19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 103’üncü yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz coşkuya büründü.

featured

Mersin’in Erdemli Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 19 Mayıs kapsamında “1919 Gençle Zeybek” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 1919 genç Devlet Bahçeli Meydanı’nda bir araya geldi.

Zeybek oynayarak 19 Mayıs’ı kutlayan gençler, Atatürk’ün imzası ve silüetini oluşturdu. Gençlerin performansı klip haline getirildi.

 Açıklamada görüşlerine yer verilen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, 1919 gençle aynı ruh ve heyecanla adım atmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Büyük Atatürk’ün sevdiği, gençlere armağan ettiği bayramı, Atatürk’ün yine en çok sevdiği oyunla, 1919 gencimizle yad ediyoruz. 19 Mayıs kutlu olsun.” ifadesini kullandı.

İSTANBUL’DA 19 MAYIS KUTLAMASI

İstanbul Valiliği koordinesinde İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen törende, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu anıta çelenk sundu. Törende daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Törenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve siyasi partilerin temsilcileri de anıta çelenk bıraktı.

TAKSİM CUMHURİYET ANITI’NDA TÖREN

Törene İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelengi Cumhuriyet Anıtı önüne konuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Resmi törenin ardından parti ve STK temsilcileri Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. Tören nedeniyle Taksim Meydanı’nda ve tören alanında geniş güvenlik önlemi alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Atatürk’ü Anma gençlik ve Spor bayramımız kutlu olsun. Taksim Meydanı’ndayız. Şehrimizin siyasi partileri, kamu kurumlarıyla birlikte bir arada bayramımızın ilk adımını attık ve çelenk sunumunu Atamızın önünde hep beraber gerçekleştirdik” dedi.

ANTALYA’DA 19 MAYIS COŞKUSU

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan etkinliklerde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Törene CHP Antalya milletvekilleri Cavit Arı, Rafet Zeybek ile Çetin Osman Budak, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, STK ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürhan, yaptığı konuşmada, gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak gençlerin sevgi ve barış içinde Türkiye’yi daha güçlü hale getireceklerini söyledi.

Kentteki 2’nci etkinlik, 10 bin kişilik Antalya Spor Salonu bahçesinde gerçekleştirildi. Buradaki etkinliklere Vali Ersin Yazıcı ve protokol üyeleri de katıldı. Halk oyunları, tekvando, kick boks, motosiklet, dron, jimnastik gösterilerinin yapıldığı; gençlik merkezi faaliyetleri, ebru çalışmalarının sergilendiği etkinlikte, Vali Yazıcı da sporcularla masa tenisi oynadı. İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ise İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ile masa tenisi oynadı. Yurt dışından gelen Filistinli ve Kırgızistanlı öğrenciler, halk oyunu gösterisi yaptı. Kurulan stantlarda öğrenciler, farklı aktivitelere katıldı. Emniyetin simülasyonunda ise öğrenciler, taktığı gözlükle alkollü olarak araç kullandıklarında yaşayabileceklerini deneyimledi.

Vali Yazıcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesine vurgu yaparak, “Türk gençliğini bu bilinçle yetiştirmek, tarihini öğretmek ve geleceğe umutla bakmaları adına tüm gençlerimizin bayramını kutluyorum. Gençlere bir yandan tarihi anlatırken bir yandan da 2053 ve 2071’deki büyük hedeflerimizi vermek adına gayret içindeyiz. Gençlerimize güveniyoruz, ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyanın süper ligine gençlerimiz ulaştıracak” diye konuştu.

Kentteki etkinlikler, akşam düzenlenecek Fener Alayı ile devam edecek.

TÜRK BAYRAĞI KARAYA ÇIKARTILDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kurtuluş Yolu’nda Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve o dönem Tütün İskelesi olarak bilinen yerde inşa edilen iskelede tören düzenlendi.

Atatürk ile silah arkadaşlarının heykellerinin de yer aldığı alandaki törende, İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkmasını sembolize eden Türk bayrağı, bir deniz subayı, iki deniz eri ve iki piyade askeri tarafından taşınarak karaya çıkarıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, burada yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan Milli Mücadele’nin 103. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

ONUR ANITI’NA ÇELENK SUNULDU

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Samsun’da 103 yıl önce atılan kutlu adımın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 103 yıl önce başlayan yolculuğun nihai hedefinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarak dünyaya örnek bir ülke durumuna getirmek olduğuna işaret eden Kasapoğlu, “Bu noktaya kadar gençlerimizin azim ve umut dolu yüreklerinden aldığımız güçle geldiğimiz gibi inşallah hedefimize de yine gençlerimizden aldığımız bu güçle ulaşacağız.” dedi.

