18 gündür ABD’de… ‘Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası’ndan ayrılması istenebilir’

10Haber ekonomi yazarı Erdal Sağlam, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın 18 gündür ABD'de olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Erkan'la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan'ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başlandı" iddiasında bulundu.

featured

Merkez Bankası (MB) çalışanı Büşra Bozkurt’un, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikayette bulunması dikkatleri bir kez daha Hafize Gaye Erkan’a çevirdi.

Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiği tartışılırken, 10Haber ekonomi yazarı Erdal Sağlam, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Erkan’la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan’ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başlandı” iddiasında bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 18 gündür ABD’de olduğuna dikkat çeken Sağlam, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği röportaj kamuoyunda büyük yankı uyandırırken sonrasında işlerin değiştiği anlatılıyor. Son olarak dün Sözcü Gazetesi’nde çıkan bir çalışanın Erkan’ın babası tarafından istenen görevi kabul etmediği için görevden atıldığı haberi bardağı taşıran son damla gibiydi. Ardından bir süredir kulislere yayılan, özellikle ailesinin Merkez Bankası’nda ofis edinip personel işlerine karıştığı söylentileri de art arda basına yansımaya başladı.

Olay yaratan Ahmet Hakan röportajından sonra bürokrasinin yanı sıra AKP çevrelerinde de homurdanmalar başladığına şahit olmuştum. Röportajın ardından özellikle Erkan’ın babasının İstanbul ve Ankara’daki Merkez Bankası ofislerinde sürekli bankanın işlerine karıştığı anlatılmaya başladı. Kendiliğinden inisiyatif alıp, birçok konuda personele sözler verip yaptırdığı sıkça konuşulur oldu.

Bu yazı öncesinde soruşturduğumda Başkan Gaye Erkan’ın son günlerde merkez bankası personeli tarafından görülmediğini, ama nerede olduğu konusunda bilgi olmadığını öğrenmiştim. Sorduğumda üç başkan yardımcısı ve ilgili personelin Türkiye’de olduğunu da söylediler. Ayrıca Başkan Gaye Erkan’ın 10-11 Ocak toplantıları öncesinde yılbaşında ABD’ye gittiğini de öğrendim.

Başkan’ın bu açıklaması büyük ihtimalle New York toplantısından sonra ABD’de kalmaya dev ettiğini de gösteriyor.”

18 gündür ABD’de… ‘Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası’ndan ayrılması istenebilir’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Çok önemli bir mevkide görevlendirilecek kişi, hiç mi araştırılmaz.
    Gerçi araştırılsa, bu ekonomi faciası da zaten yaşanmazdı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!