ABD’deki Atatürk heykellerinin öyküleri

ABD’deki Atatürk heykellerinin öyküleri
( Elif Öztürk – Anadolu Ajansı )\n

ABD T.C. VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEKİ ATATÜRK HEYKELİ VE ATATÜRK MASKI

2003-2005 yılları arasında T.C. Vaşington (Washington DC) Büyükelçiliğinde Kıdemli Askeri Ataşe ve Hava Atateşi olarak görev yaptım. 30 Ağustos 2003 tarihinde göreve başladıktan hemen sonra 15 Eylül 2003 tarihinde ABD Hava Kuvvetleri Derneği (Air Force Association-AFA) ve ABD Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde Washington DC’de düzenlenen kongreye ve Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları Toplantısı’na, 90 ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlarının yanısıra 25’inci Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına da katılmıştır.

T.C. Vaşington Büyükelçisi O.Faruk Loğoğlu tarafından daha önce 1991-1993 yılları arasında T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nde Kıdemli Askeri Ataşe ve Hava Atateşi olarak görev yapan Orgeneral Fırtına onuruna verilen akşam yemeği sırasında Büyükelçilik Kabul Salonunda yeni bir Atatürk Büstüne ihtiyaç olduğu dile getirilmiştir. Bunun üzerine Orgeneral Fırtına, “Sayın Büyükelçim Türkiye’ye döner dönmez bir Atatürk Maskı ve Atatürk Heykeli’ni Büyükelçiliğimize hediye olarak göndermek istiyorum” demiştir. Bu gelişmeler üzerine Ekim 2003 ayı içerisinde Atatürk Heykeli ve Atatürk Maskı Büyükelçiliğimize gönderilmiş ve Askeri Ataşelik tarafından teslim alınmıştır.

27 Ağustos 2004 tarihinde, T.C. Vaşington Büyükelçiliği tarafından Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan gerekli izinler alındıktan sonra ilk kez ABD’nde ve bir büyükelçilik bahçesinde kaidesi hariç 2.75 metre boyunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün” heykeli Askeri Ataşelik koordinesinde dikilmiştir.

ABD T.C. Vaşington Büyükelçiliği Bahçesinde Bulunan Atatürk Heykeli

27 Ağustos 2004 tarihinde ayrıca, Türk Büyükelçiliği tarafından başta 10 Kasım ve Milli Bayramlar olmak üzere çeşitli toplantı ve faaliyetler için kullanılan kabul salonu duvarına yine Askeri Ataşelik koordinesinde bir “Atatürk Maskı” takılmıştır.

ABD T.C. Vaşington Büyükelçiliği Kabul Salonunda Bulunan Atatürk Maskı

30 Ağustos 2004 tarihinde, Askeri Ataşelik tarafından verilen resepsiyon sırasında Atatürk Heykelinin Türk Büyükelçiliği bahçesine dikilmesi, Atatürk Maskının kabul salonu duvarına takılması ABD’nde yaşayan yurttaşlarımız ile Türk dostu Amerikalılar tarafından sevinçle karşılanmıştır. Bu tarihten sonra 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve çelenk koyma törenleri Atatürk Heykeli önünde yapılmıştır. Büyükelçiliğimizi ziyarete gelenler veya bir faaliyete katılanlar genelde anı fotoğrafı çektirmeden artık ayrılmamaktadır.

ABD Kongresinde, ABD Dışişleri Bakanlığında, ABD Savunma Bakanlığında, Rum ve Ermeni Diasporası ile bölücüler tarafından desteklenen düşünce kuruluşlarında ABD’nde yaşayan ve Türkiye’den gelen katılımcılar tarafından “Kemalizm Yıkılmalıdır”, “TSK’nin Siyaset İçerisindeki Yeri Azaltılmalıdır” tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, Atatürk Heykelinin Büyükelçilik bahçesine dikilmesi, Atatürk Maskının Büyükelçilik kabul salonu duvarına takılması bunu açıkça bir yazısında dile getiren başta Graham Fuller olmak üzere bazı çevrelerde elbette hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bu haberi, Washington DC’de temsilciliği bulunan gazete ve televizyon temsilcileri görmek istememiş, sadece Gazeteci Savaş Süzal “Washington’ın Göbeğine Atatürk Heykeli Diktik”, “Amerikalılara İnat Elçiliğe Atatürk Heykeli Diktik” başlıkları ile bu haberi temsilcisi olduğu gazetelerde yayımlamıştır. http://www.gazetevatan.com/amerikalilara-inat-elcilige-ataturk-heykeli-diktik-35993-gundem/

