‘613 kişi TFF kasasından Euro 2024’e götürüldü!’

Ekonomide ‘tasarruf’ paketi açıklanırken, TFF’nin Almanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takım kafilesi dışında 613 davetlinin masraflarını karşıladığı öne sürüldü.

featured

Spor yazarı Tahir Kum, X hesabından yaptığı paylaşımda “İngiltere Federasyonu’nun sadece Milli Takım kafilesinin masraflarını karşıladığı, Fransa’nın kafile dışında 27, İsviçre’nin 14, İspanya’nın 40 ve Portekiz’in de 33 davetli götürdüğü şampiyonaya 613 misafir davet eden TFF tarihi bir rekora imza attı” diye yazdı.

Kum “600 küsürlük dev bir misafir listesiyle DÜNYA futbol tarihine geçen TFF(!); alt yaş milli takım teknik direktörlerinden tek bir ismi dahi davet etmediği EURO 24’e yönetim kurulunu (yedekler dahil) aileleriyle davet ederken, Riva’daki YK asistanlarının da götürülmesi dikkat çekti” ifadelerini kullandı.

Davetlilerin çoğunun 18 Temmuz’daki TFF seçimlerinde oy kullanacak delegeler olduğu da iddialar arasında.

613 KİŞİDEN 36’SI GAZETECİ

Öte yandan, medya ombudsmanı Faruk Bildirici de Türkiye Futbol Federasyonu’nun Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2024 için hazırladığı davetli listesinin 613 kişi olduğunu, bunlardan sadece 36’sının gazeteci olduğunu ifade etti.

Kişisel internet sitesinde yayımlanan yazıda Bildirici, “Davetlilerin bir kısmının seçeceği bir maç ile konaklama ve seyahat masrafları TFF’den karşılanacak; bu konuklar 19 Haziran’da İstanbul’a dönecek. Konukların bir kısmı ile gazetecilerin ise üç maç ile 10 gün boyunca tüm ulaşım ve konaklama giderleri TFF tarafından ödenecek” bilgisini paylaştı.

Faruk Bildirici, şunları söyledi:

“17 Haziran’da öğleden sonra THY’ye ait uçakla Düsseldorf’a uçan davetli gazeteciler, altı gün süreyle Radisson Blu Otelde ağırlanacaklar. Bu altı gün içerisinde Milli Takımın 18 Haziran’da Gürcistan, 22 Haziran’da Portekiz ile yapacağı karşılaşmaları izleyecekler.

23 Haziran’da ise davetli gazeteciler öbür davetlilerle birlikte Hamburg’a götürülecekler. Hamburg’da kalacakları dört gün boyunca da sadece 26 Haziran’daki Türkiye-Çekya maçını izleyecekler; kalan zamanı turistik gezilerle değerlendirecekler. Hamburg’da kalınacak otel henüz belli olmadı. 27 Haziran’da dönüş ise Hamburg’dan yine THY’nin özel uçağıyla…”

Bİldirici, “Mehmet Büyükekşi’ye yüzlerce insanın davet edilmesinin maliyetini sormayı, -futbol medyasının neredeyse tamamı – yüzlerce kişinin Almanya’da ağırlandığını yazamıyor bile…Davetlileri yazamazlar, maliyetini de soramazlar; çünkü kendileri de davetli; kendileri de ağırlanıyorlar Almanya’da” eleştirisinde bulundu.

Faruk Bildirici’nin yazısının bir bölümü şöyle:

“Futbol, Türkiye’de davetli gazeteciliğin en yaygın olduğu alanlardan biri. Kulüpler, şirketler ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), uluslararası organizasyonlara gazeteci götürmesi ve günlerce ağırlaması olağan bir faaliyet sayılıyor futbol camiasında.

Özellikle de Federasyon’un davetli götürdüğü gazeteci sayısı her zaman fazla oluyor. Düşünün, Federasyon’un, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2024) izlemek üzere Almanya’ya götürdüğü gazeteci sayısı 36.

Federasyon’un gazeteciler dışındaki davetlilerinin listesi de hali kabarık. Federasyon yöneticileri, kulüp başkanları, teknik direktörler, özel misafirlerin de bulunduğu listenin toplam 613 kişilik olduğu öne sürüldü.

Yine ünlü teknik direktörlerin de bulunduğu listenin bu kez kısaldığı söylenebilir! Zira Federasyon’un, EURO 2016’ya götürdüğü davetli sayısı 900’dü. TFF’nin gönderdiği davet metni aynen şöyleydi:

“TFF olarak, Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunan şahsınızı Almanya’daki EURO 2024’te gözbebeğimiz Milliler’e desteğe davet ediyoruz.”

