6 yaşında evlendiği HKG’nin kardeşini de yaşlı bir adama önermiş: Bacanak olalım

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken “dini nikah” ile evlendirmesiyle ilgili yeni ses kayıtları ortaya çıktı. Ses kayıtlarında Kadir İstekli'nin  H.K.G'nin kız kardeşi A.H.G'yi yaşlı bir arkadaşına söyleyerek "Bacanak olalım" demesi dikkat çekti. 

featured

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirmesi ve cinsel istismar skandalıyla ilgili açılan davadan yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Dava dosyasına giren 4 saat 42 dakikalık ses kaydında sanık Kadir İstekli, H.K.G ile 6 yaşındayken evlendiğini itiraf ediyor.

H.K.G’nin 6 yaşında bir çocukken Kadir İstekli’nin “cinsel istismarına” uğradığı da bu ses kayıtlarında açıkça görülüyor.

Odatv’den Can Özçelik’in haberine göre, dava dosyasına giren ve 7 Aralık 2020 yılında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan Bilirkişi raporundaki ses kayıtları ortaya çıktı.

‘O ZAMANLAR SENDEN BİR ŞEY ÇIKMIYORDU’

Sanık Kadir İstekli, konuşmanın ilk bölümünde H.K.G’nin ilk yıllarda sesinin çıkmadığını söyleyerek, “Her şeye he he diyordun, sen o zaman. İyiydik yani senle o zaman. He tamam sen sıkılıyordun, mıkılıyordun ama onu hissettirmiyordun” dedi.

H.K.G: Yani tedavimin mümkün olmadığını söylüyorum sana. Yani biz mutlu olamayız onu diyorum sana anladın mı? Geçmişi unutmam mümkün değil ve gerçekten de dedikleri gibi olmuyor işte. Yıllardan beri yazık günah, hem sana hem bana. Görmüyor musun hocam halimi. Nereye kadar bunalıyorum, nefes alamıyorum. Darlanıyorum.

Kadir İstekli: İnsan korkuyor işte H., yetiştirememekten korkuyor. (…) Güzel bir alim olur, namazında niyazında düşüncesi din olan biri niye olmasın. Korkuyor insan.

H.K.G: 7 yaşında bitirmişti dimi abim hafızlığı.

Kadir İstekli: 8.

H.K.G: Ama zaten bir dakika ya. Babam hafızlığını sen yaptıracaksın diye nikah kıymamış mıydı?

Kadir İstekli: Hee öyleydi galiba bilmiyorum ki.

H.K.G: Yoksa nikahtan sonra mı sen yaptır dedi sana.

Kadir İstekli: Nikahtan önceydi galiba. Bitti işte, bitti. Hayat komple eve endeksli.

H.K.G: Ama sen o zamanlar iyiydin ya. Sıkıntılı değildin yani gördüğüm kadarıyla.

Kadir İstekli: Öküz o zaman senden bir şey çıkmıyordu. Öyleydim ne alakası var.

H.K.G: Benden bir şey çıkmıyordu derken.

‘KEŞKE 6 YAŞINDA İLİŞKİYE GİRMESEYDİK’

Kadir İstekli: Her şeye he he diyordun, sen o zaman. İyiydik yani senle o zaman. He tamam sen sıkılıyordun, mıkılıyodun ama onu hissettirmiyordun. Bizim mutsuzluğum ne zaman olmaya başladı. Sen vırvırlanmaya başlayınca oldu. Yoksa yine sıkıntı yoktu ki yani. Vura kıra gidiyorduk.

H.K.G: Ahaa. O zaman keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya dimi.

Kadir İstekli: Yani orası öyle dediğin gibi de. Öyleydi, böyleydi, öyle olsaydı, böyle olsaydı, olmuyor işte.

H.K.G: Ama üzülüyo insan yani. 6 yaşında birlikte olmaya başladık diye mi bırakamadın sonradan beni yoksa.

