AB iş birliği fonları ne olacak? Erdoğan’dan dikkat çeken genelge

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayımlanan genelgeyle , 2004-2023 yılları arasında uygulanan, AB uyum sürecini de içeren "Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi”nin yenileneceği belirtildi. Söz konusu stratejideki hedeflerden biri de AB iş birliği fonlarının etkin bir şekilde kullanılmasıydı.

featured

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve bölge planları”na ilişkin genelge yayımladı.

Erdoğan, Resmi Gazete’de yer alan genelgede, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nin bölgesel kalkınmayla ilgili ulusal düzeyde temel stratejileri ve öncelikleri belirlediğini, bölge planlarının da bu çerçevede bölgelerin sosyoekonomik gelişme eğilimlerini, yerleşmelerin gelişme potansiyelini, sektörel hedefleri, faaliyetlerin ve altyapıların dağılımını belirlemek üzere hazırlandığını ve uygulandığını ifade etti.

‘YENİLENME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI’

2014-2023 dönemini kapsayan mevcut Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve bölge planlarının yenilenmesi çalışmalarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, “Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke sathına daha dengeli yayılmasını, tüm bölgelerin potansiyelinin değerlendirilerek ulusal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlanmasını hedefleyen ve 2014-2023 dönemini kapsayan mevcut Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve bölge planlarının yenilenmesi çalışmalarına başlanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Genelgede, 2023 yılı sonrası dönemde kalkınma uygulamalarının etkinliğinin artırılmasının önemine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bölgesel gelişme çalışmalarına yeni ve bütüncül bir perspektif kazandırılması, 2023 yılı sonrası için ülke sathında ulusal ve bölgesel kalkınma uygulamalarının etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanacak Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nin ve bölge planlarının merkezi düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, yerel düzeyde ise Bakanlığın yönlendirmeleri çerçevesinde kalkınma ajanslarının koordinasyonunda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde hazırlanması hususunda bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.”

BÖLGESEL GELİŞME ULUSAL STRATEJİSİ

Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi, 2014-2020 yılları arasında uygulandı. AB ile uyum sürecini de içeren strateji, 664 madde, 155 sayfadan oluşuyor.

2014’ün Aralık ayında Kalkınma Bakanlığı tarafından yayımlanan stratejide Avrupa Birliği’ne katılım öncesi iş birliği fonlarının etkin bir şekilde kullanılması hedefleniyordu.

ABD’li danışma şirketi McKinsey’in verilerine yer verilen stratejide, dünyada yıllık cirosu 1 milyar doları aşan 8000 şirketin yaklaşık üçte biri 20 şehirde yoğunlaştığı dile getirilirken, “Önümüzdeki dönemde ise gelişmekte olan ülkelerin, yeni bölgelerin ve şehirlerin, sayıları giderek artan büyük şirketlere ev sahipliği konusunda paylarını artırması beklenmektedir.” ifadeleri kullanılıyor.

Göç konusunda da nitelikli işgücünün kazanılması yönünde tedbirler geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Erdoğan söz konusu stratejinin yenilenmesi yönünde genelge yayımlarken, yeni çalışmada özellikle son dönemde bölücü terör örgütü PKK’nın amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kullanıldığı belirlenen AB fonlarının nasıl ele alınacağı merak konusu.

thumbnail
İlişkili Haber

İşte AB fonlarını PKK için kullanan derneğin raporları

AB iş birliği fonları ne olacak? Erdoğan’dan dikkat çeken genelge

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!