ABD Savunma Bütçesi’nde gözden kaçan detay: Yunanistan ve Kıbrıs…

featured

ABD’nin ‘2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ olarak bilinen savunma bütçesi, Kongrenin iki kanadının üzerinde uzlaştığı şekliyle Temsilciler Meclisinin ardından Senatodan da geçti. Türkiye’ye yaptırımların tartışıldığı bütçede Yunanistan ve GKRY’yle ilgili çarpıcı gerçekler de var.

ABD’nin ‘2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ olarak bilinen savunma bütçesi tasarısı, Kongrenin iki kanadının üzerinde uzlaştığı şekliyle Temsilciler Meclisinin ardından Senatodan da 8’e karşı 86 oyla kabul edildi.

YUNANİSTAN ve KIBRIS RUM KESİMİ

Tasarı, Türkiye’ye bir çok yaptırımı öngörürken Yunanistan’a ise askeri yardımların artırılmasını teyit ediyor.

Tasarıda Türkiye’yi ilgilendiren diğer bir nokta ise -şartlı da olsa- Güney Kıbrıs Rum yönetimine yönelik silah ambargolarının kaldırılması oldu. Tasarı, söz konusu ambargoların kaldırılmasını öngörüyor.

Emekli general Dr. Naim Babüroğlu TRT’ye yaptığı açıklamada bu durumu GKRY’ni NATO’ya almaya hazırlama ve Yunanistan’ı Türkiye’ye alternatif olarak dengeleri bozarak destekleme olarak değerlendirdi.

YPG/PKK

Bütçe tasarısında dikkati çeken diğer bir detay ise YPG-SDG’ye yardımın miktarının belirtilmemiş olması.

Suriye’de “taramadan geçmiş gruplara verilen askeri yardımlara” ilişkin tespitler oldu. ABD, her yıl savunma bütçesinde “SDG” ismini kullanan YPG/PKK başta olmak üzere bazı gruplara 500 milyon dolar civarında askeri yardım fonu tahsis ediyordu.

Temsilciler Meclisinde 48’e karşı 377 oy ile geçen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına sunulacak.

Trump, dün yaptığı bir açıklama ile bütçe tasarısının istedikleri gibi şekillendiğini ve geçmesi durumunda hemen onay vereceğini ifade etmişti.

 

ABD Savunma Bütçesi’nde gözden kaçan detay: Yunanistan ve Kıbrıs…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!