Kadir İstekli: Niye? Niye bırakacaktım ben seni? Ya ben seni seviyorum, sen anlamıyorsun. Senin anlamadığın nokta şurası işte. Malsın sen.

H.K.G: Hocam inanılır gibi bir şey değil ki. küçücük bir çocuğu insan nasıl sever.

Kadir İstekli: Üffff. Ya anlamıyor musun. Ufacık bir daire. Bir sen bir ben değil mi ve benim kendi akranlarım var. Düşün işte düşün ya. Geliyordum sana ders yaptırıyordum. Yani sen orda olduğun zaman sıkıntı yok. Uyuyordum, mesela film seyrediyordum. Oydu, buydu orda mutluydum ben da. Yan tarafa gittin, bir saat gelmedin, kızıyor muydum. Kızmıyor muydum? Ne oldu, 7/24 ilişkiye mi giriyorduk biz?

H.K.G: Her gün yani.

Kadir İstekli: Tamam da 7/24’mü? 10 dakika, 15 dakika, misal diyelim.

H.K.G: Evet.

Kadir İstekli: Ne oldu 10 dakika git yan tarafa. 1 saat kal, 2 saat kal, 3 saat kal. Ama yok da olmuyordu işte da. Hatırlamıyor musun. İlla bana gelip tak, tak kapıya vuruyordun. Garip bir olay, yine aynıyım, değil miyim sor bakım bana.

H.K.G’NİN KARDEŞİNİ DE YAŞLI BİR ARKADAŞINA ÖNERMİŞ

Konuşmanın bir bölümünde Kadir İstekli, H.K.G’nin kız kardeşi A.H.G’yi yaşlı bir arkadaşına söyleyerek “Bacanak olalım” dediğini aktarıyor. Konuşmanın devamında da arkadaşının bunu kabul etmeyerek “Yok, ben yapamam” dediğini söylüyor.

H.K.G: Hatırlıyorum. Evet, o da bana sıkıntı yapıyodu işte. Çünkü ben annemin yanında durmak istiyordum küçüğüm daha. 7,8,9 yaşlarımda. 6 yaşımda. Nasıl desem kardeşlerimle vakit geçirmek istiyorum. Yani kuzenimle oynamak istiyorum.

Kadir İstekli: Anladım. Ben seni kendi yanımda mutlu görünce, ne bilim senin de benim yanımda mutlu olduğunu zannediyodum demek ki. Garip bir olay işte H.K. Hani izahı yok. Yani izahı olcak bi şey değil işte ya değil. Ben Adem C’ye teklif ettim, A.H’yi. Bacanak olalım diye, yok dedi. Ben yapamam dedi. Benim saçım beyazlamış cart curt. İyi ki yok demiş. Şu an Adem C., A.H’yi bekliyo olsaydı, ne olacaktı H.K., dedesi yaşında adamla olcaktı ya. Ayşe’yi nasıl verecektin ona. Hani ben bi nebze. Benim saç sakal sonradan ağardı. Ben hiç yaşımı göstermiyodum ki. Normal senle karşı karşıya geldiğimiz zaman aramızda yaş farkı gözükmüyor.

‘6 YAŞINDA NİKAH KIYILMAMALIYDI’

H.K.G: 6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi, o zaman inan ki biz mutlu olurduk değil mi? Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.

Kadir İstekli: Var mı yapacak bir şey sen söyle ya. Dönebiliyor muyuz H.K.?

H.K.G: Ama telefi de olmuyor.

Kadir İstekli: Tam bir hatadır. Tamam demiyorum yani hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bir hareket. Yok oluru yok dediğin gibi. Hani ben kesinlikle bir hani olur tarafı, yani makul tarafını gözetmiyorum ya. Yanlış bir şey. Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa, 6 yaşında evlendirir miyim? Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim, etmem.

