285 maden ihalesi için iptal davası: Çevrecilerden ‘ekokırım suç sayılsın’ çağrısı

Çevre koruma dernekleri ve avukatlar, 285 maden ihalesinin iptali için dava açtı. Avukat İsmail Hakkı Atal ve İklim Adaleti Koalisyonu, yarın görülecek iptal davası öncesinde "Ekokırım Yasası" için çağrıda bulundu.

featured

Siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan’ın İliç’te Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için ağaç katliamı yaptığı Akbelen Ormanı’nda yaşananlar gündemdeki yerini korurken, çevre katliamlarına engel olmak için adım atıldı.

Çevre koruma dernekleri ve avukatlar, 285 maden ihalesinin iptali için dava açtı. 285 maden ihalesinin iptali davası, yarın (28 Kasım) saat 11.20’de Ankara 13. İdare Mahkemesinde görülecek.

‘KANSER VAKALARI ARTTI’

Dava öncesi Avukat İsmail Hakkı Atal’dan açıklama geldi. Atal, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Erzincan İliç Kanadalı-Amerikan Anagold, Fatsa İngiliz Stratex, Kütahya İngiliz Zenit, Afyon Kanadalı Eldorado Gold gibi sömürgeci-emperyalist siyanürlü altın maden şirketlerinin ve onların yerli işbirlikçilerinin halk sağlığını çökerten saldırısıyla (Sağlık Bakanlığı verilerine göre) 2002 ile 2016 arasında erkeklerde kanser vakaları 12 kat, kadınlarda 7,8 kat artmış olup, AKP’li Sağlık Bakanı 2016’dan bu yana da kanser istatistiklerini saklamaktadır.

‘TÜRK CEZA KANUNUNA GİRMELİ’

Krize giren emperyal küresel kapitalizmin uçuruma yuvarlanan bir canavar misali sağa sola vurup tutunmaya çalışarak, tarihin çöplüğüne giderken doğal ekosistemleri çöküntüye uğratarak , bizleri kanser ederek ülkemizi ve insanlığı da yok etmesine izin veremeyiz. Ekokırım insanlığa karşı suç olarak olarak kabul edilmeli ve Türk Ceza Kanununa da suç olarak girmelidir.”

İKLİM ADALETİ KOALİSYONU’UNDAN ÇAĞRI

İklim Adaleti Koalisyonu, yarın (28 Kasım) TBMM‘ye gidecek Ekokırım Yasası için acil eylem çağrısında bulundu.

Açıklamada “İklim Adaleti Koalisyonu olarak; ekokırım yasasının bir an önce çıkarılmasını yaşam alanlarının, yaban hayatını, havanın, suyun ve toprağın var olabilmesi için hayati önemde görüyoruz. Ekokırım Çalışma Grubu, 28 Kasım’da TBMM’ye tüm Türkiye’den topladığımız 25.000 ıslak imzayı teslim edecek.” denildi.

‘ŞİRKETLERİN KAZANÇLARI İÇİN AKBELEN ORMANI DİNAMİTLERLE PATLATILDI’

Açıkmada deprem sonrasında başta Antakya olmak üzere tüm illerde asbestin, tozların ve kimyasalların havaya, suya ve toprağa karışmasıyla, çöp alanlarının, su havzalarının, zeytinliklerin enkaz toplama/ayrıştırma alanlarına dönüştürülmesiyle tüm yaşama yönelik süresiz kastın oluştuğu, Kanal İstanbul projesiyle ve pek çok imar izniyle kuzey ormanlarının ve tüm deniz-kara ve sucul alanlar ekosisteminin yok edilmesinin hedeflendiği ve tarım arazilerinin imar rantına açıldığı, İkizköy’de şirketlerin kazançları için Akbelen Ormanı’nın dinamitlerle patlatıldığı belirtilerek şöyle denildi:

‘EKOKIRIM SUÇ SAYILSIN’

“Ekokırım Suç Sayılsın diyoruz. Doğayı ve tüm yaşam alanlarını yok edenlerin fiili olarak sahip oldukları yasal dokunulmazlık kılıfını ortadan kaldıralım, Ekolojik yıkıma neden olabilecek fiiller gerçekleşmeden önce önleyelim. Ancak ekokırımı suç saymasını beklediklerimiz ekokırım suçu işlemeye devam ediyor. Bu yıkımı yaratan veya göz yuman şirketlere, hükümetlere, bakanlık yetkililerine ve idarecilere yönelik yargı yolu açılsın.”

285 maden ihalesi için iptal davası: Çevrecilerden ‘ekokırım suç sayılsın’ çağrısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!