ABD’den Ankara’ya ‘tehdit’ turu

ABD Hazine Bakanlığı üst düzey yetkilisi Brian Nelson, yaptırım listesindeki Rus şirketlerle iş yapılmasının olası sonuçlarına ilişkin “uyarı”da bulunmak üzere Türkiye’ye gelecek.

featured

ABD’den Türk iş dünyasına Rusya ile iş yapmamaları konusunda tehditlerine devam ediyor. Geçen aylarda baskıyla Türkiye’yi Rus ödeme sistemi MİR’den çıkartan ABD’den Ankara’ya yeni bir “yaptırım” turu geliyor.

Reuters’a konuşan bir ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü, müsteşar Brian Nelson’ın 29 Ocak ile 3 Şubat arasında Türkiye, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edeceğini söyledi.

Buna göre Nelson, üç ülkede hükümet yetkilileri, şirketler ve finans kuruluşlarıyla görüşmelerinde, ABD’nin yaptırımlara güçlü şekilde devam edeceğini anlatacak.

Yaptırım listesindeki şirketlerle iş yapan ya da bu konuyla ilgili ‘gerekli özeni göstermeyen’ kişi ve kurumlar ABD piyasalarına girememe riskiyle karşılaşacak.

Nelson, 2-3 Şubat’ta Ankara ve İstanbul’da yapacağı görüşmelerde şirket ve bankaları olası çift kullanımlı teknoloji transferlerine ilişkin işlemlerden kaçınmaları için uyaracağını söyledi. ABD, söz konusu teknolojilerin bu yolla Rus ordusu tarafından kullanılabilmesine imkân tanınmasından endişe ediyor. Çift kullanımlı ürünlerin hem ticari hem de askeri uygulamaları olabiliyor.

ABD’den Ankara’ya ‘tehdit’ turu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Biz de yaparız. Meclisten Yeliz’i göndeririz. Allah gülmekten kırılır. En temiz çözüm!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!