180 milyon dolarlık Bitcoin’i çöpe atan adam, atık sahasını kazmak için izin istiyor

184 milyon dolar değerinde Bitcoin barındıran sabit diski 2013 yılında yanlışlıkla çöpe atan James Howells, çöplüğü kazmak için belediye meclisinden izin istiyor.

featured

2013’te yaklaşık 184 milyon dolar değerinde Bitcoin bulunan bir sabit diski yanlışlıkla çöpe attığını iddia eden Gallerli James Howells’ın, kayıp diski bulmak amacıyla Newport’taki bir çöplüğü kazmak için fon sağladığı bildirildi.

Howells, BBC News’a “Finansman sağlandı. Bir yapay zeka uzmanı getirdik. Teknolojileri sabit diski aramak için kolayca yeniden eğitilebilir” dedi.

37 yaşındaki bilgi teknolojileri çalışanı, Bitcoin madenciliğine 2009’da Bitcoin ilk yaratıldığında başladığını ve kripto para 130 dolar civarındayken binlercesini elde ettiğini öne sürüyor.

Bu sabit diskte depolanan Bitcoin’in artık yaklaşık 184 milyon dolar değerinde olabileceğini söylüyor.

2017’de Telegraph’a yaptığı açıklamada, “2013 ortalarında bir temizlik sırasında, o zamanlar birkaç yüz bin pound değerinde olan sabit disk yanlışlıkla çöpe atılmış ve yerel atık sahamdaki genel çöp kutusuna konmuş, ardından da sahaya gömülmüş” demişti.

Howells, Newport Belediye Meclisi’ne belirli bir bölgede diski aramasına yardımcı olması halinde parayı paylaşmayı teklif etmek de dahil çeşitli ricalarda bulundu.

Ancak yerel yönetim, çevresel kaygıları gerekçe göstererek sabit diski aramasına izin vermemişti. Ayrıca, projenin milyonlar tutacağını ve diskin kurtarılabileceğinin ya da çalışacağının bile garantisi olmadığını söylemişlerdi.

Newport Belediye Meclisi sözcüsü geçen yıl yaptığı açıklamada, “Belediye ayrıca Howells’a ruhsat iznimiz kapsamında kazı yapmanın mümkün olmadığını ve kazının etrafta büyük bir çevresel etkiye yol açacağını birçok kez söyledi” demişti.

Howells şimdi de sabit diskin kurtarılmasından elde edilecek gelirin onda birini şehri bir kripto para merkezine dönüştürmek için vereceğini söyledi.

180 milyon dolarlık Bitcoin’i çöpe atan adam, atık sahasını kazmak için izin istiyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!