ABD Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıkladı. Emekli Amiral Cem Gürdeniz, ABD'nin bu son adımını şöyle değerlendirdi: “ABD’nin Kıbrıs Rumlarını silahlandırması mevcut gerginliği katlayacaktır. Yunanistan’ın silahlandırılmasından sonra Türkiye’nin batısı ve güneyinde bir nevi Ukrayna modeli uygulanmasına geçiliyor. Peki Rum ve Yunan Türkle savaşmaya hazır mı, istekli mi?”

featured

Dışişleri Sözcüsü Ned Price, ABD’nin GKRY’ye uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sözcü Ned Price, açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2023 mali yılında yeniden ihracat ve savunma malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (GKRY) ilgili mevzuat kapsamında gerekli koşulları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kongre’ye tebliğ etmiştir. Koşullara uygunluk yıllık olarak değerlendiriliyor. Bu tespit ve belgelendirmenin bir sonucu olarak, Bakan, 2023 mali yılında Kıbrıs Cumhuriyeti (GKRY) için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı.”

Sözcü, Washington’un uluslararası silah ticareti düzenlemelerinin, 1 Ekim 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yeni politikayı yansıtacak şekilde değiştirileceğini kaydetti.

GÜRDENİZ: UKRAYNA MODELİNE GEÇİLİYOR

Emekli Amiral Cem Gürdeniz, ABD’nin bu son adımını şöyle değerlendirdi:

“ABD’nin Kıbrıs Rumlarını silahlandırması mevcut gerginliği katlayacaktır. Yunanistan’ın silahlandırılmasından sonra Türkiye’nin batısı ve güneyinde bir nevi Ukrayna modeli uygulanmasına geçiliyor. Peki Rum ve Yunan Türkle savaşmaya hazır mı, istekli mi?”

2019 Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Yasası ve 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında ABD’nin savunma ürünlerinin Rum yönetimine ihracat kısıtlaması iki koşula bağlanmıştı.

Bu iki yasaya göre, ABD Başkan, GKRY’nin kara para aklama ile mücadelede düzenlemeler yapması ve bunu denetleme konusundaki reformları uygulama çabalarında ABD ile iş birliği yaptığını Kongreye raporladığı ve Rum Kesimi’nin, Rus savaş gemilerinin yakıt ikmali ve hizmet için limanlarına girişini engellemek için gerekli adımları attığını ve atmaya devam ettiğini yılda bir kez bildirdiği takdirde ilgili ambargolar yıllık olarak kaldırılıyor.

Dışişleri Bakanlığı GKRY’nin durumunun söz konusu yasalara uygunluğunu yıllık olarak gözden geçirip Kongre’ye bildiriyor. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da benzer bir karar almıştı.

ANKARA’DAN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, “ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki Eylül 2020’de aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının söz konusu karara ilişkin tepkisinin tümüyle desteklendiği vurgulandı.

ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki Eylül 2020’de aldığı kararın kapsamının genişletmesini şiddetle kınandığı ifade edilen açıklamada, söz konusu kararın Kıbrıs meselesinin çözümünü olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir. ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil uluslararası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir.”

Açıklamada, her halükarda Türkiye’nin garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs Türkü’nün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edeceği vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, GKRY’ye yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıklamıştı.

‘TÜRKİYE’NİN ETKİN GARANTİSİ TARTIŞILAMAZ’

KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan da karar tepki geldi. Açıklamada şöyle denildi:
– ABD yönetiminin Ada ve bölgedeki gerginliği artırma pahasına aldığı bu karar kabul edilemezdir.
– Bu nedenle, bölgedeki ve Ada’daki meşru hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Anlaşması ile temin edilen ana vatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının hiçbir koşulda tartışılması bile söz konusu olamaz ve bu şartlarda her zamankinden daha hayati olduğu ortadadır.

‘ENDİŞE VERİCİ’

Açıklamada, “ABD yönetiminin Ada ve bölgedeki gerginliği artırma pahasına aldığı bu karar kabul edilemezdir. Rum tarafına her tür silah satışını serbest bırakma kararı, Rum tarafının son dönemde endişe verici boyutlara ulaşan silahlanma ve askeri faaliyetlerinin ABD yönetimi tarafından desteklendiğini açıkça göstermektedir. Rum tarafının Fransa ile saldırı helikopterleri satış anlaşması imzaladığı, füze sistemi, radar sistemleri ile askeri malzeme temin etmeye yönelik çabalarını arttırdığı bu dönemde, ABD’nin Rum tarafına silah satışını serbest bıraktığını açıklaması endişe vericidir.” ifadeleri yer aldı.

