‘ABD, Afganistan’daki rolünden dolayı Türkiye’ye minnettar’

featured

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenli bir şekilde işletilmesine destek verme konusunda Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın korunması konusunda gözler Türkiye’ye çevrilmiş durumda.

Hükümet, Türk askerini havalimanı güvenliğinden sorumlu yapmaya çalışırken, Taliban’ın artan saldırıları sonrası uzmanlardan uyarı yağıyor.

İlgili haber: Ahmet Yavuz’dan Afganistan uyarısı: Türkiye ‘ortak düşman’ haline gelebilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki görüşmeden sonra havaalanının güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Kabil havaalanında halen Amerikan askerlerinin bulunduğunu ancak çekilme tamamlandıktan sonra oradaki askerlerinin durumunun değerlendirileceğini belirtti.

Kirby, “Havaalanında güvenliğin nasıl olacağı konusunda Türklerle hâlâ görüşme halindeyiz, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı açıklamaları hatırlatan Kirby, konuya ilişkin başka bir soruya, “Türklerle bazı verimli görüşmeler yaptık, Bakan’ın meslektaşıyla yaptığı görüşmelerin açıklamalarını gördünüz. Aramızda tarif ettiğiniz gibi bir tıkanma noktası yok, Türklerle bazı modeller ve bazı gereklilikler üzerine çalışma yapıyoruz.” yanıtını verdi.

Kirby, Türkiye’nin Kararlı Destek Misyonu kapsamında Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliğini sağladığını belirterek, “Tüm güçler Afganistan’dan çekilirken, Türklere başka kimlerin yardım edeceği ve bu yardımın ne şekilde yapılacağı konusunda düzenlemeler yapılması gerekecek. Şu anda devam etmekte olduğumuz görüşmeler de bundan ibaret.” değerlendirmesinde bulundu.

‘ABD, Afganistan’daki rolünden dolayı Türkiye’ye minnettar’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Hem de cook. Minnettarligini da pkk ile müttefiklik yaparak gösteriyor. Cok sagolsunlar.

  2. 13 Temmuz 2021, 05:34

    Sömürge davranışları gösterdiğimiz ölçüde bize minnettar olmaları normal. Ne kadar öpücük, o kadar köfte.

  3. Türk burjuvazisi ve iktidar erki yani 100 dolara tapanlar da ABD’ye minnettar. Minnet karşılıklıdır. Hem bu işi bedavaya yapmadık ki, görev talep ettik, siz de verdiniz, o kadar da minnet duymaya gerek yok sevgili Amerikan amca.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!