ABD uçak gemisi Akdeniz’e konumlandı, Türk sularına girmek için talep bekliyor

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USS George H. W. Bush uçak gemisinin, Türkiye’nin talebi halinde yardım için pozisyon almak üzere Doğu Akdeniz’e konumlandığını açıkladı.

featured

EUCOM, ABD’nin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler için Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma ekibi ve diğer yardımlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, daha önce Atina’da demirli olan ve Akdeniz’e gönderilen USS George H. W. Bush gemisine ilişkin “George Herbert Walker Bush Uçak Gemisi Taaruz Grubu, 7 Şubat’taki bildirimin ardından saatler içinde Doğu Akdeniz’e intikal etti ve lojistik, tıbbi ve rotatif hava ikmal desteği sağlamaya hazır.” ifadesi kullanıldı.

AA muhabirinin askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, gemi Rodos adası açıklarında, uluslararası sularda konumlandı.

ABD’Lİ GENERALLER TÜRKİYE’YE GELMİŞ

Açıklamada, EUCOM karargahından bir ekibin arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 9 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’ne geldiği belirtildi.

İncirlik’te konuşlu ABD helikopterlerinin de bölgede arama kurtarma çalışmalarına katıldığı kaydedilen açıklamada, “İncirlik Hava Üssü’ne, Black Hawk ve CH-47 Chinook tipi helikopterler de dahil olmak üzere ek helikopterler gönderiliyor” bilgisi verildi.

EUCOM’un “Türkiye’ye yapılan insani yardımları komuta etmek üzere ABD Avrupa ve Afrika Donanma Kuvvetlerini görevlendirdiği” belirtilen açıklamada, ABD’nin yardımlarının askeri koordinasyonu için ABD Donanma Çıkarma Kuvvetleri Avrupa Komutanı ve 2D Deniz Piyadeleri Sefer Tugayı Komutanı Tuğgeneral Andrew Priddy’nin 9 Şubat’ta Türkiye’ye gittiği aktarıldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen EUCOM Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli “Bir müttefik veya ortak ülke, felaket ve trajik insan kaybıyla karşı karşıya kaldığında, ABD bu ulusun ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt vermek için bir an bile tereddüt etmez.” ifadelerini kullandı.

Cavoli, arama kurtarmadan tıbbi ve insani yardıma kadar EUCOM’un, Türkiye’ye yardım sağlamak üzere ABD devlet kurumlarıyla birlikte çalıştığını kaydetti. AA

AMİRAL CEM GÜRDENİZ’DEN UYARI

Amiral Cem Gürdeniz, Amerikan savaş gemisinin talebiyle ilgili şu mesajı paylaşmıştı:

“ABD Savunma Bakanlığı talep olursa George Bush uçak gemisini yollayabiliriz’ diyor. Henüz Ankara talep yapmadı. Depremle mücadele görevi ve depolanmış malzemesi olmayan bu geminin mevcut konjonktürde İskenderun Körfezine girmesi kamu oyununun hassasiyeti nedeniyle fayda sağlamaz.”

Mesajıyla ilgili aradığımız Gürdeniz, Veryansın Tv’ye konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Amerikan Savunma Bakanlığının özgün mesajında Türkiye talep ederse şartı var.  Anadolu Ajansı sanki Türkiye talep etmiş gibi haberi vermiş. Gemi zaten geçen günlerde Ege’de, Yunanistan’da idi.

Geminin Türkiye’ye gelmesi şu açılardan hassasiyet yaratır:

1. Geçen hafta İçişleri Bakanı ABD aleyhinde çok ağır laflar söyledi.

2. Amerikan uçak gemileri Türk kamuoyunda hassasiyet yaratan kavramlardır. Saratoga örneği vardır.

3. Kamuoyunda önemli bir kesim depremi tamamen bilimsellikten uzak olmasına rağmen Amerika’nın HAARP teknolojisi ile tetiklediğine inanıyor.

Özetle Amerikan uçak gemisinin Türk karasularında bulunması iki taraf için de son derece riskli ve karmaşıktır.

ABD’nin Türkiye’ye Dışişleri Bakanlığı ve USAİD yoluyla yardım yaptığını biliyoruz. Bu gemi zaten amfibi bir gemi değil. Bir çadır kent kurmak için malzemesi üzerinde yok. O nedenle insani olarak faydalı bir teklif olsa da pratik bir sonucu yok. Yaratacağı psikolojik menfi tesir daha büyük olur..”

ABD uçak gemisi Akdeniz’e konumlandı, Türk sularına girmek için talep bekliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

  1. İstemiyoruz. İstemiyoruz. İstemiyoruz.

  2. Istemiyoruz yardimlarini. Gemilerini de alsin gitsinler. Hayra alamet degil bu olanlar. Amerikanin yardimini da destegini de istemiyoruz.

  3. yardim icin gelmediler, otorite boslugu olustugu icin geldiler.

  4. Amerika, defol

  5. millennium challenge tatbikatında doğal afeti yönetemeyen (deprem vb ) bir ülkeye çıkarma yapmak değil miydi ? Yunan tarafında zaten konuşlanmışlar . Dünyanın en büyük savaş gemilerinden birinin yardım adı altında ülkemize girmesini istemiyoruz . Sandıkla gidecekler kaosa değil . Bu zor günde bile adamlar neler planlıyor

  6. bakalım bu sefer nereyi yıkacaklar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!