6 yaşındaki çocuğa istismar davası: ‘Savcı iki kez tutuklama istedi, mahkeme reddetti’

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G'nin 6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirilmesi ve sistematik tecavüze maruz kalmasına ilişkin davada tutuklu sanık olmaması tartışılmaya devam ediyor. Savcının 2020'de iki kez tutuklama talep ettiği, mahkemenin reddettiği iddia edildi. 

featured

6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirildiği ve tecavüze uğradığı ortaya çıkan H.K.G., 30 Kasım 2020’de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak yaşadıklarını anlattı ve elindeki ses kayıtlarını adli makamlara verdi.

Independent Türkçe’den Cihat Arpaçık’ın haberine göre, Soruşturma başladıktan sonra savcının baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’yi tutuklama istemiyle sulh ceza hâkimine sevk ettiği, mahkeme talebi reddetti ve 2 şüpheli hakkında adli kontrol uygulanmasına hükmettiği öne sürüldü. Soruşturma 2 yıl sonra, iddianamenin tamamlanmasıyla davaya dönüştü.

İddianameyi yazan savcının, yakın çevresine dosyada neden tutuklu sanığın olmadığını şöyle anlattığı iddia edildi:

“Bu iki yıllık bir dosya ama bana yeni devredilmişti. Soruşturmaya bakan ilk savcı arkadaş, hem baba Yusuf Ziya Gümüşel hem de Kadir İstekli’yi tutuklamaya sevk etmiş ama talep sulh ceza hâkimi tarafından reddedilmiş. Ret kararına itiraz etmiş ama o da reddedilmiş. Ben dosyayı görünce iyi bir şekilde iddianame yazmaya öncelik verip dava açtım. Davaya bakacak ağır ceza mahkemesinin iddianameyi kabul ettikten sonra tensip ile tutuklama kararı vereceğini tahmin ediyordum ama bu şekilde takdir etmişler.”

6 yaşındaki çocuğa istismar davası: ‘Savcı iki kez tutuklama istedi, mahkeme reddetti’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!