3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri

featured

Yurdun dört bir yanında, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

KONYA’DA ÖZEL ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİLERİ AYAKTA ALKIŞLANDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, özel öğrencilerin gösterileri büyük beğeni aldı. Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılabileceğini söyledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal farkındalığın artmasına vesile olması temennisini dile getiren Bekarlar, “Bütün engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve uzun bir yaşam diliyorum. Empati kurarak engelleri kaldırmak, herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz ise Milli eğitim camiası olarak engellilik ve engeli olan bireyler konusunu, sosyal bir duyarlılık ve sorumluluk olarak gördüklerini ifade etti. Özel bireylerin karşılaştıkları tüm sorunların toplumsal bir karşılığının olduğu gerçeğinden hareketle, onlara karşı tüm engellerin yıkılması için gayret gösterdiklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“Nitekim onların karşılaştığı sorunlar, sadece onları ve ailelerini değil, toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Bu sorunlara çözüm getirirken her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu bilinciyle hareket edilmesi ve çalışmaların bu bilinçle yürütülmesi önemli bir husustur. Zira engeli olan ya da olmayan her birey, aynı hayatı paylaşmakta ve aynı şeylere ihtiyaç duymaktadır.” Programda, özel öğrencilerin sunduğu, ritim gösterisi, şiir okuma, kaşık gösterisi ve bağlama dinletisi katılıcılardan büyük beğeni aldı. Öğrencilerin gösterileri, ayakta alkışlandı.

POLİS, ENGELLİ ÇOCUKLARA PASTA İKRAM ETTİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri tarafından, otizmli ve zihinsel engelli çocuklar için etkinlik düzenlendi. Hamit Kesici İlk ve Ortaokulu’nda okuyan engelli çocuklara önce pasta ikram edildi. Ardından öğrenciler trafik aracına bindirildi. Ekipler, Dize Mahallesi’ndeki engelli Adil Kına’yı da evinde ziyaret edip bir süre Kürtçe sohbet etti.

Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Komiser Selman Beğde, “Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği olarak bu özel gününde özel gereksinimli kardeşlerimizle beraber etkinliklerde bulunduk. Onları okullarında ziyaret ettik. Daha sonra kardeşlerimiz de bizleri evlerinde ağırladılar. Çay ikramında bulundular. Biz de onlara hediyelerimizi takdim ettik. Onların yanlarında olduğumuzu hissettirip kalplerine dokunduk. İlçe emniyet teşkilatı olarak her zaman yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyorum” diye konuştu.

MKE ANKARAGÜCÜ’NDEN FARKINDALIK MAÇI

Yenimahalle Alves Kablo Ampute Futbol Kulübü ile MKE Ankaragücü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte MKE Ankaragücü Tesisleri’nde karşı karşıya geldi. Karşılaşma öncesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, futbolculara başarılar diledi. İlk yarıyı 1-0 önde kapatan MKE Ankaragücü futbolcuları ikinci yarıya koltuk değnekleriyle çıktı. İkinci yarıda etkili olan Yenimahalle Alves Kablo Ampute Futbol Kulübü, karşılaşmadan 6-1 üstün ayrıldı.

MKE Ankaragücü Kaptanı Erdem Özgenç, karşılaşmanın zorlu geçtiğini söyleyerek, “Böyle bir organizasyonda yer almak bizim için gurur verici oldu. İnşallah hayatta her şey istedikleri gibi olur. Biz de onların duygularına tercüman olmaya çalıştık. Biraz farklı mağlup olduk. Ben geçmiş dönemde bir ameliyat geçirdim. Koltuk değneği kullanmıştım, elimizde tutması bile çok zor” dedi.

Yenimahalle Alves Kablo Ampute Futbol Kulübü kaptanı Rahmi Özcan ise, “Şehrimizin takımıyla bir arada olmaktan çok mutluyuz. Onlar bize kapılarını sonuna kadar açtı. Ampute futbolunun zorluğunu görmelerini istemiştik. Onlar da zaten olayın farkındalar. Ne kadar zor olduğunu, neleri yapıp başarabildiğimizi sahada da tekrar görmüş oldular. Hepsinin ayağına yüreğine sağlık” diye konuştu.

HAKİM VE SAVCILAR AMPUTE FUTBOL TAKIMIYLA MAÇ YAPTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Pendik Belediyesi 3 Aralık Dünya Engeller Günü’ne dikkat çekmek için futbol maçı düzenledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinliğe katılan herkese teşekkür plaketi dağıtıldı. Maç başlamadan önce konuşan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, etkinliğe katılan herkese teşekkür ettikten sonra “Anadolu Adliyesi takımıyla yapılacak maçta da bir dostluk maçı olmasını diliyorum. İnşallah berabere kalırlar” dedi.

BİZLERİN YANINDA OLDUĞUNUZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Anadolu Adalet Sarayı’nın engelli personellerinden Abdulsemih Koç ise “Kendimizi daha iyi yerlerde hissetmek bizler için çok onur verici bir durum. O yüzden böyle bir günde bizlerin yanında olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Yargı mensupları ve Pendik Ampute Futbol Takımı arasında gerçekleşen halı saha maçını İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, İstanbul Anadolu Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun ve Başsavcı Vekili İsmail Değirmenci izledi.

