85 yaşında cezaevinde ölmüştü… ‘Er general’ böyle uğurlandı

İddianamesini FETÖ’cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davasında tutuklanan ve Sincan Cezaevi’nde hayatını kaybeden, demans hastası, 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar son yolculuğuna uğurlandı. 28 Şubat tutuklusu komutanların rütbeleri sökülmüş, er statüsüne indirilmişti. Bu yüzden Avar için askeri tören düzenlenmedi. Cenazeye Genelkurmay'dan da katılım olmadı. Ancak silah arkadaşları, naaşı önünde Avar'a tek tek selam verdi.

featured

28 Şubat davası kapsamında kaldığı cezaevinde hayatını kaybeden 85 yaşındaki demans hastası emekli Korgeneral Vural Avar son yolculuğuna uğurlandı. Rütbesi söküldüğü için Avar’a askeri tören düzenlenmedi. Tabutuna Türk bayrağını silah arkadaşları örttü. Yine silah arkadaşları, naaşının başında Avar’a tek tek asker selamı verdi. Sincan F Tipi Cezaevi’nde yatan Avar, uzun süredir demans hastalığı ile mücadele ediyordu.

Vural Avar, Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

‘MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ’ SLOGANI

Törende Avar’ın silah arkadaşları “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı ve cenaze alkışlarla uğurlandı. Avar’ın cenazesi, öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törene CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da katıldı.

Törende Genelkurmay’dan kimsenin olmaması dikkat çekti. Törende Vural Avar’ın eşi tabutun başında gözyaşı döktü ve komutanın fotoğrafını severek uğurladı.

HER RAPORDA ‘CEZAEVİNDE KALABİLİR’ DEDİLER

Emekli Albay Tuna Avar, 64 yıllık evlilik süreçlerinde eşinin kendine çok güzel bir hayat yaşattığını belirterek, “Eşim çok hastaydı. Çok mücadele ettik ancak her raporda cezaevinde kalabilir yazısı olduğu için orada kaldı. Ne yazık ki hayatını cezaevinde kaybetti. Bugün cenazeyi almaya gittiğimizde teşekkür ettim, helalleştim onunla. Birlikte başarılı görevler yaptık. Çok sevildik, sayıldık. Bu herkese nasip olmayan bir şey. Kendimi çok şanslı hissediyorum.

‘OVATAN ŞEHİDİ OLDU’

Bu haksızlığı kabullenemiyorum. Benim için eşim ölmedi, kalbimde yaşıyor. O vatan şehidi oldu. Rütbeleri söküldüğü için askeri tören yapılmadı ancak sizlerin sayesinde bu kalabalıkla askeri törenden daha güzel bir tören yapıldı. Beni bu acı günümde yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

SON SÖZLERİ NE OLMUŞTU?

Korgeneral Vural Avar’ı en son CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ziyaret etti. Sözcü’de yer alan habere göre, CHP Cezaevi Komisyonu üyesi vekillerin görüştüğünde demans hastalığı yeni başlayan Avar, “Buradan yaşlılıktan, hastalıktan değil FETÖ’cülerin kurduğu kumpas davasından beraat ederek çıkmak isterim” demiş; şunları kaydetmiş:

“Benim eşim de subay, ikimiz de ülkemize tam zamanlı hizmet edebilmek için çocuk yapmadık. Hep sahada çalıştık. Yan yana olacağımız bir emeklilik yaşayacağız derken bunlar başımıza geldi. Kabul edemiyoruz. Halen çok aşığım eşime. Onunla ayrı kalmak ve onun üzülmesini istemiyorum. Yaşımdan ya da hastalıklarımdan dolayı değil, hiçbir suçumuz olmadığından, tam bir kumpas davası yüzünden haklarımız elimizden alındığı için çıkmak istiyoruz buradan.”

Hakverdi ise ziyaretle ilgili “O dönem paşaların hepsini ziyaret etmiştik. Arkadaşlarının isimlerini hatırlayamayanlar, tek başına yemek yiyemeyenler vardı” dedi. Hakverdi sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen süreçte hayatını kaybedenler ya da tahliye edilenler oldu. İktidar öç almak için bu insanları orada tutuyor. Devlet öç almaz. Hukuken bu yaşlarda böyle sağlık problemi olanları mutlaka son zamanlarını aileleri ile geçirmesine izin verilir. Bu koşullarda tahliye edilmeleri gerekirdi. Tahliye edilmelerine karar verebilecek mekanizmalar iktidardan çekindiği için gerçek raporları veremiyorlar.”

85 yaşında cezaevinde ölmüştü… ‘Er general’ böyle uğurlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 ay önce

  Kurtuluş savaşında Yunan ordusu kazansaydı daha iyiydi diyen zihniyet bugün onun yapacaklarını aratmıyor. Bizim için her zaman Korgeneral olarak kalacak.

 2. 1 ay önce

  devrim şehidi… faili karşıdevrim.

  • 1 ay önce

   İçim yanıyor,çok üzgünüm. Şerefli komutanımız ışıklar içinde uyusun, ruhu şad olsun.

 3. 1 ay önce

  Biz her şeyi yapabiliriz diyorsunuz. Suç varsa ceza da var. Türk ordusunun komutanlarını içeri atanlardan hesap sorulmayacak mı zannediyorsunuz, pandoranın kutusunu açtınız göreceğiz bakalım.

 4. 1 ay önce

  Yazıklar olsun, merhametsizlere vicdansızlara… yaptıkları hukuksuzluk onları da dönüp vursun, ne diyelim. İntikamcı fetöcüler her yerdeler. Zerre kadar insanlıkları vicdanları da kalmamış

 5. 1 ay önce

  Bunlarin korgenerali olmaktansa halkin er-generali olmak cok daha iyidir.

 6. Nedim Albayrak
  1 ay önce

  Mustafa Kemal’İn askerlerine selam olsun. Ruhu şad olsun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!