ABD, Suriye’yi vurdu… İran’dan yanıt geldi

ABD ordusu, Suriye'nin Deyrizor kentinde İran Devrim Muhafızları'na (IRGC) bağlı grupların kullandığı tesislere hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. İran ise saldırıyı "Suriye halkını ve işgale karşı direnen savaşçıları hedef alan bir terör saldırısı" olarak niteledi.

featured

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada; “Başkan Joe Biden’ın talimatıyla ABD askeri güçleri bugün Suriye”nin Deyrizor kentinde hava saldırıları düzenledi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, saldırıların, ABD güçlerini, 15 Ağustos’ta İran destekli gruplarca ABD personeline yapılan saldırılara benzer saldırılardan koruma ve savunma amaçlı olduğu belirtildi.

İran Devrim Muhafızlarına bağlı grupların kullandığı altyapı tesislerinin de hedef alındığı kaydedilen açıklamada, saldırı sonucu can kaybının olup olmadığı ifade edilmedi.

 

Associated Press’te yer alan habere göre, ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Albay Joe Buccino yaptığı açıklamada, “Bugünkü saldırılar ABD personelini korumak ve savunmak için gerekliydi” dedi.

Bucciono açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başkan Biden’ın talimatıyla, ABD askeri güçleri bugün Suriye’nin Deyrizor kentinde hassas hava saldırıları düzenledi. Bu hassas saldırılar, ABD kuvvetlerini, 15 Ağustos’ta İran destekli gruplar tarafından ABD personeline karşı yapılan saldırılara benzer saldırılara karşı savunmayı ve korumayı amaçlıyor.”

Buccino hava saldırılarının ABD güçlerini hedef alan 15 Ağustos saldırısına yanıt olarak yapıldığını da sözlerine ekledi.

ABD’nin başını çektiği koalisyon, söz konusu saldırının ardından yaptığı açıklamada kimin olduğuna dair bir bilgi paylaşmamıştı.

İRAN ‘TERÖR SALDIRISI’ DEDİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, Washington’un açıklamasının aksine saldırının hedefi olan grupların İran ile bağlantısı olmadığını savundu.

Saldırıyı “Suriye halkını ve işgale karşı direnen savaşçıları hedef alan bir terör saldırısı” şeklinde niteleyen Kenani, ABD’nin Suriye’nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini kaydetti.

Kenani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Amerikan askerlerinin Suriye’nin bazı bölgelerinde varlığını sürdürmesi, uluslararası yasalara aykırı ve işgal olarak kabul edilmektedir. ABD, bu doğrultuda Suriye’yi derhal terk etmeli ve bu ülkenin petrol ve tahıl kaynaklarını yağmalamaktan vazgeçmelidir.”

 

ABD, Suriye’yi vurdu… İran’dan yanıt geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Savaştan başka çıkışı kalmayanın sonu gelmiştir.

  2. 1 ay önce

    Aynen karşılık verebiliyor musunuz? Veremiyorsunuz. O zaman hava yapmanın alemi var mı? Yok. O halde susun ve conilerden dayak yemeye devam edin.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!