ABD gözünü Doğu Akdeniz’e çevirdi

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken ABD’den Doğu Akdeniz'e ilişkin dikkat çeken mesajlar geldi. Yunanistan kamu radyo televizyon kurumu ERT'nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, yeni enerji hattı olarak Doğu Akdeniz'i işaret etti ve Türkiye'yi dışlayan, ABD-Yunanistan-İsrail-Mısır ve Güney Kıbrıs arasındaki projelere göndermede bulundu.

featured

Ukrayna’daki gelişmelerin ve sıvılaştırılmış gazın Avrupa’ya taşınmasına ilişkin Avrupa-ABD anlaşmasının gölgesinde bölgede ve enerji alanındaki son durumun nasıl şekillendiği, Euro Afrika ve Euro Asya elektrik bağlantılarının nasıl etkilendiği ve EastMed boru hattına olan ilginin sürüp sürmediğine ilişkin soruya ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Hedefimize ulaşmak için Avrupa ve Doğu Akdeniz‘deki diğer ortaklarla tam işbirliği içindeyiz. Hedefimiz Putin üzerindeki baskıyı sürdürmek ve aynı zamanda Rusya’dan enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye devam etmektir” yanıtını verdi. Haberin devamında “(Yeni dönemde) Doğu Akdeniz bölgesi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal etme kapasitesi, yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrik ara bağlantıları gibi altyapı olanaklarıyla daha önemli bir rol oynayacaktır” denildi.

MISIR, YUNANİSTAN, GÜNEY KIBRIS, İSRAİL…

Duvar’ın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yeni gelişmeler ışığında Mısır’ın Doğu Akdeniz’de oynadığı “kritik role” de atıfta bulundu. ERT’ye konuşan ABD’li kaynak, “Mısır’ın İsrail ve Mısır gazının LNG olarak sıvılaştırmasında ve Avrupa’ya taşınmasında önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun temiz enerjisini Avrupa’ya bağlayacak projelere olan bağlılığımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Söz konusu açıklamanın devamında şunlar vurgulandı: “Mısır ve Yunanistan özelinde planlanan bağlantılar ve İsrail, Kıbrıs ve Avrupa’nın elektrik şebekelerini birbirine bağlayacak olan EuroAsia projesi gibi elektrik ara bağlantıları üzerinde duruyoruz; bu ara bağlantı hatları sadece hayati öneme haiz enerji piyasalarını birbirine bağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bölgenin temiz enerjiye geçişini de kolaylaştıracak.”

MISIR-KIBRIS ASKERİ İŞ BİRLİĞİ

ABD’nin Doğu Akdeniz ile ilgili önemli bir mesaj verdiği bir süreçte, Türkiye’yi dışarda tutan Doğu Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliği ve temaslar da yoğunlaşıyor. Güney Kıbrıs’ta, Lefkoşa’nın güneyinde geçtiğimiz saatlerde Mısır Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Osama Askar, Rum lider Nikos Anastasiadis tarafından kabul edildi. Görüşmeye Güney Kıbrıslı Rum Savunma Bakanı Charalambos Petrides ve Ulusal Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki görüşmeden sonra komutan, savunma bakanı ve ulusal muhafız ordusu komutanı ile yaptığı baş başa görüşmede Doğu Akdeniz ve Ukrayna’daki gelişmeler ele alındı. Askar’ın ziyareti öncesinde Güney Kıbrıslı Rum Enerji Bakanı Mısır’ı ziyaret etmişti.

ABD gözünü Doğu Akdeniz’e çevirdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    ABD bizimle uğraşıyor, Ermeni yunani lobileride bidenin cumhurbaşkanımız seçilmedi ile çok sevindi çünkü beyaz saray ve kongrede olan Türk düşmanları birleşti ama acaba Allah size izin verecek mi? İçinizi Allah karıştırmayacak mı? Bidencim sen sağlığına bak Türkiye ile çok uğraşma,

  2. 4 ay önce

    Rusya, Çin, Azerbaycan ve Pakistan ile Doğu Akdeniz’de tatbikat yapma zamanı geldi demek ki!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!