H.K.G: İşte onu diyorum ya ben babam nasıl düşünmedi. Yani kızım daha küçük 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı? İnsan bunu bilmez mi? Yıllarca böyle devam etti, yani nasıl desem. Bir değil, iki değil. Her gün sıkıntı yani, gerçekten çok büyük sıkıntı hocam. İşte çünkü küçücüğüm, gerçekten zor, benim için zor yani. Benim açımdan da düşünmelisiniz. Babam da benim açımdan düşünmeli biraz. Olaya benim gözümden bakmalısınız.

Kadir İstekli: Zor ya, zor ben ne diyeyim sana zor. H.K. daha düne kadar, sen konuşana kadar biz öyle bir sıkıntının olduğunu bilmiyorduk ki ya Allah Allah. Sen konuşmaya başladın da ahaaa.

H.K.G: Ama insan nasıl bilmez.

Kadir İstekli: Olmuyor işte. Bilmez diye bir şey yok. Bilmiyo insan işte. karşında bilmiyor işte. Niye nasıl bilmez diyorsun, sen söyle bana. Bilmiyor. Niye psikoloji mi okumuşum ben, okumamışım ki.

H.K.G: Ama psikoloji okumaya gerek yok ki bunu bilmek için. Küçücüksün daha. İşte nikahımız kıyılıyor. Sonra işte babam diyor bu damadım işte benim falan. Yani çok normal bir şekilde herkes hayatına devam ediyor nasıl desem. Evde sürekli onun konusu var. Yani yetişkin bir kız gibi muamele ediliyor bana.

Kadir İstekli: De işte de ben seni öyle görememişim. Öyle gittin işte, ufaklığın öyle geçti dediğin gibi ve öyleydin neticede H.K. Ne bileyim ya. Ne olsun işte. Ne yapayım.

‘6 YAŞINDA İLİŞKİYE GİRDİK’ SÖZÜNE ‘HATIRLATMA’ YANITI

H.K.G: Sonra ilk ilişkiye girdik mesela 6 yaşındayken. O zaman ben anlam veremedim böyle. Nasıl desem. Çok tuhaf oldum. Korktum. Bir de çok utandım. Nasıl desem, gerçekten çok zor bir şey. Çünkü biz.

Kadir İstekli: Hatırlamıyorum da. Hatırlatma. Bilmiyorum.

‘BU ADAMDAN KAÇIYORDUM BEN ŞİMDİ AYNI EVDE NE YAPACAĞIM’

H.K.G: Sonra 14 yaşında evlendik. Ah, ah. O düğünde arabaya bindiğimde o kadar çok ağladım ki hatırlıyor musun? Niye ağladım. Dedim ki bu adamdan ben kaçıyordum. En azından geceleri kaçıyordum. Şimdi aynı evde gece gündüz ne yapacağım.

Kadir İstekli: H.K. ilk evlendiğimiz günler iyi miydik.

H.K.G: İyi değildik, iyi olmaya çalışıyordum ben. Vallahi bak.

Kadir İstekli: İyiydik, iyiydik. Gülüyordun en azından, konuşuyordun, oynuyorduk, zıplıyorduk. Fotoğraflarımız var, ufak tefek de olsak.

7 YAŞINDAYKEN TEK TAŞ ALMIŞ

H.K.G: Bana beşi bir yerde yüzük almıştın, bi de tek taş almıştın pırlanta. Onu yine herhalde 7 yaşımdayken aldın değil mi?

Kadir İstekli: Bilmiyorum hatırlamıyorum.

H.K.G: Bizim nikah şahidimiz Adana’daki Osman Hoca değil mi? İyi kimseye söylemediler, nikahı.

Kadir İstekli: Adana’da ki Osman Hoca, bir de Muhamed Topal var. İki kişi. Yok canım söylemesini gerektiren bir husus yok ki. Niye söylesin.

H.K.G: Yayabilirlerdi yani ne bileyim.

Kadir İstekli: Sonradan zaten belli oldu H. K. 2014’de mi biz evlendik. 2014’de evlendik.

‘8 YAŞINI GEÇMİŞ BULUĞ ÇAĞINA ERMİŞTİN’

H.K.G: 2004’de nikahımız kıyıldı.

