32 yıldır Rusya’da olan McDonald’s 850 restoranı kapatıyor

featured

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyon sonrası Batı bloku her alanda Rusya’yı yalnızlaştırmaya çalışıyor. Ambargolar ve yaptırımlar sivillere yöneldi. Birçok ünlü marka Rusya’daki faaliyetlerini sonlandırdı. Sovyetler döneminden beri Rus topraklarında faaliyet gösteren ABD’li fast food markası McDonald’s, Rusya’daki restoranlarını kapatıyor. Rusya’da gün içinde operasyonlarını durdurduğunu söyleyen markalar arasında Coca Cola ve Starbucks’ta bulunuyor.

Küreselleşmenin sembolü haline gelen ABD’li fast food markası McDonald’s, bugün Rusya’dan çekileceğini açıkladı. McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski, bir e-posta gönderdi. Çalışanlara ve franchise şirketlerine yapılan gönderilen e-postada yaşanan insani kriz ve Ukrayna’nın işgalini gerekçe gösteren CEO Kempczinski, Ukraynalı çalışanlara tam maaş ödemelerinin yapıldığını, çalışanlara yönelik yardım fonuna 5 milyon dolar bağışladıklarını, birçok yardımda bulunduklarını belirtti. Kempczinski, Rusya’da faaliyet gösteren 850 restoranın 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, faaliyetlerini durdurduklarını ve şubeleri kapatacaklarını söyledi.

COCA COLA DA FAALİYETLERİ DURDURDU

Amerikalı içecek devi Coca-Cola, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ilişkin “kalbimiz Ukrayna’daki bu trajik olayların akıl almaz etkilerine katlanan insanlarla” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Coca-Cola’nın Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığı, koşullar geliştikçe durumun izlenmeye ve değerlendirilmeye devam edileceği kaydedildi.

STARBUCKS: RUSYA OPERASYONLARINI ASKIYA ALDIK

Starbucks CEO’su Kevin Johnson, Ukrayna’daki olaylar bağlamında Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını, kafelerin geçici olarak kapatıldığını belirtti.
Johnson’ın yazılı açıklamasında, “Bugün, tüm Starbucks ürünlerinin sevkiyatı da dahil olmak üzere Rusya’daki operasyonları askıya almaya karar verdik” ifadesine yer verildi.
Şirketin, “Rusya’da, Starbucks’a bağımlı olan yaklaşık iki bin ortak şirkete destek vereceği” kaydedildi.

UNİLEVER, RUSYA’YA İHRACATI ASKIYA ALDI

Dove, Axe, Rexona, Çistaya Liniya, Black Pearl, Forest Balsam, Domestos, Cif gibi markaları üreten uluslararası gıda ve tüketim malları üreticisi Unilever, ürünlerinin Rusya’ya ihracatını ve Rusya’dan ithalatını askıya aldığını duyurdu.
Şirketin konuya ilişkin açıklamasında, “Tüm ürünlerimizin Rusya’ya ihracatını ve Rusya’dan ithalatını askıya aldık ve tüm medya ve reklam harcamalarını durdurduk. Bu ülkeye yatırım yapmayacağız ve Rusya’daki varlığımızdan kazanç sağlamayacağız. Ülkedeki insanlara Rus yapımı günlük ihtiyaç ve hijyen ürünlerini sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada ayrıca bu kararın Ukrayna’daki durum nedeniyle alındığı kaydedildi.

32 yıldır Rusya’da olan McDonald’s 850 restoranı kapatıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 5 ay önce

  Canları cehenneme çokta matah birşeyler sanki.

 2. 5 ay önce

  Ne güzel. Rusları daha fazla zehirleyemeyecekler. Keşke bizim ülkemizden de gitseler.

 3. Kendileri yiyip içsinler kolayı, hamburgeri, starbucksı. Tüm dünyadan toplanıp gitsinler kendi ülkelerine. Filmleri, dizilerini de yanlarında götürsünler. Dünya her bakımdan daha sağlıklı ve mutlu bir yer olur.

 4. 5 ay önce

  Bence bizim ülkemizde bu kararlara karşı durarak, bu markaları ülke sınırlarından çıkartması gerek. Bunlarda; Nazi yöntemleri Ruslar üzerinde deniyorlar.

 5. 5 ay önce

  Eyvah rusya şimdi batar işte ruslar köfte yapmayı nerden bilecek.

 6. 5 ay önce

  Darısı başımıza

 7. 5 ay önce

  rus halkı ne olacak şimdi !!!
  hahhaa.. ulan türküyedende çıkın gidin..

 8. 5 ay önce

  Şanslı Rus’lar. Daha sağlıklı beslenecekler. Darısı başımıza.

 9. Ruya halki ve gencleri icin cok iyi bir gelisme. Bu Fast Food lar gittikleri her yerde milleti obeziteli yaptilar. Ruslarin bu gelismeye sevinmesi gerekir.
  Keske Turkiyede bu yiyecek ve icecek zincirler fast food markalarini ulkeden kova bilse.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!