ABD ve İsrail’in Gazze planı belli oldu: İşgal valisi atayacaklar!

Politico, 4 ABD'li yetkiliyi kaynak gösterdiği haberinde ABD ve İsrail'in "savaş sonrası" Gazze'de oluşturulacak güvenlik biriminin başına ABD'li sivil bir danışmanın atanmasını değerlendirdiğini ileri sürdü.

featured

ABD’nin Gazze planına ilişkin yeni belgelerin ifşa olduğu iddia edildi.

ABD merkezli Politico dergisi, Beyaz Saray’ın “savaş sonrası” Gazze’de oluşturulacak ve “çoğunluğunun Filistinli güçlerden oluşacak” güvenlik biriminin başına ABD’li sivil bir danışmanın atanmasını değerlendirdiğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen bir “gizli belge” yayımlayan Politico, ABD’nin Gazze işgali sonrası planlarını gündeme taşıdı.

“ABD Gazze’de savaş sonrasında ‘mühim’ bir role hazırlanıyor” başlıklı haberde, dergiye demeç veren ve ismi verilmeyen 4 ABD’li yetkili, söz konusu hamleyi “Biden yönetiminin savaş sonrasında Gazze’nin güvenliğinin sağlanmasına ciddi bir şekilde dahil olmayı” planlamasının sinyali olarak tanımladı.

 

Politico, ABD’nin atayacağı “sivil danışmanın” Gazze’ye asla girmeyeceğini belirtip söz konusu ismin ne kadar otoriteye sahip olacağının halen Beyaz Saray’da tartışıldığını ileri sürdü.

Dergiye konuşan bir başka yetkili ise, ABD’li danışmanın Ürdün ya da Mısır’da konuşlanacağını söyledi.

Haberde dikkat çeken bir diğer detayda da, ABD yönetiminin Fas, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkeleri Gazze’de kurulması planlanan “barışı koruma gücü”ne katılmaya ikna etmeye çalışacağı iddiası yer aldı.

 

Politico tarafından Mart ayında sızdırılan “gizli” belgelerde, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, İsrail’in saldırıları sonlandıktan sonra bölgede “Gazze Geçici Güvenlik Misyonu” (TSMG) adı altında silahlı bir birlik oluşturulmasını önerdiği ileri sürülmüştü.

“İsrail askeri harekatına destek veren ABD’nin, Filistin halkının tepkisini çekmemesi için misyonun ABD komutasında olmaması gerektiği” vurgulanan ve yaklaşık 2 bin Filistinli ve 1000 Arap ülkesi askerinden oluşması planlanan TSMG’nin başına Mısır, Filistin veya İsrail’den “uygun bir kıdemli memur” atanmasının beklendiği belirtilmişti.

İsrail ile koordinasyonu sağlamak üzere ABD’li bir “sivil danışmanın” TSMG’nin “Genel Direktör”ü olarak atanacağı vurgulanarak, ABD’nin Gazze’ye birlik göndermeyeceği fakat Gazze’deki silahlı direnişlere ilişkin istihbarat sağlanacağı belirtilmişti.

Böylelikle, TSMG’nin “kilit insani yardım merkezleriyle sınırlı küçük bir sorumluluk alanı” ile göreve başlaması ve “kademeli olarak genişlemesi” tasarlandığı kaydedilmişti.

Konu hakkında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, “genellikle bakanlığın herhangi bir konu üzerine görüşünü yansıtmayan sızdırıldığı iddia edilen belgeler hakkında yorum yapmayacağını” belirtmişti.

ABD ve İsrail’in Gazze planı belli oldu: İşgal valisi atayacaklar!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!