ABD uçağı Kore Yarımadası üzerinde keşif uçuşu yaptı

featured

ABD’ye ait bir uçak, Kore Yarımadası üzerinde keşif uçuşu yaptı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ta yer alan habere göre, hava araçları izleme sitesi “Aircraft Spots”, Kore Yarımadası üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine ait RC-135W Rivet Joint keşif uçağının görüldüğünü belirtti.

Kore Yarımadası ve Japonya yakınlarında 10 gün önce ABD Silahlı Kuvvetlerine ait bir B-52 stratejik bombardıman uçağı ile Global Hawk insansız hava aracının tespit edildiği açıklanmıştı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim üst düzey askeri yetkililerle görüştü

Bu arada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, üst düzey askeri yetkililerin katıldığı toplantıya başkanlık ettiği bildirildi.

Yonhap’ın Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansına (KCNA) dayandırdığı haberine göre, toplantıda Kuzey Kore’nin silahlı kuvvetlerinin genel anlamda güçlendirilmesi için neler yapılabileceği ele alındı.

Kim ve askeri yetkililerin, toplantıda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi konusu üzerinde durdukları ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun dün yaptıkları telefon görüşmesinde özellikle son dönemde Kuzey Kore’nin tehdit içeren açıklamalarının ardından yakın iletişim ve iş birliğini sürdürme konusunda anlaştıkları belirtilmişti.

ABD’nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Stephen Biegun, ülkesinin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin kesilen müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla ABD yönetimine somut öneriler sunması için tanıdığı süreyi kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ABD arasında, şubat ayından bu yana aksayarak da olsa devam eden nükleer müzakereler, İsveç’te 5 Ekim’de yapılan çalışma düzeyindeki toplantılarda kesilmişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, müzakereleri yeniden başlatmak üzere ABD yönetimine somut öneriler sunması için yıl sonuna kadar süre tanımış, aksi halde nükleer denemelere ve kıtalar arası güdümlü füze denemelerini sürdürecekleri uyarısında bulunmuştu.

ABD uçağı Kore Yarımadası üzerinde keşif uçuşu yaptı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!