‘HEDEFİN KİM OLDUĞU AÇIK’

ABD’nin, bir taraftan Rum tarafını silahlandırmaya karar verirken, diğer yandan Ada’daki iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmasını ve bölgede istikrarın sağlanmasını desteklediğini iddia eden samimiyetine inanmanın güç olduğu kaydedilen açıklamada, ABD’nin Rum tarafına satacağı silahların ve askeri teçhizatın hedefinin kim olduğunun açık olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu nedenle, bölgedeki ve Ada’daki meşru hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Anlaşması ile temin edilen ana vatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının hiçbir koşulda tartışılması bile söz konusu olamaz ve bu şartlarda her zamankinden daha hayati olduğu ortadadır. ABD dahil üçüncü tüm taraflardan GKRY’nin kışkırtıcı politikalarına destek vermekten vazgeçmeleri ve Ada’daki iki devletin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüleri zemininde sürdürülebilir bir anlaşmaya varmalarına yardımcı olmalarını beklediğimizi bu vesileyle bir kez daha vurgulamakta fayda vardır.” denildi.

‘KIBRIS TÜRKÜNÜ ŞEHİR VE KÖYLERDEN ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ’

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı’nın “Kıbrıs Türklerini şehir ve köylerinden çıkarmayı hedefledikleri” yönünde açıklamasına tepki gösterdi.

‘HELEN ADASI’ RÜYASI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rum Savunma Bakanı’nın bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ı bir “Helen Adası” olarak gördüğünü ve Kıbrıs Türklerini şehir ve köylerinden çıkarmayı hedeflediklerini açıkça söylediğine yer verildi.

KKTC’nin, iyi komşuluk ilkesi temelinde, egemen eşit iki devlet arasında yapıcı iş birliği ilişkisi kurulmasını şiar haline getirdiğini belirten açıklamada, Rum tarafının, son dönemde Ada’yı bir silah deposuna çevirmeye hız verdiğine değinildi.

Açıklamada, “Silahlanma çabalarını örtmek isteyen GKRY, Ada ve etrafında yaşanan gerginliği, mesnetsiz iddialarla, Anavatan Türkiye’ye mal etmeye çalışmaktadır. GKRY’nin, Fransa ile saldırı helikopterleri satış anlaşması imzaladığı, füze sistemi, radar sistemleri ile diğer başka askeri malzeme temin etmeye yönelik çabalarını arttırdığı görülmektedir. Silah temini ve son dönemde askeri tatbikatları da artırmanın yanında Rum din adamlarına dahi atış talimi yaptıran Rum Savunma Bakanlığı ve Rum Ordusu, Ada’daki sınır hattına ağır silah mevzisi yerleştirmeyi de sürdürmektedir.” ifadeleri yer aldı.

‘SİLAHLANMA FAALİYETİ ARTIYOR’

GKRY’nin silahlanma faaliyetlerini arttırarak devam ettirdiğine vurgu yapılan açıklamada, Ada ve etrafındaki gerginliğin tırmanmasının tek müsebbibinin de Rumların bu tavrının olduğu aşikar olduğu belirtildi.

Açıklamada, “İyi komşuluk ve huzur ortamının sağlanması için yürüttüğümüz bir politikamız vardır. Ancak, GKRY’nin tehditleri karşısında, hak ve menfaatlerimizi ana vatan Türkiye ile muhafaza etme kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha hatırlatırız.” ifadeleri yer aldı.

ABD Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Anca kınamaya gücünüz yetiyor. Vatanı sattınız

 2. 2 ay önce

  Kasiniyorlar. Her zaman dedigim gibi, güclü olmak icin güclü silahlarinizin olmasi gerekiyor. Güclü silahlarin yaninda güclü müttefiklerinizin olmasi gerekiyor. Natodan cikip baska ve gerecek müttefikler bulma zamani coktan geldi ve gecti bile. Inceldigi yerden kopsun.

 3. 2 ay önce

  yeni Damat Ferit Paşa hükümeti, memleketi satıyor. Türklerin şansızlığı, Atatürk dışındaki Türk devletleri kurucu, özellikle yıkılmalarına neden olan yöneticilerin Türk olmamaları.

 4. 2 ay önce

  Turk devletini yonetenler bunlarin dost olmadigini gayet iyi biliyor yeterki yeni damat feritler iktidara gelmesin

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!