ABD delmek istiyor, onlar da hatırlamıyor! Montrö’yü anmadılar

Son yıllarda bölgesel gelişmeler ve çatışmalarla değeri daha iyi anlaşılan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin yıl dönümünde iktidar ve ana muhalefetten herhangi bir paylaşım yapılmadı.

featured

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP iktidarı, devlet bürokrasisi ve en büyük muhalefet partisi CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyetin en büyük zaferlerinden biri olan Montrö Boğazlar Sözleşmesini anmadı. Lozan’dan sonra en büyük ikinci zafer olarak bilinen Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalanışının 86. yıl dönümü olan 20 Temmuz’da devlet yetkililerinin Montrö’ye sahip çıkmaması dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lozan Antlaşmasının ardından en büyük ikinci zaferi olarak bilinen Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin dün 86. Yıl dönümüydü. 1936 yılında imzalanan ve Türkiye’ye İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde kontrol ve savaş geçişini düzenleme hakkı veren uluslararası sözleşme olan Montrö, Türkiye’ye Boğazlar üzerinde tam kontrol hakkı vermişti.
Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının nişanelerinden bir olan Montrö’yü dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra bakanlar ve CHP de hatırlamadı.
Montrö ABD’nin ve bazı batılı ülkelerin en rahatsız olduğu anlaşma olarak biliniyor. Daha önce Montrö’nün delinebileceği iddiaları sonrası 104 emekli amiral bir duyuru yayınlamış, Montrö’nün önemine vurgu yapmışlardı.
Bunun hemen ertesinde de Rusya Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrası Montrö Sözleşmesi sayesinde Türkiye boğazların güvenliğini sağlayabilmişti.

Veryansın TV Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Lozan’dan sonra en büyük zafer olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 86. yıldönümüydü dün. FETÖ’nün talebelerini, tarikat liderlerini, Türk/Atatürk düşmanlarının ölüm dönümlerini unutmayan Erdoğan ve bakanlar bu zaferi tek cümleyle anmadı! Türk zaferi olduğu için mi anmadınız?” dedi.

 

ABD delmek istiyor, onlar da hatırlamıyor! Montrö’yü anmadılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!