ABD devrede: İsrail-BAE-Bahreyn hattında normalleşme anlaşması

featured

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar ABD’de imzalandı. Tören öncesi Beyaz Saray’da protesto gösterileri vardı. Süreci değerlendiren uzmanlar da ABD’nin anlaşma konusundaki rolüne dikkat çekti, Türkiye karşıtı cephenin kemikleşeceği uyarısında bulundu.

İsrail, Mısır ve Ürdün’ün ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile de ilişkilerin normalleşmesine yönelik anlaşma imzaladı. Törene ABD ev sahipliği yaptı. Beyaz Saray’da yapılan törende, anlaşmayı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve BAE ve Bahreyn dışişleri bakanları imzaladı.

TRUMP: BAŞKA ÜLKELER DE İMZALAYACAK

Trump, imza töreninde yaptığı konuşmada, törene katılan liderlere teşekkür ederek, “Bugün, tarihin akışını değiştirmek için buradayız. Yıllar süren bölünme ve çatışmadan sonra, yeni Orta Doğu’nun şafağındayız.” diye konuştu.

Varılan anlaşmalar ile “tüm inanç ve arka plandan kişilerin barış ve refah içinde yaşayacağı bir gelecek” için önemli bir adım attıklarını kaydeden Trump, İsrail ile Bahreyn ve BAE arasındaki anlaşmalara sadece 1 ay içinde varıldığını belirtti.

Trump, başka ülkelerin de İsrail ile barış anlaşmaları imzalayacağını söyleyerek, “İsrail, BAE ve Bahreyn karşılıklı büyükelçiler atayacaklar, turizmden, ticraete, sağlıktan güvenliğe kadar geniş yelpazedeki sektörler de güçlü iş birlikleri ve ortaklıklar kurmaya başlayacaklar.” bilgisini paylaştı.

BANKALAR ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI

Gün içerisinde İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bankaları arasında da yeni mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Al Arabiya televizyonunda yayınlanan habere göre İsrail’in “Leuma” ile BAE’nin devlete ait en büyük bankası “First Abu Dhabi Bank” (FAB) ve “Emirates NBD” arasında iş birliği için yeni mutabakat zaptı imzalandı.

BEYAZ SARAY’DA PROTESTO

Anlaşma öncesinde ise Washington’da protesto gösterileri düzenlendi. Beyaz Saray’ın etrafında bir araya gelen yüzlerce kişi Filistin bayrakları taşıyarak söz konusu anlaşmaya tepki gösterdi.

ANLAŞMADA ABD’NİN ETKİSİ

Anlaşmayla ilgili değerlendirme yapan uzmanlar sürece ilişkin ABD’nin tavrına dikkat çekiyor. Sosyal medya hesabı twitter’dan paylaşımda bulunan emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu ABD’nin askeri varlığının etkili olduğu ülkelerin de İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayacağını belirtti. 

ABD devrede: İsrail-BAE-Bahreyn hattında normalleşme anlaşması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    İşte büyük İsrail’in Güney cephesi kurulmuş sıra kuzey cephesinde Türkiye’yi yutacaklar Ortadoğu’daki şafağın adı Büyük İsrail ! Kimseye belkide kendisine bile faydası olmayacak büyük olaylara gebe olan büyük İsrail kurma hareketleri , barış değil kan ve gözyaşı getirecek ! İnsanlığı biçe biçe ilerliyorlar !

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!