ABD-Rusya savaşının yeni cephesi: Ermenistan darbesi

featured

Prof. Dr. Sencer İmer, Ermenistan’daki darbe girişimiyle ilgili, “Ermenistan ordusu, Rusya Federasyonu’na yakındır. Paşinyan da batının oraya yerleştirdiği bir kişidir. Dolayısıyla burada cereyan eden olay tamamıyla bir ABD ve Rusya çekişmesidir” dedi.

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer İmer, Ermenistan’daki darbe girişimiyle ilgili, yaşanan bu olayı anlayabilmek için Paşinyan’ın nasıl iktidara geldiğinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın sokak hareketleriyle, ve batının desteğiyle göreve geldiğini belirten Prof. Dr. İmer, “Özellikle Fransa ve Amerika’daki Ermeni diasporasının desteği ile iş başına geldi. Fakat bu iş başına gelişi bir noktada batının burada bir hakimiyet kurması ile ilgili bir olaydı. Ancak Paşinyan hatalar yaptı” dedi.

‘TAMAMIYLA ABD VE RUSYA ÇEKİŞMESİ’

Azerbaycan ve Ermenistan ordusu ile karşı karşıya kaldığında Ermenistan’ın Rusya’dan müdahale beklediğini belirten İmer, şunları söyledi:

“Orada asıl amaç Rusya ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmekti. Bu yapılmak istenen şey muvaffak olamadı. Ama Paşinyan’ın yaptığı yanlış hareketler sebebiyle halk ve ordu ayaklandı. Çünkü büyük kayıplara uğradı. Ve kendisinin iktidardan indirilmesi istendi. Mesele unutuldu zannedildi ama ordu bugün tekrar harekete geçti. Bunu bir askeri müdahale olarak değerlendirmek mümkün. Ama gerçekte kayıpları veren orduydu. Halkın büyük bir kısmı da böyle düşünüyordu. Fakat esasen buradan cerayan eden olay, bir Amerika ve Rusya çekişmesi haline gelmiştir.

Çünkü ABD’de 50 senatörün ABD Başkanı Biden’a verdiği mektupta, Azerbaycan topraklarının kurtarılması konusunda Türkiye’nin yaptığı girişimler kınanmakta ve Ermenistan’ın yanında yer alınmaktadır. Bu tamamen gayri meşru olan bir davranış tarzı. Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı üzere ABD ve Fransa hiçbir şekilde Dağlık Karabağ Bölgesi’nin kurtarılması ve Azerbaycan tarafından tekrar geri alınmasını kabul etmediler. Dolayısıyla burada Paşinyan ve ordu arasındaki mücadelede, Ermenistan ordusu Rusya Federasyonu’na yakındır. Çünkü Ermeni sınırları Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından korunmaktadır. Bundan dolayı Ermenistan ordusunun Rusya’ya sempati duyması ve onun yanında olması şaşırılacak bir şey değildir. Paşinyan da batının oraya yerleştirdiği bir kişidir. Dolayısıyla burada cereyan eden olay tamamıyla bir ABD ve Rusya çekişmesidir.”

‘ERMENİSTAN, TOPRAKLARINI KAYBEDEBİLİR’

İmer ayrıca Ermenistan’ın ekonomik yönden çok zor durumda olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

“Halk aç ve sıkıntıda. Sokak eylemlerini desteklemek amacıyla para dağıtılarak yapılan bu şeylerin sonunda aklıselimin galip gelmesini umuyoruz. Aklıselimin galip gelmesi demek, bir noktada Ermenistan’ın 6’lı platform meselesi içinde yer alarak barış içerisinde, çatışma yaratmadan, bu bölgenin gelişmesini katkı koyması demektir. Türkiye’nin çıkarı da bölgenin çıkarı da bütün dünyanın çıkarı da bu yöndedir. Ama Türkiye’nin doğusunda yeni bir cephe açmak isteyen, Türkiye’yi sıkıntıya sokmak isteyen güçlerin ve özellikle ABD’yi bugün yöneten Biden yönetimini de burada kast ediyorum; bunların niyetleri bugün maalesef bu yönde değil. Onların isteği burada kendilerine uygun bir adamın iş başına gelmesi ve orada sıkıntı çıkarması. Bunu yapacak olurlarsa bu Ermenistan’a fayda değil zarar getirir. Ermenistan, topraklarının bir kısmını daha kaybetmek zorunda kalabilir. ABD’nin ve Fransa’nın, Ermeni lobilerinin oraya koyacakları bir karıştırıcı unsur, Ermenistan’a fayda değil zarar getirir. Zaten şu anda çok zor durumda olan Ermenistan, yerle bir olacak duruma gider.”

ABD-Rusya savaşının yeni cephesi: Ermenistan darbesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  Abd yasayan Ermeni kokekenli kim kardashian “Ermenilere soykirim yapildi”diye Lobicilk faliyeti yaparken,sosyal medya hesaplarinda 207 milyon takipcisine bunu propaganda amacli duyururken,yurt disinda Turk Sporcu kokekenli, bizim insanlarimiz malesef algi yaratamiyor..Enes kanter Abd basketbol oynayan Turk kokenli serefsizler ise Turkiye dusmanligi yapiyor.Yurt disinda Abd ve Fransada yasayan ermeniler buralarda basin yayin kuruluslarinda etkin lobicilk faliyeti yuruturken,biz hakli davamizda bile bunu dunyada duyuramiyoruz..

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Abd ve bati destegi ile iktidara oturan pasiyan,onlarin verdigi gazla savasa girdi.Pasiyani piyon olarak kullanan Abd -Bati’nin istedigi Rusya-Turkiyenin karsi kariya getirmekti.Bundaki amaclari Suriye ve libyada, Rusyayla olusturdugu diyologu yok etmek istiyordu.Rusya-Turkiye catismasi ile Kibris ve dogu akdeniz odaklanamiyacak ve boylece Turkiyenin munazir ekonomik bolgelerinde yunanistanin elini rahatlaticaklardi.. Idlip-Munbic v.b bolgelere pyd-pkk olusumuna odaklanamasi hedefleniyordu..Rus ucaginin vurulmasi,Rus buyukelcisinin Fetocu polis tarafindan vurulmasi sonrasi tek umitleri pasiyan kalmisti.Malesef bunda basarili olamadilar. Pasiyan Savasi kaybedince, halktan aldigi destegi yok oldugu icin yola devam etmek istemeyen Abd-Bati yeni kuklasini getirmek icin pasiyani gorevden aliyor.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Duyurmana gerek yok kime ne anlatacaksın, hani pkk yi biliyorlarda noluyor?
  Devlet sağlam durmalı, durmadan taviz verince böyle yavaş yavaş üşüşürler.
  Akdenizde taviz, irakta suriyede taviz, pkk açılımı taviz, bukadar taviz sadece bilinçli verilir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!