ABD’de emekli generaller ve eski bakanlardan ortak bildiri: Orduyu siyasettin uzak tutun

ABD’de 8 eski savunma bakanı ve 2 emekli genelkurmay başkanı ordu ve siviller arasındaki ilişkileri konu alan bir bildiri yayımladı. Bildiride “orduyu partizan siyasi faaliyetlerinden ayrı tutmak” konusunda yapılan çağrı dikkat çekti.

featured

VERYANSIN TV

ABD’de geçen sene Mayıs ayında 124 emekli general ve amiral tarafından ABD Başkanı Joe Biden’ı eleştiren bildirinin ardından yine emekli askerlerin imzasını taşıyan dikkat çeken bir bildiri yayımlandı.

War On the Rocks” sitesinde yer alan, “Sivil kontrol ilkeleri ve sivil-asker ilişkilerinin en iyi uygulamaları” başlıklı 16 maddeden oluşan bildiride askeri ve sivil liderlerin ordunun siyasallaşmasını önlenmesi istendi.

15’inci maddede, “Askeri ve sivil liderler, orduyu partizan siyasi faaliyetlerinden ayrı tutmak konusunda gayretli olmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

‘GÜCÜN KÖTÜYE KULLANILMAMASI…’

Bildirinin 9’uncu maddesindeki “Sivil-asker sistemi kriz zamanlarında ulusu savunmak için hızlı tepki verebilirken, ABD silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan yıkıcı ve zorlayıcı gücün kötüye kullanılmamasını sağlamak için müzakereci olacak şekilde tasarlanmıştır.” sözleri de dikkat çekti.

Son derece zorlu bir sivil-asker ortamındayız. Sivil-asker ilişkilerini şekillendiren faktörlerin birçoğu son yıllarda aşırı derecede zorlandı.” ifadelerinin yer aldığı bildiride Irak ve Afganistan’daki savaşların sona ermesiyle büyük güç çatışmalarının arttığı belirtildi.

‘DAHA KORKUTUCU REKABET’

ABD ordusunun eş zamanlı emsal rakipleriyle daha göz korkutucu” bir rekabete hazırlandığı dile getirilirken; ABD’de Trump ile Biden arasında yaşanan seçim rekabeti sonrasındaki tartışmalara atıfta bulunuldu. ABD’nin “doruğa ulaşan duygusal kutuplaşmanın bölücülüğü ile karakterize edilen son derece olumsuz bir ortamla karşı karşıya olduğu” ifade edildi.

Bildiriye imza atan isimler şöyle:

Eski Savunma Bakanları

Ashton Baldwin Carter
William Sebastian Cohen
Dr. Mark Thomas Esper
Dr. Robert Michael Gates
Charles Timothy Hagel
James Norman Mattis
Leon Edward Panetta
Dr. William James Perry

Eski Genelkurmay Başkanları

Emekli Orgeneral Martin Edward Dempsey
Emekli Orgeneral Joseph Francis Dunford

ABD’de emekli generaller ve eski bakanlardan ortak bildiri: Orduyu siyasettin uzak tutun

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    sakın hükümet bu bir darbe bildirisi diye emekli askerleri tutuklamasın

  2. 3 hafta önce

    hükümet bu bir darbe bildirisi diye bu emekli askerleri tutuklamasın

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!