Kasapoğlu, etkinlikleri mayıs ayının tamamına yaydıklarına işaret ederek, “Amacımız ecdadımızın o gün verdikleri mücadeleyi ve kazandıkları zaferi gelecek kuşaklarımıza en güzel şekilde aktarabilmek. Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadesini kullandı.

Törene CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Neslihan Hancıoğlu, Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran ile kurum müdürleri, siyasi partilerin il başkanları ve vatandaşlar katıldı.

3200 RAKIMDA TÜRK BAYRAĞI AÇTILAR

Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü üyeleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla “Geleneksel 19 Mayıs Gençlik Tırmanışı” düzenledi. Spor kulübüne üye üniversite öğrencileri, Palandöken Dağı’nın 3 bin 200 metrelik Ejder Zirvesi’ne tırmanmak için dağın eteğinde buluştu.

Yürüyüşle ilgili bilgi alan üniversite öğrencileri, eski Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca’nın liderliğinde yürüyüşe geçti.

Etkinliğe katılan 188 kişi, sıcak ve güneşli havada başlayan yürüyüşte, yer yer yoğun karlı araziden geçerek yaklaşık 4 saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından Ejder Zirvesi’ne tırmandı.

Zirvede soğuk ve fırtınalı havada saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyarak dev Türk bayrağı açan katılımcılar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Eski TDF Başkanı Karaca, gazetecilere, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Geleneksel olarak düzenlenen tırmanışa katıldıklarını anlatan Karaca, “Palandöken Dağı Ejder doruğuna gerçekleştirilecek bir faaliyet. Çok sayıda öğrencimiz bu organizasyonda yer alıyor. Toplu şekilde zirveye çıkıp zirvede törenimizi yapıp Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızı okuduktan sonra geri dönmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü Müdürü Yunus Emre Karaca ise anlamlı günde kendilerine eşlik edenlere teşekkür ederek, “Atatürk Üniversitesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz gençlik tırmanışımızı 2010’dan itibaren gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da katılımcı oldukça fazla.” dedi.

ODA IŞIKLARIYLA ‘ATA’ YAZILDI

Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı Karabük Asiye Hatun ve Soğuksu yurtlarında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla oda ışıklarıyla “ATA” ve “1919” yazısı oluşturuldu.

Karabük Üniversitesi kampüsündeki 3 bloklu Asiye Hatun Yurdu ile Soğuksu Yurdu’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ışıklı etkinlik yapıldı.

Yurtlardaki bazı odaların ışıkları yakılarak “ATA” ve “1919” yazısı oluşturuldu. Etkinlik dron kamera ile görüntülendi.

PROTEZLİ 19 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için protez kullanan bir grup, Sarıyer’de bulunan Atatürk Kent Ormanı’nda bir araya geldi. Grup Atatürk’ü anmak için yürüdü.

Yürüyüşe katılanlardan Saadet Ölmez, “Buraya yürüdüğümü, iyileştiğimi, rahat yürüyebildiğimi göstermek için geldim. Çocukluktan gelen çift taraflı kalça çıkığım vardı. Beş yıl oldu ameliyat olalı, gayet rahatım şu an hiçbir sıkıntım yok” dedi.

Muhlis Yıldırım ise, “İki kalçamdan da protez ameliyatı oldum. Yıllarca ağrı çektim, çocuk gibi ağladım. Anlatamıyorum çektiğim acıları, yıllarca boşa acı çektim. Hocamı tanıdıktan sonra hayatım değişti, dünyaya yeniden geldim” şeklinde konuştu.

Firuzan Akşehirlioğlu de, “Yirmi yıldır acı çekiyordum, korkuyordum. Şu an hiçbir problemim yok, protezimin olduğunun bile farkında değilim” şeklinde konuştu.

Etkinliği düzenleyen Uzman Dr. Seçkin Basılgan “Ben daha önce Baltalimanı Kemik Hastanesi’nde görev yaptım. O dönemde de ameliyat ettiğim hastalarla böyle bir etkinlik düzenlemek istedim. 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramında yeniden hareketlenen hastalarımla bir araya gelmeyi düşünüyordum. Bu seneye nasip oldu” dedi.

’19 MAYIS TRAMVAYI’NDA GENÇLİK MARŞI’NI SÖYLEDİLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, tramvay özel olarak kaplandı. Türk bayrağı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi ve gençlerin tasvir edildiği görsellerle kaplanan tramvayda müzik etkinliği düzenlendi. Tramvaya çeşitli duraklardan binen müzisyenler, enstrümanları ile Gençlik Marşı’nı çaldı. Tramvaydaki gençler de müzikle birlikte bayraklar sallayarak marşa eşlik etti.

