AB hibeleri açıklandı… Bilal Erdoğan zirvede

Bilal Erdoğan'a ait vakıflar 13 milyonun üzerinde AB hibesi aldı. Listede, ortağı Soros’un kurucusu Uluslararası Kriz Grubu'nun olduğu Şark Forum Derneği ve İlim Yayma Cemiyeti bağlantılı kurumlar da dikkat çekiyor.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği hibesi 2. dönem başvuru sonuçlarını açıkladı.

Hibe almaya hak kazanan kurumlar, “Erasmus Plus-Gençlik Programı”ndan 5, “Avrupa Dayanışma Programı”ndan ise 3 liste halinde yayımlandı.

Böylece 2021 yılında hangi kurumun ne kadar AB hibesi aldığı belli oldu.

BİLAL ERDOĞAN ZİRVEDE

Zirvede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a ait vakıflar yer alıyor. TÜGVA( Türkiye Gençlik Vakfı) 477 bin 193, TÜRGEV(Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) 138 bin 410, World Ethnosport Confederation (Dünya Etnospor Konfederasyonu) 206 bin 612 avro hibe aldı. Toplam 822 bin 215 avro, bugünkü kur üzerinden 13 milyon 155 bin 440 TL Erdoğan’ın vakıflarına verildi.

ORTAĞI SOROS’UN KURUCUSU OLAN KURUMA HİBE

Ortakları arasında, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz ve adı renkli devrimlerle anılan George Soros’un kurucusu olduğu Uluslararası Kriz Grubu ve ABD merkezli  Forein Afaris’in yer aldığı, Şark Forum Derneği de 91 bin 524 avro ile hibeye layık görüldü…

İLİM YAYMACI LİSTEDE

Kuruluşlar arasında 233 bin 542 avro ile eski İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkez Yüksek Müşavere Kurulu Üyesi Mahmut Göksu’nun genel başkanlığını yaptığı Yeni Dünya Vakfı da var.

KALAYCI DETAYI

Mazlumder üyesi, İBB Meclisi 2. Başkan Vekili Ömer Faruk Kalaycı’nın başkan yardımcısı olduğu Divan Araştırma ve Eğitim Derneği 213 bin 363 avro ile listede…

ÖĞRENCİ ANDI’NI IRKÇILIKLA SUÇLAMIŞTI…

Öğrenci Andı’nı ırkçılıkla suçlayan Türkiye Kardeşlik Birliği’ne de 27 bin 100 avro ile hibe desteği sağlandı.

MHP’Lİ BELEDİYE DE ALDI

Listeye biri MHP’li, 7’si AKP’li 8 belediye de girdi. 117 bin 592 avro ile Beytüşşebab Belediyesi ilk sırada. Beytüşşebab’ı, Başakşehir (85 bin 414 ), Pursaklar (82 bin 292), Tosya (56 bin 347 avro), Ordu (34 bin 024 avro), Uşak ( 16 bin 670), Gürsu (14 bin 188), Aladağ (5 bin 813)  belediyeleri takip ediyor.

ORSAM’A 175 BİN AVRO

Hibe mekanizmasından 175 bin 649 avro ile ORSAM (Ortadoğu Araştırmaları Merkezi) da yararlandı.

HEM EĞİTMENLER HEM DE HİBE ALIYORLAR

Listede dikkat çeken ayrıntılardan biri de Türkiye Ulusal Ajansı’nın “eğitmen kadrosu”nda yer alan isimlerin yönetici/başkan olduğu kuruluşlara hibe verilmesi.

Eğitmen Nuriye Memişoğlu’nun başkanı olduğu Sivil Toplum Destekleme Derneği’ne 112 bin 571, eğitmen Serap Yeter’in proje koordinatörü olduğu Antalya Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Müdürlüğü 18 bin 953 avro hibe verilmiş.

TEK ŞİRKET…

Listedeki tek şirket ise 333 bin 553 avro ile Bilişim Vadisi Teknopark Yönetici A.Ş.

26 üniversite içinden en yüksek hibeyi 354 bin 610 avro ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi aldı.

VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLAR DA…

Ankara, İzmir, Kastamonu , Mersin, Van, Muğla, Antalya valiliklerine, Küçükçekmece ve Soma kaymakamlıklarına da hibe sağlanmış.

AB HİBELERİ NASIL DAĞITILIYOR?

Aralarında Türkiye’nin de olduğu üye ve aday ülkelerin verdiği paralar ve AB’nin bütçesinden ayrılan kaynakla bir hibe havuzu oluşuyor. Ardından Avrupa Birliği söz konusu havuzdan katkı sağlayan ülkelere fon ayırıyor. Ankara’ya ayrılan kaynak, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı’na geliyor. Ve Ajans fonu 2 temel programla dağıtıyor: “Erasmus Plus” ve “Avrupa Dayanışma” Programları…

Erasmus Plus kendi içerisinde 5 ana başlığa (yükseköğretim, yetişkin eğitimi, mesleki eğitim, okul eğitimi ve gençlik), Avrupa Dayanışma Programı da 2 ana başlığa (gönüllük, dayanışma) bölünüyor. Böylece 7 temel başlıkta derneklere, vakıflara, kurum ve kuruluşlara hibe dağıtılıyor. Bunun için bir proje yazıp Ajans’a başvuru yapmanız gerekiyor.

thumbnail
İlişkili Haber
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na 30 bin avroluk AB hibesi

AB hibeleri açıklandı… Bilal Erdoğan zirvede

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!