AB ödeneğini PKK için kullanmıştı… GÖÇİZDER Hazine fonlu derneğin devamıymış!

BM ve AB’den aldığı fonlarla bölücü terör örgütü PKK'nın hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği tespit edilen Göç İzleme Derneği’ne(GÖÇİZDER) yönelik iddianame düzenlendi. İddianamede GÖÇİZDER’in Veryansın Tv’nin daha önce Hazine tarafından fonlandığını yazdığı GÖÇ-DER’in yerine kurulduğu belirtildi.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

BM ve AB’den aldığı fonlarla bölücü terör örgütü PKK’nın hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği tespit edilen Göç İzleme Derneği’ne yönelik soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 17’si tutuklu 23 şüpheli hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi. Şüpheliler önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Veryansın Tv’nin ulaştığı iddianamede, dikkat çeken bir detay yer aldı.

‘GÖÇİZDER GÖÇ-DER YERİNE KURULDU’

İddianamede, “PKK/KCK terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle OHAL kararları kapsamında kapatılan İstanbul GÖÇ-DER’in (Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) yerine 2018 yılı içerisinde PKK/KCK terör örgütü KCK/TDÖ Sosyal Alan ve Kurumlar Koordinasyonu yapılanmasına bağlı olarak faaliyet gösteren Göç İzleme Derneği’nin (GÖÇİZDER) kurulduğu” belirtildi.

GÖÇ-DER’İ HAZİNE FONLAMIŞTI

Veryansın Tv, operasyon kapsamında tutuklanan ve raporlara imza atan İlyas Erdem’in, GÖÇ-DER’in başkanlığını yürüttüğü dönemde Hazine tarafından fonlandığını yazmıştı.

Derneğe AB’den 41. 764 avro, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2012-2015 yılları arasında uygulanan “Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyaloğun Geliştirilmesi-II Hibe Programı” kapsamında 4 bin 176 avro hibe verilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

İşte AB fonlarını PKK için kullanan derneğin raporları

GÖÇİZDER’İN HEDEFİ: ‘DEĞER AİLESİ’NE PARA AKTARIMI

İddianamede ayrıca Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER)’in asıl amacının “PKK/KCK terör örgütü güdümünde faaliyet yürüten, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yaşanan göçlerin -sözde- Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yapılan baskı ve zulümler nedeniyle olduğunu savunan, bu söylemi PKK/KCK terör örgütünün ideolojisini empoze etmek amacıyla, propaganda aracı olarak kullanarak, Türkiye’yi uluslararası arenada zor duruma düşürmek olduğu” dile getirildi.

Avrupa Birliği’nden temin edilen 2018-2020 yılları arasında yaklaşık 3 parça halinde 338 bin dolar yüklü paranın bu amaç ve hedefler doğrultusunda hazırlanan yayın çalışmaları, seminerler için harcandığı ifade edildi.

Derneğin amacının örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten, faaliyet yürütürken ölen veya siyasi eylemler sebebiyle cezaevinde bulunan şahısların “Değer Ailesi” olarak ifade edilen ailelerine para aktarımı olduğuna vurgu yapıldı.

AVRUPA ÇATI YAPILANMASI KULLANILDI

İddianameye göre, Göç İzleme Derneği PKK/KCK terör örgütü Avrupa çatı yapılanması “Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi” (KCDK-E) baskısı ve ikili ilişkileri sayesinde projeler Avrupa Birliği’nce kabul gördü.

PROJELERDEN NASIL FİNANSMAN SAĞLADI?

GÖÇİZDER çoğunlukla hukuk, adalet alanlarında öğrenim gören ve siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, psikoloji, antropoloji vb. alanlarda yüksek lisans, doktora yapan, yabancı dil bilen, kadro istidam ettiği nitelikli insan gücüyle Avrupa Birliği projelerinden finansman sağladı.

AB’DEN ALINAN FONLAR

Söz konusu derneğin 2018 yılından itibaren Avrupa Birliği fonlarından hibe alabilmek için göç konularını esas alan çok sayıda Avrupa Birliği projesi hazırladığı,  Avrupa Birliği fonları kapsamında 2018 yılında 320 bin avro, 2019 yılında 350 bin avro, ileriki süreçte 350 bin avro hibe alınmasının planlandığı belirtildi. Elde edilen gelirlerin ise PKK/KCK terör örgütünün finansmanını temini için kullanıldığı tespit edildi.

KOMİSYONDAN DA PARA GİRİŞİ OLMUŞ

İddianamede yer alan MASAK raporuna göre, Göç İzleme Derneği’nun Avrupa Birliği Komisyonu’ndan aldığı fonlar ise şöyle:

-2018 yılında 168.837.92 dolar karşılığında 634.291,07 TL
-2019 yılında 130.542,20 dolar karşılığında 749.983, TL
-2020 yılında 38.604,70 dolar karşılığında 258.906,68 TL

YURT DIŞINDA ALINAN YARDIMLALR

Yurt dışından alınan yardımlar da şöyle sıralandı:

-FRONT LINE DEFENDERS  2.800 EURO

-PROTECTDEFENDERS.EU 110.722,2100 TL

-PROTECTDEFENDERS.EU 110.722,2100 TL

-EUROPEAN COMMISSION 35.162,2500 EURO

-FRONTLINE 15.285,1000 TL

-PROTECTDEFENDERS.EU 110.722,2100 TL

-JONT FATURE 4.662,0000 EURO

-EUROPEAN COMMISSION 115.779,3500 EURO

-EUROPEAN COMMISSION 137.679,8500 EURO

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 3 Haziran’da Göç İzleme Derneği’ne (GÖÇİZDER) yönelik operasyon başlatılmıştı.

22 şüpheli yakalanırken, GÖÇİZDER’in Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlardan sosyal göç hareketleri hususunda araştırma yapmak ve proje geliştirmek amacıyla sağlanan fonları bölücü terör örgütü PKK’nın amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kullandığı tespit edilmişti.

AB ödeneğini PKK için kullanmıştı… GÖÇİZDER Hazine fonlu derneğin devamıymış!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!