Tramvayda yolculuk yapan Esma Pırıl Yolcu, “19 Mayıs bana çok onur veriyor ve tüm dünya milletlerinden ayrı hissettiriyor. Gerçekten Türk olduğumuzu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir gün. Zaten her bayram bunu hissediyoruz. Bugün gerçekten çok gururluyuz” dedi.

İlayda Ateş ise “Heyecanlıyız. Her yıl bu özel günlerimizi kutluyoruz. Bugün Atatürk tarafından bize armağan edilen bir gün. Biz gençler için Atatürk’ün varlığını hatırlamak için önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Gençler olarak ülkemizin geleceği için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Ülkemize nasıl faydalı olacağımızı düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu.

KADIKÖY’DE DENİZDE ATATÜRK PORTRESİ AÇTILAR

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kadıköy’de de coşkuyla kutlandı. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu, Türk Balık Adamlar Kulübü ve Piri Reis Üniversitesi tarafından Caddebostan Sahili’nde Ata’ya Saygı Gençlik Dalışı etkinliği düzenlendi. Denize giren 18 dalgıç, İngiliz Ressam Ned Pamphilon’a ait ‘At Sırtında Samsun’da adlı tablo ile Atatürk’ün mavi gözlerini ön plana çıkararak çizdiği ‘Atatürk’ün Gözleri’ tablosunun kopyalandığı resim ve Türk Bayrağı’nı deniz altında açtı. Dalgıçlar daha sonra bayrak ve resimleri deniz yüzeyine çıkardı. Suyun içinde meşaleler yakan dalgıçlar, İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı’nı söyledi.

Derinlere Saygı Dalış Topluluğu basın sözcüsü Alp Armutlu, “19 Mayıs 1919’da bundan 103 yıl önce Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da ateşlediği ruhu 103 yıl sonra tekrar yine burada Caddebostan’da, Türk Balık Adamlar Kulübü, Piri Reis Üniversitesi ve Derinlere Saygı Dalış Topluluğu olarak tekrar yine gençlerle birlikte spor etkinliği düzenleyerek yaşatıyoruz. İngiliz Ressam Ned Pamphilon’a ait ‘At Sırtında Samsun’da adlı tablo, Atatürk’ün mavi gözlerini ön plana çıkararak çizdiği ‘Atatürk’ün Gözleri’ tablosunun kopyası ve Türk bayrağımızı denizin içinden suyun üstüne çıkarttık. Bunu 10 Kasım’larda, 29 Ekim’lerde, 19 Mayıs’larda gerçekleştirmeye ve bu etkinliği yapmaya özen gösteriyoruz. Amacımız, gençleri ve aynı zamanda denizle ilgilenen, deniz sporuna, denizin çevreciliğine, denizin temizliğine dikkat ve özen gösteren gençleri Atatürk çizgisi etrafında bir arada toplayabilmek. Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” dedi.

Dalgıçlardan Yağmur Alımlı “Bu gurur verici etkinlikte Balık Adamlar Derneği ve Derinlere saygı Platformu ile birlikte olduğumuz için çok mutluyum. Herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

MERSİN

Mersin’de, Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. İl Gençlik ve Spor Müdürü Ökkeş Demir, alandaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Demir, törende, 19 Mayıs’ın, Türk milletinin tüm onur ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, işgal altındaki Anadolu’yu kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığı için başlattığı yürüyüşün ilk adımını oluşturan kurtuluş meşalesini 19 Mayıs 1919’da Samsun’da ateşlediğini anımsatan Demir, “19 Mayıs, gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklalinin ve cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Ülkemizin değerlerine sımsıkı bağlı gençlerle geleceğe yürümekten gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerin şiir okuduğu kutlama programında, çeşitli gösteriler sunuldu.

Programa Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar da katıldı.

HATAY

Hatay’da, Vali Ürgen Alanı’nda bir araya gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde, Atatürk Caddesi’nden Cumhuriyet Alanı’na yürüdü.

İl Gençlik ve Spor Müdürü Murat Gevrek, buradaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlama programı kapsamında, Antakya Spor Salonu’nda da çeşitli gösteriler yapıldı.

OSMANİYE

Osmaniye’de, İl Gençlik ve Spor Müdürü Sedat Acar, Devlet Bahçeli Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Erdinç Yılmaz, 7 Ocak Stadı’nda devam eden törenlerde katılımcıların bayramını kutladı.

Törende şiirler okundu, halk oyunları ve spor gösterileri sunuldu, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Belediye Başkanı Kadir Kara, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler ve vatandaşlar da törene katıldı.

thumbnail
İlişkili Haber

103 yıldır süren coşku… İlk tören Anıtkabir’de

19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!