450 ton altınımız Kraliçe’nin mi oldu!

featured

YUSUF KARACA yazdı…

Ekonomiyi Nureddin Nebati’ye sorsanız, halen “gözlerdeki ışıltı” diye açıklar mı bilmiyoruz. Ama şu gerçek; vatandaşın gözlerinin feri kayboldu, bırakın ışıltıyı. Saray erbabının gözleri ışıltılı olabilir.

Neyse!

Nebati demişken, 450 ton altınımızın İngiltere’de tutulduğu 400 tonunun satılarak dolar alındığı ve dövizin frenlenmeye çalışıldığı iddiası yeniden gündeme geldi. Vatandaşın altınlarının da bu nedenle finansal sisteme dâhil edildiği konuşuluyor.

Aslında, “İngiltere’de rehin tutulan Türkiye’nin 450 ton altın” konusu yeni bir konu değil. Türkiye’de ilk defa görsel ve yazılı medyada, 2017 ve 2018 yıllarında, “Türkiye’nin altınları neden İngiltere’de?” diye sorular sormuş gündem etmeye çalışmıştım.

Yapay gündemler arasında bu önemli konu kaynamış gitmişti. Şimdi yeniden değinme gereği duydum.

Türkiye’nin ekonomisinden ve hazinesinden Ali Babacan, Mehmet Şimşek’lerin sorumlu olduğu yıllarda, Mehmet Şimşek, ağzından kaçırarak çok önemli bir itirafta bulunmuştu. “Türkiye’nin sahibi olduğu 490 ton altını var. Bunun 40 tonu Türkiye’de, 450 tonu ise İngiltere’de” demişti.

Bu konu, soru önergesi olarak 2021’de Lütfi Elvan’a sorulmuş ama cevap verilmemişti. Adeta devlet sırrı gibi konu, milletten hatta meclisten gizlenmişti. İngiltere vatandaşı Mehmet Şimşek, “450 ton altın İngiltere Merkez Bankası Bank Of England’da emanette” dese de, inandırıcı gelmiyor. Çünkü Türkiye’nin bu takdirde altınlar için kira ödemesi gerekir. Böyle bir kiralamaya rastlanmadı.

Egemen bir ülke, ortada savaş durumu yok, AKP Türkiye’nin sahip olduğu altınları, niçin İngiltere gibi dost olmayan bir ülkede tutar. Ülkeler ancak savaş durumlarında sahip oldukları altınların, daha güvenli üçüncü bir ülkede saklamasını isterler.

Tıpkı evini hırsızlara karşı güvenli bulmayan bir insanın, sahip oldukları altın veya mücevher gibi değerli varlıklarını, “babalarının” evlerinde saklamaları gibi düşünebiliriz.

Peki, İngiltere iktidar sahiplerinin “babaları” gibi gördükleri bir ülke midir?

İktidarın, İngiltere vatandaşı veya İngiltere hayranı bakanları olabilir ama millete ait olanı, millete sormadan milletin bilgisi dışında, eskiden düşman olduğumuz ve şimdi de dostluğunu hiç görmediğimiz bir ülkeye neden verir?

Önce, bu sorunun cevaplanması lazım!

CHP Milletvekili Atila Sertel, Ekonomi ve Maliye bakanı Lütfi Elvan’a 2021’nin Nisan sonunda soru vermiş “Türkiye’nin altın rezervleri İngiltere Merkez Bankası’na neden gönderilmiştir? İngiltere Merkez Bankası’na gönderilen altın rezervleri geri alındı mı? Alındıysa hangi tarihte ne kadarı geri alındı? Türkiye’nin şu an için herhangi bir yabancı devletin Merkez Bankası’nda altın veya döviz rezervi var mıdır?” diye sormuştu.

Taştan ses çıktı ama bunlardan çıkmadı. Şimdi de, eski vekil Turhan Çömez, Nebati’ye sordu. Bu soruya şöyle gözleri ışıldayarak cevap verebilir mi?!

Bloomberg’ün“ Londra’da ancak bir merkez bankasının yapabileceği ölçüde büyük bir altın satışı yapılarak dolar alındığı” haberini, bazı uluslararası ekonomi grupları “TCMB’nin yüklü miktarda altın satmış” olabileceği yorumlarını yaptılar.

450 ton altının 400 tonu karşılığında dolar alınsa bile AKP için iyi bir şey ama sanmıyorum. O altınların üstüne, “Türk milleti soğuk su içsin!” diye 6 yıl önce demiştim.

Altın karşılığı dolar alımı, yastık altından topladıkları yeni altınlardır. Yani 490 ton altının 450’si İngiltere’ye gittikten sonra, kalan 40 tonun üstüne altı, yedi, yılda ne ekledilerse, onunla yeni alım yaptılar. Türkiye’nin, ne İngiltere’deki kasalardan, ne de kendi kasasında bir gram altını kaldığını sanmıyorum.