BAŞSAVCI UÇAR BAŞLAMA VURUŞUNU YAPTI

Başsavcı Uçar’ın başlama vuruşunu yaptığı maçta, Beykoz Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Aydın, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Başak Eryılmaz, Önder Yaman, Uğur Seçgin, İhsan Kamil Akçadırcı ve Anadolu Adalet Sarayı hakimleri ile savcıları forma giydi. Pendik Belediyesi Ampute Futbol Takımı oyuncuları arasında ise Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de yer aldı. Maçı ise eski FIFA kokartlı hakemlerden Ahmet Çakar yönetti. Dostluk içinde geçen maç 4-4 berabere sonuçlandı.

BEKLEDİĞİMİZ GİBİ DOSTLUK KAZANDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Pendik Belediye Başkanımız bir farkındalık oluşturmak istemiş. Başsavcılığımızla irtibata geçtiler, böyle bir organizasyon düşündüklerini söylediler. Biz de seve seve kabul ettik ve bu güzel günde böyle bir organizasyonla günü taçlandırdık. Beklediğimiz gibi dostluk kazandı, berabere kaldık. Onun için de çok mutluyuz” dedi. Adalet Bakanlığı’nın engelli vatandaşlar için adliyede kadro açtığını hatırlatan Başsavcı Uçar, “Şu anda da savcılığımızda 80 üzerinde çalışan engelli personelimiz var. Onları da her zaman için kardeşimiz biliyoruz, çok seviyoruz onları” ifadelerini kullandı.

‘BENİM İÇİN ÇOK ÖZEL VE ÖNEMLİ BİR GÜN OLDU’

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Başak Eryılmaz, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bu maça çıkmak benim için büyük bir onur vesilesiydi. Ayrıca kişisel ve aile hayatımız açısından da önemli. 1994 yılında kaybettiğimiz halam bedensel engelliydi. Ailemizin onun yönünden geliştirdiği hassasiyetleri, bakım için yaptıkları fedakârlıkları, bilerek görerek büyüdüm. Kardeşlerimle ve kuzenlerimle birlikte küçücük çocuklarken büyüyüp bilim insanı olup halamıza şifa dağıtıp yürütmeyi hayal etmiştik hep. O yüzden bu etkinliği düzenleyen Pendik Belediyesi ve adliyemiz gerçekten çok kıymetli bir organizasyona imza attılar ve ampute takımımıza da bizimle oynadıkları için çok teşekkür ediyorum. Benim için çok çok özel ve önemli bir gün oldu” ifadelerini kullandı.

‘BEN ONLARI ‘ENGEL TANIMAYANLAR’ OLARAK TANIMLIYORUM’

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçgin ise herkesin bir engelli adayı olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirterek “Bunu sadece bir güne sığdırmak da çok doğru değil. Zaten genel anlamda toplumumuzda, özellikle kamu kurumlarında belli bir farkındalık oluştu. Bunun tüm topluma yayılmasının daha da arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştıracağını düşünüyorum. Arkadaşlarımızı engelli olarak da tanımlamıyorum. Ben onları ‘Engel tanımayanlar’ olarak tanımlıyorum. Çünkü kendilerine verilen her türlü sorumluluğu layıkıyla yerine getiriyorlar. Bizim kurumumuzda da 110 civarında engelli personelimiz mevcut. Bizim yargı faaliyetlerimize katkıda bulunuyorlar. Bu organizasyonun da bu farkındalığı yaratmak açısından önemli olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

AHMET ÇAKAR: HAYATIMDA EN GURUR DUYDUĞUM ETKİNLİK

Maçın ardından konuşan eski hakem Ahmet Çakar, “Hayatımda en gurur duyduğum onurlandığım etkinlik. On binlerce maç ama en anlamlısı buydu. Skor da denk geldi, berabere bitti ve dostluk kazandı. İnşallah bu tür organizasyonların devamını diliyorum” diyerek etkinliğe katılan herkese çok teşekkür etti.

‘ZATEN BİZ 12 AY ONLARLA BERABER OLUYORUZ’

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin yargı mensuplarına teşekkür etmesinin ardından “Zaten biz 12 ay onlarla beraber oluyoruz. Onların yaşam kalitelerini, yaşam standartlarını yükseltmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bugün de onlarla beraber olmak istedik” dedi.

Pendik Ampute Takımı’nın sorumluluğu yapan ve maçta forma giyen Osman Mozanlı, “Biz Pendik’te her gün bu mutluluğu yaşıyoruz. Tekerlekli sandalye basketbol takımımız var, Süper Lig’de takımlarımız var. İstanbul’un ilk ve tek ampute futbol sahası burası. Şehrimizin büyüklerine ve öncelikle Pendik Belediye Başkanımız Ahmet Cin’e çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!