73 terörist iade edilecek mi? Erdoğan’ın o sözlerine İsveç’ten yanıt

NATO Liderler Zirvesi'nde İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam yaptığı, "İsveç, Türkiye'ye 73 teröristin iade edilmesine söz verdi" sözlerine İsveç'ten açıklama geldi.

featured

Haftalar boyunca iki ülkenin terörle mücadele konusunda somut adımlar atmaması durumunda üyeliği engelleyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde ise iki ülkenin üyeliğine yeşil ışık yaktı.

Taraflar ortak bir anlaşmaya imza atarken, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsveç, 73 teröristin iadesi için söz verdi” sözlerine İsveç’ten açıklama geldi.

ANDERSSON’DAN YANIT GELDİ

Sözcü’nün aktardığına göre Erdoğan’ın bu açıklamasından saatler sonra, Madrid’de el sıkıştığı İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’dan bir açıklama geldi. SvD’ye özel demeç veren Andersson, “İsveç’teki Kürtler korkmamalı, yapılan anlaşma terör suçlarını ilgilendiriyor” dedi.

Andersson’un sözlerini SvD, “Andersson: Biz asla İsveç kanunlarını uymayacağımızı söylemedik” ifadeleriyle başlığına taşıdı.

‘ÖNCEKİ SAYININ İKİ KATINDAN FAZLA’

İsveç medyası bu sayının çok fazla olduğunu aktarırken, “Bu sayı, daha önce iddia edilen rakamın iki katından da fazla” yorumunu yaptı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Aftonbladet, Türkiye’nin hafta içinde İsveç ve Finlandiya’dan 33 kişinin iadesini istediğini yazarken gazeteye konuşan Yeşiller Partisi’nin Sözcüsü Marta Stenevi de anlaşmanın detayları için İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’den bilgi talep etti.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Stenevi, “Şimdi Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin Türkiye ile yapılan anlaşmanın detaylarını anlatması gerekiyor” dedi. Linde konuyla ilgili bir açıklama henüz yapmadı.

73 terörist iade edilecek mi? Erdoğan’ın o sözlerine İsveç’ten yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

 1. Bu plav daha cok su kaldirir…
  Burada asil acgozlu olan nato ve abd….
  Oyunu iyi oynarsa, TR buradan cok avantaj elde eder.
  Dogu akdeniz, ege adalar ve mavi vatan, pkk ve kuzey suriye…gibi
  Hayirli olsun…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!