Sanırsınız Almanya’da tribünlerden Milli Takımı destekleyecek onbinlerce Türk yok da buradan gidecek birkaç yüz kişinin desteği gerekiyor!

10 GÜNDE ÜÇ MAÇ GERİSİ TURİSTİK

Tabii davetlilerden ne kadarının Almanya’ya gittiği net değil. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Kasımpaşa başkanlarının, TFF’nin davetini geri çevirdiği biliniyor. 1. Ligdeki takımların başkanlarından sadece ikisi gitti Almanya’ya. Başka isimler ve takımlardan da daveti geri çeviren ya da geziye katılmayanlar olabilir.

Davetlilerin bir kısmının seçeceği bir maç ile konaklama ve seyahat masrafları TFF’den karşılanacak; bu konuklar 19 Haziran’da İstanbul’a dönecek. Konukların bir kısmı ile gazetecilerin ise üç maç ile 10 gün boyunca tüm ulaşım ve konaklama giderleri TFF tarafından ödenecek.

17 Haziran’da öğleden sonra THY’ye ait uçakla Düsseldorf’a uçan davetli gazeteciler, altı gün süreyle Radisson Blu Otelde ağırlanacaklar. Bu altı gün içerisinde Milli Takımın 18 Haziran’da Gürcistan, 22 Haziran’da Portekiz ile yapacağı karşılaşmaları izleyecekler.

23 Haziran’da ise davetli gazeteciler öbür davetlilerle birlikte Hamburg’a götürülecekler. Hamburg’da kalacakları dört gün boyunca da sadece 26 Haziran’daki Türkiye-Çekya maçını izleyecekler; kalan zamanı turistik gezilerle değerlendirecekler. Hamburg’da kalınacak otel henüz belli olmadı. 27 Haziran’da dönüş ise Hamburg’dan yine THY’nin özel uçağıyla…

GAZETECİLERİN LİSTESİ

Beklenti düşük ama A Milli Takım, gruptan çıkarsa gazeteciler muhtemelen Almanya’da kalacak ve 29 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ikinci tur maçları izlemeye devam edecek.

A Spor ve Fanatik’ten üçer, Hürriyet, Tivibu ve Sabah’tan ikişer kişinin yer aldığı davetli gazeteciler listesi şöyle:

Ersin Şiyhan (Anadolu Ajansı), Kenan Karcı (Akşam), Fatih Kuşçu (Analiz Gazetesi), Atilla Türker (Ajansspor), Cüneyt Şen (A Spor), Ender Bilgin (A Spor), Reha Kapsal (A Spor), Cenk Çınar (Aydınlık), Tunç Özgen (Bein Sports), Arif Kızılyalın (Cumhuriyet), Cem Yılmaz (CNN), Uğur Demirkırdı (DHA), Mesut Aydın Kale (Fanatik), Umut Eken (Fanatik), Yalçın Uygun (Fanatik), Zeki Uzundurukan (Fotomaç), Ahmet Selim Kul (Habertürk), Sercan Hamzaoğlu (Haber Global), Adil Demirçubuk (Hürriyet), Burak Akın (Hürriyet), Mustafa Karagöl (İHA), İlker Duralı (Lig Radyo), Ediz Sırapınar (Milliyet), Ali Emre Dedeoğlu (NTV), Coşkun Türk (Posta), Murat Özbostan (Sabah), Yasemin Yıldırım (Sabah), Onur Erdem (Socrates Dergi), Uğur Ozan Sulak (Socrates Dergi), Yasin Yıldırım (Sözcü), Onur Özkan (Takvim), Erkut Öztürk (Tivibu), Çiğdem Günal (Tivibu), Ercan Yıldız (Türkiye), Emrah Savcı (Yeni Akit), Selim Çakır (Yeni Şafak).

37 kişilik davetli gazeteci listesi bu. Ama gazetecilerden Zeki Uzundurukan gezide yok, katılmamış.”

thumbnail
İlişkili Haber

‘Misafir’ iddialarının ardından TFF’den Euro 2024 açıklaması

‘613 kişi TFF kasasından Euro 2024’e götürüldü!’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 18 Haziran 2024, 18:38

    Adam olmaya niyetimizin olmadığının belgesi. Yazıklar olsun!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!