kapatılması gerektiğini savunan Cezayirlioğlu, “16 milyon değil, 160 milyon da ceza kesilse yeterli olmaz.” dedi.

‘VALİLİĞE 50 MİLYON LİRA YATIRDILAR’

Cezayirlioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Valiliğin kendi beyanı 32 ton. Valilik yaptığı açıklamada emperyalistlerin uşağının şirketini savunuyor. Geçen gün Erzincan Valiliğine, şirket tarafından 50 milyon para yatırıldı. 16 milyonla insanların hayatını satın alamazsınız. Valiliğin kendi beyanlarıyla söylüyorum; 32 ton siyanür, jandarmanın kayıtlarına geçen. En az 200 ton siyanürden bahsediyoruz.

‘VALİLİK MADENİ SAVUNAMAZ’

Valilik madeni savunmayacak, beni de savunmayacak. Videom ortada, videom gerçek. Video uzmanlarına videomu izletsinler. Benim video kurgulayacak kadar kapasitem yok. Videoda ne kadar karıştığı belli. Valilik kalkıp maden şirketini savunacak açıklama yapamaz. 84 milyonun vergisiyle maaş alan bir kişi orada kalkıp madeni savunamaz. Gerçeklerin geceyle gündüzün net olduğu gibi ortada olduğu halde, valilik yaptığı açıklamada madeni savunamaz.

‘GEÇEN YIL DA CEZA KESTİ, 2 AY SONRA CEZAYI İPTAL ETTİRDİ’

Geçen yıl evaporatörlerin kaçak çalıştırılmasında da Çevre Şehircilik Bakanlığı 25 milyon ceza madene ceza yazdı, 2 ay sonra cezayı iptal ettirdi. Kimseyle dalga geçmesinler. Hayatımı adamışım, 24 saatin 18 saatini ben bunlarla yatıp kalkıyorum. Savcılık soruşturma başlatmış… Savcılığa soruşturmayı başlatan benim. Benim soruşturmam devam ediyor. 16 milyon lira ceza yazmış. Geçen gün 25 milyonu iptal ettirdiler.

‘İNSANLAR O SUYU TARIMDA KULLANIYOR’

Belki de şu anda GAP’ta Harran Ovası’nda insanlar o suyu tarımda kullanıyorlar. Belki de ileriki süreçte milyonlarca insanın kanser olarak karşısına dönecek. 16 milyon neyin hesabını yapıyorlar? 16 milyon bir insanın tırnağının parası yapar mı? Acilen burası kapatılmak zorunda. Geçici olarak da olsa burası durdurulmak zorunda. Kaz Dağlarında ne yapıldıysa buraya onun 10 bin katının yapılması gerekir. ”

16 milyon değil 160 milyon ceza kessen ne olur! Acilen kapatılmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Nehire karışıyor ama kapatmak yerine sadece para cezası, insanlar kanser olacak onların umrunda mı. Para kazansınlar yeter

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!