ABD’de Türkevi merkezli ‘yolsuzluk’ soruşturması

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın New York Belediye Başkanı Eric Adams ve Türkevi ile ilgili soruşturması derinleşiyor.

featured

VERYANSIN TV

New York Times gazetesi “FBI, Adams’ın Türk hükümeti için kırmızı çizgiyi aşıp aşmadığını inceliyor” başlığıyla verdiği haberde, “2021 Demokrat belediye başkanlığı ön seçimlerini kazanan Eric Adams, Manhattan’da Türk Başkonsolosluğu’na ev sahipliği yapacak bir gökdelenin açılmasına izin verilmesi için şehir yetkililerine baskı yaptı” ifadelerini kullandı.

New York Times, “Konuya aşina olan kişilere ve şehir kayıtlarına göre, Adams’ın müdahalesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yangın güvenlik sistemindeki çok sayıda eksiğe rağmen, BM Genel Kurulu için Eylül 2021’de New York’a yaptığı ziyarette 300 milyon dolarlık 35 katlı kulenin açılışını yapmasının yolunu açtı. Erdoğan kurdele kesiminde New York’un merkezindeki gökdelenin Türkiye’nin ‘artan gücünü’ yansıttığını söyledi” diye yazdı.

2021’de Demokratların belediye başkanlığı ön seçimini kazandıktan kısa bir süre sonra o dönem Brooklyn Belediye Başkanı olan Adams, iddiaya göre dönemin New York Şehri itfaiye yetkilisi Daniel Nigro’ya ulaşarak Türk hükümetinin binayı kullanma talebini kabul etmesini istedi.

İKİ KEZ TANIK OLARAK SORGULANDI

NBC News’ten Angela Yang, Jonathan Dienst ve Adam Winter’in ortak haberine göre konuya vakıf bir kaynak, eski itfaiye komiseri Nigro’nun FBI tarafından en az iki kez tanık olarak sorgulandığını söyledi; en sonuncusu 3 Kasım’daydı.

Telefonla ulaşılan Nigro, “Şu anda yorum yapmamayı tercih ediyorum” dedi.

Önceki hafta FBI tarafından Adams’ın elektronik cihazlarına el konulduğu ve incelendiği öğrenildi.

Bu süreçte FBI, itfaiye birimindeki yetkililere de Adams’ın Türkevi’nin açılışındaki rolünü sordu.

Adams hakkındaki iddiaları yalanlarken, “Benim saklayacak bir şeyim yok” dedi.

FBI’ın Kasım ayı başlarında Adams’ın iki cep telefonu ve bir iPad’ine el koyarak içindeki bilgileri kopyaladığı ve daha sonra aynı gün içinde kendisine teslim ettikleri de duyuruldu.

NBC News’e konuşan kaynaklar, o dönemde kısmen Erdoğan’ın BM Genel Kurulu için New York’a gelecek olması nedeniyle acele edildiğini söyledi.

Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği e-posta yoluyla yorum taleplerine yanıt vermedi.

NBC New York, bu ayın başlarında Adams’ın 2025’teki yeniden seçim kampanyası için 2 milyon dolardan fazla para topladığını bildirdi.

Eric Adams

ADAMS’A BAĞIŞLAR SORUŞTURULUYOR

Eskiden New York Polis Departmanı yüzbaşısı olan Adams, şehrin polis sayısını ve finansman kaynağını artıracak, suça karşı sert bir Demokrat olarak kampanya yürütmüştü.

Konuya yakın kaynaklar, Manhattan’daki Türkevi Merkezi olarak bilinen Türk konsolosluk binasının halen geçici iskan belgesine sahip olduğunu söyledi.

Adams, son yıllarda Türkiye’ye çok sayıda seyahat yaptı ve konsolosluğun açılış tarihi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021’deki New York ziyaretiyle aynı zamana denk geldi.

Bu yılın Temmuz ayında altı kişi, on binlerce doları Adams’ın kampanyasına bireysel bağış limitlerini alt üst etmek için farklı isimler kullanılan kişiler aracılığıyla aktarmaya yönelik olduğu iddia edilen bir planla suçlandı. İki kişi suçunu kabul etti.

2 Kasım’da FBI, kampanyaya bağış toplayan lider Brianna Suggs’un evinde arama yaptı.

Soruşturmanın bir kısmı, yurtdışından gelen paranın belediye başkanının 2021 kampanyasına uygunsuz şekilde aktarılıp aktarılmadığına odaklanıyor.

