ABD kanalının İstanbul skandalına Cumhurbaşkanlığı’ndan yanıt

featured

Amerikan CBS News kanalı, Türkiye topraklarını Yunanistan’ın parçası olarak gösteren skandal bir harita yayımladı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yanıt geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun kanala yazdığı mektupta, “Yapılan hatanın tekrarlanmaması ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınmasını ve dün yaşanan olayla ilgili bir izahat verilmesini bekliyoruz” dedi.

Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı ile Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu haberleştiren ve Rusya aleyhine haberler üreten Amerikan CBS News kanalı, Türkiye’yi hedef alan bir harita paylaşmıştı.

CBS News, Türkiye’den geçen Rus gemileriyle ilgili haberinde, İstanbul’u Yunanistan’ın toprakları arasında göstermişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD‘nin CBS News televizyonuna uyarı mektubu gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İletişim Başkanı Fahrettin mektubunda, bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istedi.

‘İZAHAT BEKLİYORUZ’

Altun mektubunda, şunları kaydetti:

“CBS News televizyonunun, Rus savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçişine dair bir haberde Türkiye’nin en büyük şehri olan ve 1453’ten bu yana Türk milletinin egemenliği altında bulunan İstanbul’u Yunanistan toprağı gibi gösterdiği dikkatime getirildi. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde maksimalist talepleriyle bölgesel güvenliğe zarar verdiğini ve NATO’nun Doğu kanadını zayıflattığını göz önünde bulundurarak, kanalınızın art niyetli olmadığını umduğumuz bu hatasını resmen ve açık bir biçimde protesto ediyoruz. Yapılan hatanın tekrarlanmaması ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınmasını ve dün yaşanan olayla ilgili bir izahat verilmesini bekliyoruz.”

 

thumbnail
İlişkili Haber

Amerikan CBS News kanalından skandal Türkiye haritası

ABD kanalının İstanbul skandalına Cumhurbaşkanlığı’ndan yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. Aciklamaya bakarmisiniz “…kanalınızın art niyetli olmadığını umduğumuz bu hatasını…”.
  Bu ne demek, ya CBS kanalinin ne oldugunu bilmiyorlar, yada bir ahmaklik sozkonusu. Devletin tepesi cahilligi kabul etmez.
  Sen cevabini nasil verecegini bilmez isen, boyle yayinlari daha cok gorursun.
  Bu Dunyada dune kadar Yunanistan diye bir ulke mi vardiyda Istanbul Yuanistan topragi olarak gosteriliyor. Bu art niyetli bir yayin degilde ne.

  • 6 ay önce

   Onurlu insan olmadıkları gibi diplomasi yapacak kapasiteleri olmadığından az ve öz soru nasıl sorulur onu da bilmiyorlar. Laf salatası yaparak sözlerinin değerini de düşürüyorlar. Üstelik içlerinden gelerek değil yapmak zorunda kaldıkları için yapıyorlar. Karşı taraf da bunu bildiğinden bu cüreti gösterebiliyor. Milli bir iktidar olsun bakalım o haritayı yayınlayabiliyorlar mı?

   Cevapla
 2. 6 ay önce

  Bunu bilinçli yapıyorlar yoksa böyle köklü kurumlar böyle basit hatalar yaparlar mı?

 3. 6 ay önce

  Bu harita bir yanlış yayın haberi değil, anlamlı bir mesajdır. Ve maalesef ABD medyası bölünmüş İstanbul haritasını gösterirken biz içimizde İstanbul’u bölen kanal İstanbul projesi ve bölünmüş kesimde Amerikan Bill Gates’e satılan büyük arazileri görüyoruz ve bunların tamamlayıcısı Atatürk düşmanı beyni yıkanmış nurcu fetöcu dincilerin Lozan antlaşmasınin hazimet olduğunun açıklanmasını görüyoruz ve lozanin kaldırılması gerekiyor diyorlar!!! Burada birsoru işareti var, ya Lozan kaldırılsa geride kalan hangi antlaşma olur? Tabi ki Osmanlı’nın imzaladığı sevr. Siz bunları düşünün, Osmanlıcı olmuş İslamcı Türkiye, ve bu sebepten natodan ihraç olmuş Türkiye, ve aynı anda ABD AB Rusya ve İran’ın düşmanı olmuş Türkiye, ya böyle bir Türkiye sevri uygulanmaya hazır değil mi? İktidarı Elizabethın AKP’si ve muhalefeti IMF ajanları

  • AB’nin fonları ile yapılan 3 boyutlu Bizans Modelleri, Ekümenik haritaların yayınlanması, Bizans Hanedan kabulü devamı olarak yapılan haber, yapılanların devamı niteliğinde. Ekümenik Bizans ve Patrik yolunda güzel bir habercilik. Bizim insanlarımız uyumaya devam etsinler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!