Gazze’de 4 günlük ateşkes: Esir takası başladı

Hamas ve İsrail arasındaki mutabakatla Gazze’ye saldırıları 4 günlüğüne durduracak, esir takası ve insani yardıma imkan sağlayacak insani ara başladı. Anlaşmaya göre çatışmalara yönelik insani arada Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Öte yandan ara kapsamındaki ilk rehine takasları gerçekleştirildi.

featured

Hamas ve İsrail arasındaki mutabakatla Gazze’ye saldırıları 4 günlüğüne durduracak, esir takası ve insani yardıma imkan sağlayacak insani ara başladı. İnsani aranın başlamasının ardından okullara ve hastanelere sığınan Filistinliler, Han Yunus kentine bağlı Huzaa beldesindeki evlerine dönmeye başladı.

İnsani aranın başlamasının ardından Gazze Şeridi’ne en yakın İsrail şehri Sderot’un açıklarında duyulan silahlı çatışma, şiddetli patlama sesleri azaldı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi dışında konuşlandırdığı zırhlı araçların ve tankların hareketliliği devam etti. Bölgedeki AA muhabiri, son dakikalarda herhangi bir çatışma sesinin duyulmadığını bildirdi.

Katar Dışişleri Bakanlığının açıkladığı mutabakat planına göre, İsrail ve Hamas’ın Gazze Şeridi’nde saat 07.00’den (TSİ 08.00) itibaren çatışmaları durdurmasının ardından Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımların Gazze Şeridi’ne nakliyesine başlandı.

Hamas’ın serbest bıraktığı 13 İsrailli esirin, Gazze’den Mısır’a getirilerek İsrailli istihbarat yetkilileri ile buluştuğu bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığına göre, Gazze Şeridi’nden İsrail’e götürülmek üzere Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır tarafına teslim edilen 13 İsrailli esir, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) yetkilileri ile buluştu.

Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında bugün serbest bırakılan İsrailli esirler, ilk olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlileri tarafından ambulanslarla Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’na nakledilmişti.

Ardından İsrailli esirler, Kızılhaç görevlilerince Mısırlı yetkililere teslim edilmişti.

Buna karşılık, İsrail’deki iki hapishanede tutulan 39 Filistinli esir de serbest bırakılmak üzere Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledilmişti.

Kadın ve çocuklardan oluşan Filistinli esirlerin de Ofer Cezaevi’nden serbest bırakılmaları bekleniyor.

ESİRLERİN SERBEST BIRAKILMASI

Gazze kentindeki El-Ehli Baptist Hastanesi’nden Gazze Şeridi’nin güneyine 70 yaralı ve hastanın tahliye edildiğini duyurdu.

Kızılaydan yapılan yazılı açıklamada, “El-Ehli Baptist Hastanesi’nden 70 yaralı ve hasta, BM araçları ve Filistin Kızılayı ambulanslarıyla Gazze Şeridi’nin güneyine tahliye edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Hamas ve İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze’den bırakılan 13 esir Rafah Sınır Kapısına doğru yola çıktı.

İsrail’in 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırılarda çok sayıda hastane, sağlık merkezi ve ambulans hedef alındı ve bu saldırılar çok sayıda kişinin ölümüne yol açtı. İsrail, binlerce Filistinliyi başta Şifa Hastanesi olmak üzere sağlık kuruluşlarında kuşatma altında tuttu.

SERBEST BIRAKILACAK FİLİSTİNLİ ESİRLERİN LİSTESİ AÇIKLANMADI

İsrailli esirlerin kontrollerinin tamamlanmasıyla serbest bırakılacak Filistinli kadın ve çocuk tutukluların işgal altındaki Batı Şeria’daki Ofer Askeri Hapishanesi’nde toplanacağı belirtildi.

Birinci gün serbest bırakılacak, sayısı ve kimlikleri henüz açıklanmayan Filistinli esirlerin, Ofer Hapishanesi yakınlarındaki Beytunya kontrol noktasına getirileceği ve burada Filistinli yetkililere teslim edileceği paylaşıldı.

İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinli mahkumların da Ofer Hastanesi’nden Doğu Kudüs’teki evlerine gönderileceği aktarıldı.

İsrail’de Ulusal Güvenlik Bakanı aşırı Itamar Ben-Gvir, Filistinli tutukluların serbest bırakılmasının bir nümayişe dönüşmesine karşı önlem alınması için tüm talimatları verdiğini söyledi.

İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 Filistinlinin öldürülmesi üzerine serbest bırakılan Filistinlilerin yakınlarının da kutlama yapmayacağı aktarıldı.

İnsani arada varılan mutabakata göre, 4 gün boyunca toplam serbest bırakılacak 50 İsrailli için 150 Filistinli tutuklunun ailelerine kavuşması öngörülüyor.

Gazze’de 4 günlük ateşkes: Esir takası başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!