Washington DC Massachusetts Avenue üzerinde bulunan T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nden yaklaşık iki kilometre uzaklıkta karşı kaldırımda ve aynı cadde üzerinde ise İngiltere Büyükelçiliği yer almaktadır. İngiltere Büyükelçiliği önünde zafer işareti (Victory) yapan İngiliz Başbakanı Winston Churchill’in heykeli bulunmaktadır. Türk Büyükelçiliğinin bahçesine Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli konulmasından sonra geçmişte birbirlerine düşman olan iki  devlet adamının Washington DC’de aynı caddede ve çok yakın bir mesafede karşı kaldırımlarda heykellerinin yer alması, tarihin bir cilvesidir. Ama gerçek olan şu var ki, artık Churchill’in suratındaki eski “gülümsemenin” yerini yakınına Atatürk Heykeli’nin dikilmesinden sonra bir “endişenin” kapladığını yoldan geçerken hissetmek mümkündür.

ABD İngiltere Büyükelçiliği’ndeki Winston Churchill Heykeli

ABD T.C. VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ REZİDANSINDAKİ ATATÜRK HEYKELİ

10 Kasım 2013 tarihinde ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılar tarafından  ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği ve Amerikan Atatürk Toplumu’nun (AAT) katkılarıyla bu sefer T.C. Vaşington Büyükelçiliği’ne dikilen heykelden sonra ilk kez kamuya açık bir alanda 75’inci Ölüm yıl dönümünde Atatürk için T.C.Vaşington Büyükelçiliği Rezidansı’nın hemen yanında  bir Atatürk Heykeli dikilmiştir.

ABD T.C. Vashington Büyükelçiliği Rezidansı Yanındaki Atatürk Heykeli

ABD CONNECTICUT NEW HAVEN ATA PARKI’NDAKİ ATATÜRK HEYKELİ

19 Mayıs 2016 tarihinde Yalova Belediyesi tarafından 2010 yılında gönderilen yine ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılar tarafından Connecticut Eyaleti  New Haven’de oluşturulan Ata Parkı’na  Atatürk Heykeli dikilmiştir.

ABD Connecticut New Haven’deki Atatürk Heykeli

SONUÇ

Turistlerin Washington DC gezileri sırasında tur rehberlerinin T.C. Vashington Büyükelçiliği’ni  işaret ederek şu anda “Modern Türkiye’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Heykelinin önünden geçiyoruz” anonsunu artık duyabilirsiniz. https://travel.sygic.com/tr/poi/t-c-washington-buyukelciligi-poi:26553132

Bu açıklamalarımdan sonra yazılı ve görsel medyamızda sık sık paylaşılan Dünyada Atatürk heykellerinin ve büstlerinin bulunduğu ülkeler ve yerlerine, ABD T.C. Vaşington Büyükelçiliğimiz ve Rezidansı ile New Haven Ata Parkı’ndaki Atatürk Heykellerinin ilave edilmesini ve haber arşivlerinin güncellemelerini sizlerin de yardım ve hatırlatmalarıyla yapacaklarını umuyorum.   Ayrıca, ABD’de yeni dikilecek Atatürk Heykelleri olduğunda listemize dahil edilecektir.

19 Mayıs 1919 Milli Mücadelemizin 101’inci Yılı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı ve diğer bayramlarımızı nice yüz ve bin yıllarca aynı coşku ve heyecanla kutlayalım.

Bizlere bağımsızlığımızı kazandıran, esaretten kurtaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları olmak üzere tüm Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz.  Şehitlerimizin Ruhları Şad, Mekanları Cennet Olsun.  Allah Rahmet Eylesin.