Kadir İstekli: 2010 yılında, 2009 yılında o hep zaten piyasaya çıktı yani. (…) hocaların hepsi biliyordu.

H.K.G: Yani hem insanlar tahmin ediyordu.

Kadir İstekli: Tabii ben hem hafızlık yaptırıyorum. Yaşın büyük. Buluğ çağını ermişsen de 8 yaşını geçmiş. Yani neyin fetvası var. Aynı odada kalıyoruz. Bir erkeğin kız çocuğuyla aynı odada, aynı dairede hafızlık yaptırması, yani medresede bilmeyen mi vardı yani.

H.K.G: Odanı temizleyenler de zaten kesin şüpheleniyorlardır. Çünkü bana aldığın hediyeler vardı orada. Altın bilekliğim falan duruyordu.

Kadir İstekli: Yani makul bir şey değil mi? Mümkün mü yani bilmemeleri.

‘6 YAŞINDA BİR ÇEKİCİLİĞİN VARDI DEMEK Kİ’

H.K.G: Çok garip ya. Çünkü bir tek sen değildin yani. Birkaç isteyen daha vardı değil mi beni 6 yaşındayken. Tuhaf yani garip.

Kadir İstekli: Tabii tabii ya. Seni çok isteyen vardı H.K., Demek bir çekiciliğin var işte.

H.K.G: Allah aşkına güldürme beni. Küçücük bir çocuğun ne çekiciliği olabilir.

Kadir İstekli: Bilmiyorum ki nasıl bir çekiciliği olabilir. Bence orasını düşünenler hani hoca efendiye damat olmak için düşünmüş olabilirler yani. Geçmişi sorgulamak bir şey ifade etmiyor. Tamam küçüksün de. Yani farklı işte da. Değişik yani. Bilmiyorum.

H.K.G: İstemeye nasıl cesaret ettin. Küçücüğüm, 6 yaşındayım. Korkmadın mı babamdan.

Kadir İstekli: Ben istemedim ki. Osman Hocalara. Yani beni hoca efendi çağırıp da ne yapıyorsun diyecek hali yoktu ki. Osman Hoca’yla, Muhammed. Osman Hoca’yı gönderdim ben. Sonra Osman Hoca’yı zor aldım. Gitti. Hoca efendi bir şey dememiş. Bakalım demiş. Gelinimize bir soralım, o ne derse demiş bakarız. Sonra aradan bi hafta geçti. Osman Hoca’yı aradım. Hocam sorar mısınız hoca efendiye, hani dedim ne olmuş. Onda da bayağı bir zorlandı Osman Hoca. Tamam demiş. Anne de tamam demiş.

‘KEŞKE 6 YAŞINDA İLİŞKİYE GİRMESEYDİK’

H.K.G: Yok zaten sorun yok. Hadi diyelim nikah oldu. Yani keşke beklenseydi. İlişki olmasaydı o zaman. O zaman bir sorun olmazdı ki. 6 yaşında ilişkiye girmeseydik. Ama bunu düşünememek de çok garip ki hocam. Yani sen o zaman 28 yaşındasın. 6 yaşında bir çocuğun ilişkiyi kaldırıp, kaldıramayacağı, nasıl düşünemiyorsun. Hadi sen düşünemedin, babam nasıl düşünemiyor.

Kadir İstekli: Ne desen haklısın. Ama geri dönüp de kapatamıyorsun işte H.K. Yapabileceğim bir şey var mı? Yok işte. Hani ben ister miyim böyle olsun. Hani bu durumda olalım ister miydim sen söyle. Bile bile yapar mıydım yani, soruyorum yani. Yani seni sıkıntıya koymak. İster miydim, fıtratımı biliyorsun da. Kasti bir şey yok H. K. Yani nasıl diyelim. Düşünememişiz işte hani. Senin o zaman ki fıtratın, o zaman ki tavrın anladın mı? Yanlış.

