ABD savaş gemisinden Türk boğazında ‘bayrak’ mesajı

Türkiye'ye yönelik “terör tehdidi” uyarıları nedeniyle gergin günler yaşadığımız ABD'nin savaş gemisi USS Nitze önceki gün Dolmabahçe açıklarında demirlemişti. Savaşa gemisine usule aykırı biçimde büyük bir ABD asıldı. Yanındaki Türk bayrağının küçücük kaldığı görüldü.

featured

ABD donanmasına ait Arleigh Burke sınıfı savaş gemisi USS Nitze, perşembe günü saat 08.00 sıralarında İstanbul Boğazı’na Sarayburnu açıklarından girdi. Gemiye Sahil Güvenlik ekipleri eşlik etti. Mürettebatın Boğaz’da ilerleyiş sırasında güverteye çıktığı görüldü.

ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake ve ABD Başkonsolosu Julie A. Eadeh dün gemiye sabah saatlerinde ziyarette bulundu. Büyükelçi Flake ve Başkonsolos Eadeh’i, gemi komutanı Yarbay Katie Jacobson ve gemide bulunan subaylar karşıladı. ABD donanmasından, Binbaşı John Thompson basın mensuplarıyla gezerek, geminin kumanda odası, acil durum odası, füze ve mühimmat sistemlerinin bulunduğu bölüm ile birlikte, gemiye ait radarın bulunduğu noktalar hakkında bilgi verdi.

Geminin İtalya’dan, Türkiye’ye NATO ittifakının güçlendirilmesi etkinlikleri kapsamında olağan ziyarette bulunmak amacıyla hareket ettiği, Marmara Bölgesinde iki-üç gün kalarak ayrılacağı öğrenildi.

Ayrıca gemiye büyük bir ABD bayrağı çekildi. Çekilen ABD bayrağının usule aykırı bir büyüklükte olduğu görüldü. Yanındaki Türk bayrağının küçüklüğü dikkat çekti.

AMİRAL GÜRDENİZ: YANLIŞ ADRES

Amiral Cem Gürdeniz, ABD savaş gemisinden verilen bayrak mesajına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah İstanbul’a demirleyen muhribi USS Nitze’nin seyir sancağı evrensel denizcilik örf ve adetleri dışında geminin boyu ile orantılı olmayacak derecede çok büyüktür. Bunu Türk kamuoyuna mesaj olarak çektilerse yanlış adres. Pire limanına giriş için daha uygun olur.”

Gazeteci-yazar Hasan Erel de dev ABD bayrağına karşılık küçük Türk bayrağı asılmasına dikkat çekti.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’dan bayrak olayına tepki geldi. Özdağ, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da bir terör saldırısı istihbaratı nedeni ile başkonsolosluklar kapatılırken Amerikan savaş gemisi İstanbul’da demirliyor ve denizcilik geleneklerini çiğneyen büyüklükte bir bayrak asıyor. Uluslararası siyaset semboller üzerinden de yönetilir.”

ABD Büyükelçisi Jeffry L.Flake de gemiyi ziyaret edip, USS Nitze’nin komutanı Yarbay Katie Jacobson güvertede açıklamalarda bulundu.

‘OTEL ODASINDAN BAYRAĞIMIZI GÖRÜNCE…’

ABD Büyükelçisi Flake, “Türkiye ile dostluğumuz var. Türkiye ve ABD iyi birer müttefik. Başkonsolosumuz Julie A.Eadeh ile burada olmaktan memnunuz. Burası muhteşem bir şehir ve denizcilerimiz de bunu görüyor. Burada yaklaşık 350 mürettebat ve harika bir gemi var” ifadelerini kullandı. Flake, “Bu sabah otel penceresinden bakıp geminin gelişini ve bayrağımızı görmenin ne kadar güzel olduğunu anlatamam” dedi.

Flake’in ardından konuşan geminin komutanı Yarbay Katie Jacobson ise “Öncelikle burada olmak bir onur. Türkiye, değeri çok yüksek bir müttefikimiz ve dostumuz” dedi.


