44 ölüm bir mesaj… Whatsapp’tan çıkan katliam planı

featured

Eray Çelebi yazdı…

Tarih 14 Şubat 2019…

Hindistan’ın kontrolündeki Cammu Keşmir’de bulunan Pulwama bölgesinde Hint askerlerini hedef alan bombalı saldırıda 44 asker öldü, 20 asker yaralandı.

Keşmir’de son 30 yılın en kanlı saldırısıydı bu… Kayıtlara “Pulwama saldırısı” olarak geçti. Sorumluluğu Keşmir’i Pakistan’a bağlamayı hedefleyen Ceyş-i Muhammed isimli bir örgüt üstlendi.

Hindistan bu noktada Pakistan’a işaret etti. Pakistan’ı militanlara yataklık yapmakla suçlayan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “bedelini ağır ödeteceklerini” söyledi.

İKİ ÜLKE SAVAŞIN EŞİĞİNE GELDİ 

Zaten Keşmir krizi ile karşı karşıya gelen iki ülke adeta savaşın eşiğine geldi. 

Pakistan’a nota verildi, ticari ayrıcalıklar sağlamak üzere verilen “en gözde ülke” statüsü kaldırıldı. Hindistan’dan sert tonda gelen mesajların ardından ülkedeki Keşmirli ve Müslümanlara yönelik saldırılar birbirini izledi. Ülkenin dört bir yanında Pakistan bayrakları yakıldı.

Devreye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi girdi. Pakistan’da olduğu iddia edilen Ceyş-i Muhammed (JeM) örgütünün lideri Mesud Azhar Birleşmiş Milletler’in küresel yaptırım listesine eklendi.

50 YIL SONRA PAKİSTAN’A HAVA SALDIRISI

Tarihler 26 Şubat’ı gösterdiğinde ise Hindistan ordusuna ait savaş uçakları Pakistan’ın Balakot bölgesine hava saldırısı düzenledi. Hindistan jetleri 50 yıl sonra ilk kez Pakistan hava sahasına girdi.

“Saldırının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. Şimdi bunları neden anlatıyorsun” diyebilirsiniz. Saldırıyla ilgili şu ana kadar bildiğiniz tüm ezberleri bozacak bir gelişme yaşandı da ondan…

HİNDİSTAN’IN 11 EYLÜL’Ü MÜ? 

İddia şu:

“Saldırı ‘sahte bayrak’ operasyonuydu. Hindistan planladı. Modi seçimler öncesinde Pakistan düşmanlığını bahane edip oy almak için 44 Hint askerinin ölümüne neden oldu. “

Çok ağır… 

Peki bu iddialar nereden çıkıyor? 

Hindistan’da televizyon reytinglerinde manipülasyon yapmakla ilgili devam eden bir soruşturmanın radarına, ‘Arnab Goswami’ isimli bir gazetecinin WhatsApp yazışmaları giriyor.

‘ÇILGINLAR GİBİ KAZANDIK’

Türk medyasında ilk defa Veryansın Tv yayınlayacak bu dökümanları…

Yazışmalar Goswami ile şu an cezaevinde olan reyting şirketi Yayın İzleyici Araştırma Konseyi (BARC) Başkanı Partho Dasgupta arasında geçiyor. 

Saat 15:15’te yapılan saldırıdan 28 dakika sonra ilk mesajı atan Goswami ”Bu saldırıyla çılgınlar gibi kazandık.” iletisini yolluyor Dasgupta’ya. 

Yanlış okumadınız…

Hindistan ile Pakistan’ı savaşın eşiğine getiren, 44 Hint askerinin hayatını kaybettiği bir saldırıyla ilgili Hint bir gazeteci yazıyor bu ifadeleri…

“Bu Hindistan’ın saldırıyı önceden planladığını göstermez.” diye düşünebilirsiniz. 

O halde devam edelim…

Goswami bir mesaj daha atıyor: “Keşmir’deki en büyük terör saldırısını 20 dakika önceden haber verdik… Olay yerinde önceden bulunan tek kanalız…”

“Hızlı, cevval muhabirleri var, o yüzden saldırıyı öğrenir öğrenmez bölgeye gitmiş olamazlar mı?” diye sorabilirsiniz. 

Olabilir…

Peki size Goswami ile Hindistan Başbakanı Modi’nin saldırıdan bir gün önce görüştüğünü söylesem? Ve o görüşmeyi Goswami’nin “İkimiz (Modi ile Goswami) konuştuktan sonra bir şeyler planladı (Modi).  Kamuoyunda geniş yankı uyandırmak fikriyle. “ ifadeleriyle anlattığını…?

Dökümanları olduğu gibi yayınlıyoruz: 

Bu da Türkçesi: 

“2/14/19 4.19 PM-Arnab Goswami: Keşmir’deki en büyük terör saldırısını 20 dakika önceden haber verdik… Olay yerinde önceden bulunan tek kanalız…

2/14/19 5.41 PM- Partho Dasgupta: Modi (görüşmesi) dün mü oldu?

2/14/19 5.43 PM-Arnab Goswami: İkimiz (Modi ile Goswami) konuştuktan sonra bir şeyler planladı (Modi).  Kamuoyunda geniş yankı uyandırmak fikriyle.  O halde, önce dünkü konuşmasını kullandı sonra bunu biraz daha ileri götürdü.

2/14/19 5.43 PM-Arnab Goswami: Bu saldırıyla çılgınlar gibi kazandık.”

Yorum sizin ancak Pakistan’dan çok sert tepkiler geldiğini söyleyelim. 

Pakistan Başbakanı İmran Han, “savaş çığırtkanlığı” ile tanınan Hint gazetecinin konuşmalarının ifşa olmasının nükleer silahlarla donatılan bölgeyi kaldıramayacağı bir çatışmanın eşiğine getiren “kirli bağı” ortaya çıkardığını belirtti.

Han, iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) seçimleri kazanmak için ulusal medyayı İslamabad aleyhine kullanması ve sonuçları göz ardı edilen, tüm bölgeyi istikrarsızlaştırabilecek askeri bir maceracılığa giriştiğini dile getirdi. 

CEYŞ-İ MUHAMMED’İN GEÇMİŞİ

Bu arada….

“Keşmir’in Pakistan’a bağlanmasını hedefleyen Ceyş-i Muhammed saldırıyı üstlenmişti. Pakistan’a yakın olduğu öne sürülen bu örgüt neden Hindistan’ın ‘saldırı’ talimatını yerine getirsin” diyebilirsiniz…

Ama öyle değil…

Hani eski Pakistan lideri Pervez Müşerref’e 2003’te suikast girişiminde bulunulmuştu ya… 

İşte o suikastı yapan örgüt Ceyş-i Muhammed’di! 

El Kaide’nin fonladığı belirtilen örgüt aynı zamanda Pakistan’da yasak ve BM’nin de terör listesinde. 

Dedik ya, yorumu size bırakıyoruz…

44 ölüm bir mesaj… Whatsapp’tan çıkan katliam planı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!