‘SENİN UFAKLIĞIN ÇOK FARKLI, BİR ŞEY ANLATMA ŞEYİ YOKTU SENDE’

H.K.G: Hadi oldu sen bana nasıl güvendin. Yani küçüğüm sonuçta. Söyleyebilirdim sağa sola. 6 yaşında, 7 yaşında veya 8 yaşında her neyse. Küçüğüm yani daha, nasıl güvenebildin.

Kadir İstekli: Bilmiyorum. Hatırlamıyorum yani dediğim gibi aynen. Ama sende yoktu öyle biliyor musun. Bir şey konuşma, bir şey anlatma şeyi yoktu sende. Bunun gibi değildin yani. Bu hemen zırtlıyor. Sen öyle değildin. Ya sen farklıydın H. K. ya. Gerçekten, senin ufaklığın çok farklıydı yani. Gerçek diyorum bak.

‘İNSAN ÇOCUKLA GİDİP YEMEK YER Mİ’

H.K.G: Olsun, her ne olursa olsun yani. Yine de ne bilim korkar insan da. Çocuk yani çocuğa güven olmaz. Söyleyebilirdim mesela.

Kadir İstekli: Şimdi bak sen öyle diyorsun da. Benim açımdan sana bak. Ben seni öyle çocuk olarak görmüyorum işte. Yav ben senle hani lunaparka gidiyordum, oraya gidiyordum, yemek yemeye. Beraber yemek yiyorduk da ufak yaşta. Ya bir insan şimdi çocukla gidip de muhabbet edip yemek yer mi soruyorum sana. Yani ben senin böyle olduğunu, olacağını bilseydim yani. Teşebbüs eder miydim sana. Anlamamak işte, ne deyim düşünemedim. Yani sen düşünemiyorsun yani, bunu bile bile, bilerek yapmıştır. Kasti yapmıştır diye.

‘YAŞINI BÜTÜYMESEK 3-4 YIL HAPİS YATACAKTIM’

H.K.G: Karakol olayı. Orda yaşımı büyütmüştük değil mi?

Kadir İstekli: Yaşını büyüttük. Yoksa ben giriyordum içeri da. 3 sene 4 sene yatacaktık. Onu affetmiyor ki devlet ona bakmıyor yani.

H.K.G: Orada nasıl benim yerime başkası girmişti.

Kadir İstekli: Başkası girdi.

‘ANNEYE İHTİYACIM VARDI KOCAYA DEĞİL’

H.K.G: Ya da kendimi dışlanmış gibi hissediyorum gerçekten öyle. Yani annemler kahvaltı yapıyorlardı. Kahvaltı daha bitmeden, ta buradayken yani. Yukarı çık H.K. sen. Böyle demeleri çok ağrıma gidiyordu.

Kadir İstekli: Ama ben varım yukarıda da. Kocan var yukarda.

H.K.G: Ama öyle algılamıyor işte. Küçücüksün daha 7 yaşlarındasın. Bi şey dicem, o zaman bi kocaya değil, anneye ihtiyacın var senin. Nasıl vermeyebilirler ki. 6 yaşında birlikte olduk. Senelerce her derse geldiğimde beraber olduk. Ondan sonra düğünden önce, nasıl vazgeçtik biz diyebileceklerdi.

Kadir İstekli: Yani vazgeçmezlerdi de, korkuturlardı yani anladın mı. Hepsinin şifrelerini gösterdiler da. Düğünden önce affedersin Adem C., , İstanbul’dan gelip sizi alıp götürmedim mi orda, ben buradayken he. Ya hep tehditti onların hepsi.

Dava dosyasına giren 21sayfalık Bilirkişi raporunda 4 saat 42 dakika 27 saniyelik ses kaydı incelendi.

thumbnail
İlişkili Haber

Hiranur Vakfı’nın albümünden kimler çıktı?

6 yaşında evlendiği HKG’nin kardeşini de yaşlı bir adama önermiş: Bacanak olalım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!