ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Türkiye’ye teşekkür

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Anlaşması'nı "şantaj" aracı olarak kullandığını öne sürdü. Rusya'nın anlaşmaya geri dönmesi konusunun "kendi bileceği iş" olduğunu söyleyen Blinken, Karadeniz Tahıl Anlaşması'ndaki çabaları için Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ve Türkiye'ye teşekkürlerini yineledi.

featured

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) başkanlık ettiği “kıtlık ve çatışma kaynaklı küresel gıda güvensizliği” içerikli oturumun ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dışişleri Bakanı, “Gıdanın bir savaş aracı olarak kullanılmasına son verme taahhüdünde bulunan 91 ülke ortak bir bildiri yayımladı. Bu, kendi başına güçlü bir ifadedir ve diğerlerini de buna katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Rusya’nın, Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı Ukrayna ile yaptığı savaşta “şantaj” olarak kullandığını iddia eden ve bundan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Blinken, Karadeniz tahılının sadece Ukrayna için değil, “diğer ciddi kıtlık riskleri bağlamında” dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin tahıl ihtiyacı için de önemli olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesi konusunun “kendi bileceği iş” olduğunu ifade eden Blinken, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki çabaları için Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ve Türkiye’ye teşekkürlerini yineledi.

Bakan Blinken, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşabileceği ve gıdaya duyulan ihtiyacın yüzde 50 artacağı tahminini paylaştı. Blinken, hal böyleyken çatışmalar ve diğer nedenlerle üretimin artmadığını, aksine verimin düştüğünü kaydetti.

ABD’nin her yıl Dünya Gıda Programı bütçesinin yarısını tek başına karşıladığına dikkati çeken Blinken, bugün Haiti ve 11 Afrika ülkesindeki gıda kıtlığıyla mücadele için 360 milyon dolarlık yardım kararı aldıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Türkiye’ye teşekkür

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Demek ki Türkiyeyi yola getirdiler. Zaten belliydi. Gaza gelip Isvecin natoya alinmasina onay verip Ukraynaninda natoya alinmasi gerektigini söylemesi ile nasil bir döneklik yapildigini görmüs olduk. Bu karari verdikleri günün ertesinde teöcülere Isvecin terörist sever adaletiinin nasil fetöcülere kol kanat gerdigini ve adeta Türkiyeye küfür edercesine onlari korudugunu da gördük. Türkiye özetle vasalligini yerine getirdi ve ben dahil tüm dünyada dönek ve güven vermeyen bir ülke bir yer durumuna düstü. Asiyorlardi kesiyorlar di niyeyse hala F-16 diye israr ediyorlar. Adamlar daha ne yapsin. F-35 ten attilar. Türkiyeyi düsman görüyorlar ve düsmanca yaklasiyorlar ama Türkiye kosup kosup yine bunlarin kapisinda finoluk yapmak icin bir yerlerini yirtiyor. Kibrista gider bu kafayla yakinda. Halbuki Rusya Kibrisi taniyabilirdi.

  2. Eeey ABD. Rica ederiz, yine bekleriz!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!