AB ülkeleri, Rusya’dan alınan petrol miktarının yüzde 90 azaltılmasında anlaştı

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB ülkelerinin, yıl sonuna kadar Rusya'dan alınan petrol miktarının yüzde 90 azaltılması konusunda anlaştığını duyurdu.

featured

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, sosyal medyadaki açıklamasında, “Bu anlaşma Rusya’dan AB’ye petrol ithalatını yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltacak” ifadesini kullandı.
AB Konseyi Başkanı Charles Michel de yine sosyal medyadan yaptığı açıklamada, miktar konusunda farklı bir oran vererek Rusya’dan petrol ithalatının üçte iki azalacağını belirtti.
Michel, ‘savaşı sona erdirmek için Rusya’ya azami baskı yapacaklarını’ söyledi.

UKRAYNA’YA 9 MİLYAR EURO EK YARDIM

AB Konseyi Başkanı ayrıca, AB liderlerinin Brüksel’deki zirvenin ilk gününde Ukrayna’ya ek olarak 9 milyar euro yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.
Michel, “Ukrayna’nın yeniden inşasına güçlü ve somut destek vereceğiz” diye ekledi.

SBERBANK, SWIFT’TEN ÇIKARILIYOR

Michel, ayrıca bu gece AB liderlerinin uzlaştığı 6. yaptırım paketinde, Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılmasının ve Rusya devlet televizyonlarının yasaklanmasının da bulunduğunu bildirdi.
AB ülkeleri, yaptırım paketinin dışında Ukrayna’nın likidite ihtiyacının G7 ülkeleriyle birlikte karşılanması için de anlaşmaya vardı.

AB ülkeleri, Rusya’dan alınan petrol miktarının yüzde 90 azaltılmasında anlaştı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!