ABD Kongresi’ndeki konuşmasında Türkiye’yi hedef alan Miçotakis’i ayakta alkışladılar

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Biden ile Beyaz Saray'da görüşmesinin ardından ABD Kongresi'ne bir konuşma gerçekleştirerek Türkiye'yi hedef aldı. Ankara'nın provokatif duruş sergilediğini ifade eden Miçotakis, Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiklerini iddia ederek Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını söyledi. Konuşmasının ardından Miçotakis, kongrede 3 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

featured

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ailesini Beyaz Saray’da düzenlediği resepsiyonda ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin kurulmasının 201. yılını kutladıklarını belirten Biden, Yunanistan’ın ABD’nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydetti.

Biden ile buluşmasının ardından ziyaretlerine devam eden Miçotakis, ABD Kongresi’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Ukrayna- Rusya savaşı hakkında Putin’in saldırının karşısında durduklarını belirten Miçotakis, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine destek verdiklerini de söyledi.

TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALDI

Açıklamalarının devamında Türkiye’nin Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini iddia eden Miçotakis, Ankara’nın bölgede provokatif bir duruş sergilediğini ve Kıbrıs’ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Buradan tüm otoriter liderlere bir mesaj göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir konuya dikkat etmenizi rica ediyorum. Türkiye’nin işgali ve Kıbrıs’ın bölünmesi… İki devletli çözümü ve Kıbrıs’ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her zaman komşularına dostluk eli uzatır ancak komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşlarıda dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO’nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum”

AYAKTA ALKIŞLADILAR

Miçotakis’in konuşmasının ardından salonda herkesin ayağa kalkarak 3 dakika boyunca Yunan Başbakanı alkışladığı görüldü.

ABD Kongresi’ndeki konuşmasında Türkiye’yi hedef alan Miçotakis’i ayakta alkışladılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

14 Yorum

 1. 1 ay önce

  Allan düdüğü!Seni ayrı sana şakşak yapanları ayrı…..

 2. 1 ay önce

  iyi gaz vermisler, micotakis kendi meclisinde konusurken boyle gururlanmamistir. Asrin takozunun da yaglari erimistir, ben olmaliydim orada diyerek. Ne kadar gerizekali adamlarsiniz.

 3. 1 ay önce

  Orada konusmak zalimin elini öpene mahsus – ne mutlu orada konusanin nefretini ceken millete. Ne mutlu Türküm diyene!

 4. 1 ay önce

  Diplomatik dille bile olsa müttefik sözcüğünün kullanılmasında ısrardan NEFRET ediyorum… Artık biz de kediye lütfen kedi diyelim… LÜTFEN!

 5. 1 ay önce

  Herif tee amerikalara gidiyor ve orada konusabildigi tek konu Türkiye. Adamlarin baska bir marifeti yok cünki. Kongre üyelerine de yeni askeri üsler ve taze keci peyniri vaadetmistir kesin. Zaten ögle yemeginde de dolmaiki ve ardindan boklavaiki ismarlamistir. Saka bir yana, söyleyene degil, söyletene bakmak lazim. Bu sinekle ugrastigimiz yetmiyormus gibi, birde isvec ve finlandiya da basimiza abdurrahman celebi kesilecek yakinda. Biz bayraktarlari Rusya‘ya verseydik daha mi iyi olacakti ne.

 6. Seni yerim ben ne kadar sevimli değil mi? Baksana çocuklar gibi şenler.

 7. 1 ay önce

  Bu adb yle mpttefik filan olunmaz. Bunlardan uzak durmak gerekiyor. Türkiye komsulariyla Rusyayla Cin ile isbirligi yapmali ve bu kallesler kulubunden bir an önce ayrilmalidir.

 8. 1 ay önce

  Muttefiklerimiz! ne de guzel! alkisliyorlarmis. Türkiye’nin işgal ettigini soyluyor, sonrada İki devletli çözümü ve Kıbrıs’ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. diyor. Yani kibris yalnizca YUNAN yonetimde olsun, yani kibrisi biz isgal edip kibrisin tamamini yunan yonetimini alcaz diyor. MICO ACIKCA SOYLEMISSIN ISGAL NIYETLERINIZI.

 9. 1 ay önce

  Ulan gerizekalı, seni ayakta alkışlayanlar ilk arkasını dönemler oldu her zaman. Adam gibi gelin Türk’ten af dileyin ve yaşayın

 10. 1 ay önce

  Türkiye’ye karşı yeni Zelenski: Miçotakis! Bu yeni Zelenski unutmasın ki, Türk milleti en zayıf olduğu anda bile emperyal devletlerin dahili ve harici kuklalarına karşı mücadeleden tek bi adım geri atmayacaktır.

 11. 1 ay önce

  Ulan miço abd ve ab’nin gazına gelen ukrayna’dan hiç mi ders çıkarmazsın. Meydanda yaptığın kabadayılığın tenhada özrü olmaz.

 12. 1 ay önce

  amerika Türk düşmanıdır.

 13. 1 ay önce

  Yunanları yine taşeron olarak üzerimize salacaklar gibi görünüyor. Gelin barış içinde yaşayalım paylaşalım diyoruz yok anlamıyorlar uzlaşmak imkansız bunlarla. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklar, Batı Trakya’yı, adaları falan bize bırakacaklar sonunda bu kafayla giderlerse.

  Cevapla
 14. 1 ay önce

  Yunan milleti, Ukranyanın düştüğü duruma düşmemelidir! Batı emperyalizminin çıkarlarına su taşıyan bu PAPAĞANLARI alaşağı etmelidirler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!