Hava, denizaltı savunma ve deniz taarruzu kapsamında faaliyet gösteren USS Nitze gemisinin son olarak 2016 yılında, Yemen İç Savaşı’nda aktif olarak rol aldığı ifade edildi. Geminin ön tarafında bulunan ağır topla birlikte, gemiye entegre hücrelerde bulunan 96 adet füze taşıdığı, statik radar sistemine de sahip olduğu belirtildi. Yaklaşık, 155 metrelik uzunluğa sahip geminin içinde bir de helikopter bulunuyor.

thumbnail
İlişkili Haber

Bayrak provokasyonunun ispatı… Türkiye’de dev, Yunanistan’da minicik!

BAYRAĞI İNDİRDİLER

İstanbul’da büyük bayrak şovu yapan ABD savaş gemisi, İzmit Körfezi’ne geçerken bayrağını indirdi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake tarafından ziyaret edilen gemi, bugün İzmit Körfezi’ne ulaştı. Gölcük’te Donanma Komutanlığı limanı açıklarında demirlenen, 155 metre uzunluğundaki gemiye Sahil Güvenlik Komutanlığı botuyla eşlik edildiği görüldü.

 

ABD savaş gemisinden Türk boğazında ‘bayrak’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

 1. 4 Şubat 2023, 16:50

  Büyük dedeleriniz de aynı yerde bayrak göstermişlerdi. Bilge önder Atatürk “geidikleri gibi giderler” dedi. Dediği gibi de oldu, kuyruklarını kıstırıp gittiler. Bize düşen görev ise o bayrağı direğiyle beraber emperyalistlerin uygun yerine monte ederek göndermektir. Yakın gelecekte hep birlikte göreceğiz!

 2. Yilani büyüten bizdik, dedelerimizdi ve göründügü gibi cocuklarimizda olacak … ABD bir yilandir ve ne kadar sen Dollar ile ödeme yaparsan ve yapilmasini desteklersen (karsi cikmazsan) o kadar bu yilan seni sokacak. Burada bir bayrak ile sana veridigi mesaj ortada. “ee ne yapacan ?” sorusuna bizim lider-kadrosunun cevabi olmadigini biliyorda yapiyor … Türkiyenin cevabi Natodan ABDyi agir provoke ederek cikmasidir.

 3. Bu gemi yapılan saygısızlıktan sonra elini kolunu sallayarak nasıl boğaza kadar giriyor. İktidar medyası bunu da açıklasın bakalım. İktidar konuşma makamı değil.

 4. E madem istihbarat var elinizde ey kadim ve yek dostumuz batı uğruna bizi biz yapan ne varsa vaz geçtiğimiz sevgili, onları bizimle paylaşsana madem!?

 5. 4 Şubat 2023, 13:08

  Seçim sonucunda kendi istediği iktidarın gelmesine ümit bağlamış olan Amerika Türk halkına şu mesajı veriyor.”Amerika Türkiye’ye geri dönüyor”.Büyük Amerika bayrağının yanında küçük Türk bayrağıyla da ”yerinizi ve gücünüzü bilin itaat edin”

 6. Hoşt, önce o bayrakla girdiğiniz toprakları bi tanıyın, geldiğiniz gibi giderken daha az kana girmiş olursunuz. Anca otel odasından bakarken aldığın zevkle kalırsın terbiyesiz; ağzını topla salyanı bi sil önce, burası Türk toprağı Türk denizi çok şükür. Elçiliklerdeki ajanlarınız buraları okuyup halkımın nabzını tutuyorsa şunu da söylesinler size: Defolun

 7. MSB’yi gören duyan var mı?
  İngiliz fırkateyni nerede kaldı acep?
  O da gelse patlatırdık havai fişekleri…😄

 8. Burası Türk memleketi!Tabi ki çözdük.Büyükelçi şeysi diyor ki boyut önemli değil işlevi önemli.Sizinki canımızı çıkardı yetti gari diyor!

 9. nato ümit her fırsatta saldırdığın Soylu nun dediklerinin yüzde birini söyle hadi sahibine. sembolmüş ulan onu beş yaşındaki çocuk da biliyor. çözümün var mı abd ve kölesi batıya karşı kiminle nasıl karşı koyacaksın? ya da karşı koymayacak mısın?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!