ABD’de Cumhuriyetçilerden gerilimi tırmandıracak hamle

featured

ABD’de 140 Cumhuriyetçi Parti üyesi, 6 Ocak’ta Kongre’de yapılacak seçim oylarının sayımını reddedebileceklerini açıkladı. Bu gelişmeye tepki gösteren Cumhuriyetçi Senatör Sasse, “Başkan ve müttefikleri ateşle oynuyor” yorumunda bulundu.

ABD Kongresi’nde 6 Ocak’ta seçim oylarının sayımının yapılması bekleniyor. CNN International’a konuşan Cumhuriyetçi Parti üyeleri, kongrede yapılacak bu sayımı reddedeceklerini ifade etti.

ABD medyası, ABD Başkanı Donald Trump’ın sonucu değiştirme şansının ‘neredeyse sıfır’ olduğunu ifade ederek, bu oylamayı reddetmenin Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasını sadece birkaç saat geciktireceğini bildirdi. 

CUMHURİYETÇİ SENATÖR SASSE: BAŞKAN VE MÜTTEFİKLERİ ATEŞLE OYNUYOR  

Nebraska Senatörü Ben Sasse, söz konusu stratejiye sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karşı çıktı. 

Sasse, paylaşımında, “Başkan ve müttefikleri ateşle oynuyor. Önce mahkemelerden, sonra eyalet yasama meclislerinden, şimdi de Kongre’den cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını bozmalarını istiyorlar. Başarısız bir şekilde yargıçları çağırdılar ve şimdi federal makam sahiplerini milyonlarca oyu geçersiz kılmaya çağırıyorlar. Büyük iddialarda bulunursanız, kanıtınız olsa iyi olur” dedi.  

İTİRAZLAR DEVAM EDİYOR 

Trump’ın kampanya ekibi son olarak, Wisconsin Yüksek Mahkemesi’ne eyaletteki Joe Biden’ın seçim zaferinin geri çevrilmesine yönelik dava açıldığını duyurdu. 

NE YAŞANDI? 

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delegeyle Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı. Seçimlerde hile olduğunu iddia eden Trump, sonuçları kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti. Trump ekibinin birçok eyalette açtığı dava, reddedilmişti.

ABD’de Cumhuriyetçilerden gerilimi tırmandıracak hamle

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!