ABD’de tarihi karar: Kürtaj artık anayasal hak değil

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etti.

featured

ABD’de aylardır tartışılan ve birçok kentte gösterilere neden olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6’sının oyu ile 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden karar iptal edildi.

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise “Roe-Wade kararının”, “açıkça yanlış” olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtildi.

Görüşte, Roe-Wade kararının “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu” ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca “Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı” değerlendirmesi de yer alıyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün karar hakkında bir konuşma yapabileceğini aktardı.

BIDEN’DAN TEPKİ: BİZİ 150 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkemenin iptal kararının ardından Beyaz Saray’da bir konuşma yaptı.

Bu kararın ülke tarihi için “önemli bir an” olduğuna dikkati çeken Biden, “Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün.” ifadelerini kullandı.

Biden, mahkemenin aldığı karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını, tamamen elinden alındığını savunarak, “Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında.” yorumunda bulundu.

Kadınların haklarını korumak için elinden geleni yapacağını iddia eden Biden, “Kürtajı yasaklayan eyalet yasaları bugün otomatikman yürürlüğe girmiş oldu. Milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atıyorlar. Bir kadının sağlığını koruduğu için cezalandırılması çok kötü.” dedi.

Biden, elindeki yetkilerin kısıtlı olduğuna işaret ederek, kürtajın federal bir hak olarak tanınması için Kongreye çağrıda bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, “Bu konuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı ifade özgürlüğü değildir. Şiddetin her türüne karşı durmalıyız.” değerlendirmesini paylaştı.

YÜKSEK MAHKEMEDEN KÜRTAJ KARARI

ABD Yüksek Mahkemesi, bugün ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” iptal etti.

Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

KARAR MAYISTA BASINA SIZMIŞTI

ABD’li siyasi yayın kuruluşu “Politico” mayısta söz konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

BM VE VATİKAN’DAN AÇIKLAMA

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric kürtajı yasaklamanın insanları kürtaj yollarını aramaktan vazgeçirmeyeceğini, tersine kürtajı daha ölümcül hale getireceğini savundu. BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Michelle Bachelet de kürtaj hakkının iptalini, “kadınların insan haklarına ve cinsiyet eşitliğine indirilmiş büyük bir darbe” olarak nitelendirdi.

Vatikan’a bağlı Papalık Yaşam Akademisinden yapılan açıklamada ise Yüksek Mahkeme kararının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek “insan yaşamını savunmanın bireysel haklarla sınırlandırılamayacağı” vurgusu yapıldı.

TRUMP: KARARI TANRI VERDİ

Yüksek Mahkeme’nin bugün aldığı kararda, Cumhuriyetçi eski başkan Donald Trump’ın atadığı muhafazakar üç yargıç da etkili oldu. Trump’ın atamalarıyla Yüksek Mahkeme’de güç dengesi 3’e karşı 6 yargıçla muhafazakarlar lehine değişmişti.

Kararın ardından Fox News televizyonuna konuşan Trump, kararın Anayasaya uygun olduğunu ve uzun süre önce alınması gerektiğini savundu. Trump, atadığı yargıçlara atıfla kararda bir rolü olduğunu düşünüp düşünmediği şeklindeki soruyu “Kararı Tanrı verdi” diye yanıtladı.

ABD’de tarihi karar: Kürtaj artık anayasal hak değil

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Yaşayın be!Aslında vahşi ve ilkel bir yığın olduğunuz ortaya çıktı.Zihin kökleriniz ırkçılık-kadın düşmanlığı-hırsızlık ve katliam.Amerikan rüyası dediğiniz rızayla ürettiğiniz esirlik yaşamı da yakında patlar ve sürgit kurtuluruz sizden.Değişmez köpekleriniz dinci ve bölücü işbirlikçileriniz ile bir beraber.

  • 2 ay önce

   Sakin ol şampiyon, dünya değişiyor pozisyonunu ona göre yeniden belirle, önümüzdeki yıllarda don kişot gibi kalırsın ortada.

   Cevapla
  • 2 ay önce

   Hirsizlik, dincilik, kadin dusmanligi… turkiyeden degil de isvicreden yaziyorsun sanirim? kendi sosyal ve ekonomik sorunlarimiz arsa cikmis! Bunlarla ilgilensek biraz da?

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!