Ülkenin sahip olduğu altınları yabancılara peşkeş çeken bir iradenin, külçeleri millet için teminat olarak elde tutar mı, takdirlerinize bırakıyorum. Şevki Yılmaz’ın “altınları kime bırakıyorsunuz!” sözünü hatırlayın, derim.

Ecnebi şirketler altın çıkarsın diye nasıl zeytin ağaçları katliamı gerçekleştirdiler, hatırlayın. “Lozan’da gizli madde var” yalanları, Cengiz’ler ve eski yandaşları Akın İpek’ler için nasıl anlam ifade etmedi, herkes gördü. Artvin, Gümüşhane, Bergama altınları kimlerin oldu?

450 ton altınımız, Kraliçe’nin olmadıysa, açıklamak zorundalar. Saklanması ve gizlenmesi, akıbetinin bunca yıl belli olmaması, herkesi kuşkulandırıyor.

Altın rezervi bakımından, dünya ikincisi bir ülkeyiz ama bize faydası yok, niçin? Ege, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye çok zengin altın yataklarına sahip…

Toprak altındaki altınlara sahip çıkmayan bir zihniyet, kasasındaki altınlara mı sahip çıkacak!

İnsanlar çöpten ekmek toplarken, sahip olduklarımız çeşitli kılıflarla elimizden alındı.

Atanmamış öğretmenler intihar ederlerken, üniversite okuyan çocuklarımız, 100 bin lira borçlanmış olarak mezun olurlarken, sigorta kapsamından çıkartılan ilaçlar yüzünden her gün insanlar ölürken, kaynaklarımız Londra tefecilerine, Kraliçe’ye veya yandaşlara akıyor. Ciğeri olanın ciğeri yanar ama ne bilsin ciğersizler, bu acıyı!

Bu ülkenin camilerindeyse Ensar kasıp, “Suriyeliler misafirimiz” edebiyatı yapılmaya devam ediyor. “Bir köyde açlıktan ölen bir kişi varsa, bütün köy katildir!” Ali sözü, neden hutbelerde anlatılmaz. Muaviye zihniyeti mi iktidar yoksa!

Tekrar “neyse!” çekelim!

Mahfi Eğilmez yorumladı: Merkez Bankası Londra’da altın mı sattı?

450 ton altınımız Kraliçe’nin mi oldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 1 ay önce

  Yazınızı çok isabetli buldum. Ufkumu açtı, teşekkür ederim.

 2. 1 ay önce

  Ülkemizin taşınabilir kültür varlıkları, müzelerdeki eserler dahil ivedilikle araştırılmalıdır. diye düşünüyorum. Ama kim yapacak ?!

 3. 1 ay önce

  Alkışlıyorum 👏🇹🇷

 4. 1 ay önce

  Bunlar İngiltere vatandaşıdır, Türkleri mi düşünecekler? AKP’nin her adım attığı İngiltereden sorulur ve yapılır. Bunlar İngiltere muhipleri. Atatürk havalimanını yılan İngilteredir ve bize şu mesajı iletir ki biz Anadoluyu elegeçirdik. Ümmetçilik ve demokrasi adına bu ülkede Türkler ile düşmanlığı olan her kese söz hakkı verilecek.

  • 1 ay önce

   Bizlerde seyredeceğiz öyle mi azeri kardeşim biz ölmedik buradayız Mustafa Kemalin askerleri ayakta ve heran nöbettedir yani meydanı boş bulan çok yanılır örnekleri tarihimizde çoktur..

 5. 1 ay önce

  Bravo size. En çok da son bölümünde kattığınız yorumlar ne güzel. Ciğeri olmayanın ciğeri yanar mı? Yazıklar olsun bunu yapanlara , tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere.

 6. 1 ay önce

  Ülkemin insanı adeta yurdunda mayınlı arazide geziyor… Ekonomisi, eğitimi,tarımı, hayvancılığı ,madenciliği yabancıların elinde… Ülke insanı girmesin diye de adeta bu sahalar kuşatılmış… Mayınlı araziye dönüşmüş… Çok iyi bir temizlik yapılmalı… Yoksa çok geç olabilir…Yusuf Karaca geç olmadan hatırlatıyor,ayıktırıyor…Sağolsun

 7. 1 ay önce

  Türkiye coğrafyasında açlıktan ölen mi var saçmalamayın.

 8. 1 ay önce

  Berat albayrak zamaninda o altinlar turkiyeye getirildi diye haber cikmisti diye hatirliyorum yuzde 5 gibi bir kismida svap ihtiyaci icin birakilmisti

 9. 1 ay önce

  Çok güzel bir yazı olmuş, böyle değerli insanların fikirlerini gündem ettiğiniz için sizlere minnettarız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 10. 1 ay önce

  Bu nasıl bir yazı kardeşim içinde bilmediğimiz okadar çok şey varki. Bu ülkenin maliye bakanı ingiliz mi?😳
  Gerçekten altınlarımız ingilterede mi?😳 Bi bildiğim bunların ciğersizliği…

 11. 1 ay önce

  Kurtulamadık su sağcı ve emperyalizme hizmeti edenlerden, ne demişti usta %40 mı bence daha fazlası,

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!