40 bin mezun, 277 atama…

featured

2006’dan bu yana 109 üniversitede ayrı bir bölüm olarak yer alan Yaşlı Bakım Teknikerliği’nden bugüne kadar 40 bin kişi mezun oldu. Ancak 14 yılda bunların sadece 277’sinin ataması yapıldı.

Birbiri ardına açılan üniversitelerden her yıl onbinlerce kişi mezun oluyor. Ancak çoğu işsiz kalıyor. Bunun son örneği 2006’dan bu yana 109 üniversitede ayrı bir bölüm olarak yer alan Yaşlı Bakım Teknikerliği bölümünden mezun olanlarda yaşandı. Bugüne kadar bu bölümden 40 bin kişi mezun oldu. Ancak 14 yılda sadece 277’sinin ataması yapıldı. Diğerleri, mezun olduklarıyla kaldı. Yaşlı Bakım Teknikerleri Platformu Sağlık Bakanlığı’na ilettikleri raporlarında taleplerini dile getirdiler. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre sağlık bakım teknikerlerinin talepleri şöyle:

4 TALEPLERİ BULUNUYOR

– Yaşlı bakım teknikerlerine eğitim içeriğine uygun yetki verilmeli, sağlık meslek mensubu sayılmalılardır.

– Çalışma alanları genişletilip yoğun bakım, palyatif bakım, geriatri servisine de yaşlı bakım teknikeri istihdam edilmelidir.

– Evde sağlık bakımında yaşlı bakım teknikerlerinin istihdamına devam edilmelidir.

– YÖK’ün vermiş olduğu sağlık teknikeri ünvanı ve ders içerikleri gözönüne alınmalıdır.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde “Pandemi sürecinde Yaşlı Bakım Teknikeri ataması neden yapılmıyor. Bu bölümden mezunlar neden sağlık mensubu sayılmıyor” demişti.
 

40 bin mezun, 277 atama…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Yaslilar toprak olacak,toprakta onemsiz artik, bilgi ve tecrube de pek onemli degil, onemli olan asfalt, beton ve ekzos, toprak ve oksijen gereksiz artik, yasam degersiz, para hersey. Insanlardan daha akilli olan diger canlilar icin yaslilar daha degerli ama insalikta o kafa kalmadi artik. Ne mutlu ki bitkilerin ve hayvanlarin para olan bir Tanrisi yok.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!