Müfettişler ayrıca, sahiplerinin Türkiye ile bağları olan KSK inşaat (Eski adı Kiska İnşaat) firmasıyla bağlantılı kişilerden gelen bağışları da araştırıyor. Kiska İnşaat 90’lı yıllardan beri New York şehrinde alt yapı ihaleleri alıyor. New York’taki The Marmara otelini de Kiska İnşaat yapmıştı.

Eyalet mahkemesine sunulan iddialarda Adams’ın parmağı yoktu ve temsilcileri onun iddia edilen plan hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili herhangi bir suç duyurusu yapılmamış olup, soruşturma devam ediyor.

Soruşturmaya aşina olan iki kaynak, New York İtfaiye Departmanı’ndaki (FDNY) görevlilerin bir kullanım iznini itirazsız olarak imzaladığını, bunun da FDNY’nin binaya erişime izin verecek ek güvenlik önlemleri için geçici ruhsat verildiği anlamına geldiğini söyledi.

New York Times’taki haberde, “Kayıtlara göre, 2021’de Erdoğan’ın yeni binanın açılışını yapmasından sadece 10 gün önce, üst düzey bir İtfaiye yetkilisi, bina projesinde danışmanlık yapan Sparc Yangından Korunma Mühendisliği’ne, danışmanın alarm sisteminin şehir bina yönetmeliğine uygun olduğunu teyit etmesi halinde, binanın kullanılmasına izin verecek geçici bir iskan belgesine itiraz etmeyeceğini bildirdi.

Ancak bir hafta sonra, 17 Eylül’de, danışman duman detektörleri, asansörler, fanlar, kapılar ve diğer sorunları içeren çok sayıda “eksiklik” rapor etti.

Sparc’ın başkanı belediyeye, sorunlar çözülene kadar binada “yangın nöbeti” tutan güvenlik görevlilerinin bulunacağını söyledi.

Kayıtlara göre bina halen geçici bir iskân belgesi altında faaliyet gösteriyor.

ADAMS: SUÇSUZUM

New York Belediye Başkanı Eric Adams, güvenlik endişelerine rağmen şehre binayı onaylaması için baskı yaptığı yönündeki haberler üzerine yeni Türk konsolosluk binası projesindeki rolünü savundu.

Adams, kampanya sözcüsü Evan Thies aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Ben yanlış bir şey yapmakla suçlanmadım ve soruşturmacılarla işbirliği yapmaya devam edeceğim” dedi.

Belediye Baş Hukuk Müşaviri Lisa Zornberg Adams ve ekibinin FBI ile işbirliği yaptığını söylemişti.

TÜRKEVİ’NİN TARİHÇESİ

BM Genel Merkezi’nin hemen karşısında IBM şirketinin idari merkezi olarak 1958’de inşa edilen, 12 katlı ve 45 metre yüksekliğindeki bina, 1977’de dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimiyle 3 milyon dolar karşılığında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındı. Türkevi adı verilen binada Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve bağlı ataşelikler, BM Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, TC Merkez Bankası New York Temsilciliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği ve Anadolu Ajansı ofisleri faaliyet göstermeye başladı.

Türk çocuklarına eğitim veren Atatürk Okulu, New York faaliyetlerini her hafta cumartesi günü Türkevi’nin ikinci katında gerçekleştirmekteydi. Türkevi’nin ikinci katındaki toplantı salonu, gerekli kriterlere uyması ve Türkevi Yönetimi’nden gerekli iznin alınması kaydıyla, çeşitli dernekler, şahıslar, kuruluşlar tarafından toplantı, panel gibi faaliyetlerde kullanılabilmekteydi.

Binanın zamanla ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalması üzerine, yıkılarak yerine yenisinin yapılması gündeme geldi. Konuyla ilgili olarak Eylül 2006’da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Abdullah Gül ile TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan arasında protokol imzalandı. 600 m2 taban alanına sahip binanın 5,5 milyon dolara yeni alınan yanındaki bina ile birleştirilip 1.100 m2 oturum alanına çıkarılması planlandı. Binanın 2011 yılında yıkımına başlanması planlandı, fakat bina 2013 yılında boşaltılabildi ve 2017’de yıkıldı.

Projesi Perkins Eastman tarafından çizilen yeni binanın temeli 18 Eylül 2017’de atıldı. Binanın yapımını IC İçtaş ile Tishman üstlendi. İnşaatı 2021 yılında bitirilen binanın resmî açılışı 20 Eylül 2021’de Cumhurbaşkanı Recet Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

 

ABD’de Türkevi merkezli ‘yolsuzluk’ soruşturması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!