ABD silahları burnumuza giriyor!

Yunanistan’ın ABD’ye tahsis ettiği Dedeağaç'taki “Yannuli Kışlası”ndaki hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Yunan basını kışlanın, gelecek haftalarda ilk NATO askerlerini ağırlamaya hazır olduğunu yazdı. Kışlanın “düz çizgiyle” Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta olduğu vurgulandı.

featured

Yunanistan’ın Türkiye sınırına 45 kilometre mesafedeki liman kenti Dedeağaç’ta bulunan ABD’nin yeni askeri üssünün, gelecek haftalarda faaliyete geçeceği bildirildi. “Ta Nea” gazetesinin haberine göre, Yunanistan’ın ABD’ye tahsis ettiği “Yannuli Kışlası”ndaki hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Kışlanın, “Gelecek haftalarda ilk NATO askerlerini ağırlamaya hazır olduğu” belirtilen haberde, kışlanın “düz çizgiyle” Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta olduğu vurgulandı.

Milli Gazete’nin aktardığı haberde, “Türkiye, Amerikalıların sadece Balkanlar’a tank, helikopter ve askeri mühimmat sevk etmek için Dedeağaç Limanı’nı kullanmalarından değil, bölgede ilk NATO üssünün faaliyete geçecek olmasından da rahatsız” iddiasında bulunuldu. Atina ile Washington arasında geçen yıl imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’na göre, Yannuli Kışlası’nın yanı sıra Volos’taki “Georgula Kışlası” ile Litohoru’daki atış alanı da ABD’ye tahsis edilmişti. Anlaşmada ayrıca Girit Adası’nda bulunan mevcut ABD üssü “Suda”nın da genişletilmesi öngörülmüştü.

Haberde, “Türkiye, Amerikalıların sadece Balkanlar’a tank, helikopter ve askeri mühimmat sevk etmek için Dedeağaç Limanı’nı kullanmalarından değil, bölgede ilk NATO üssünün faaliyete geçecek olmasından da rahatsız” iddiasında bulunuldu.

Dedeağaç’taki ABD hamlesi ne anlama geliyor?

Atina ile Washington arasında geçen yıl imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’na göre, Yannuli Kışlası’nın yanı sıra Volos’taki “Georgula Kışlası” ile Litohoru’daki atış alanı da ABD’ye tahsis edilmişti. Anlaşmada ayrıca Girit Adası’nda bulunan mevcut ABD üssü “Suda”nın da genişletilmesi öngörülmüştü.

ABD silahları burnumuza giriyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!